Mero Jarecko klaidos

Į merus Vytą Jarecką iškėlė Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjunga. Pastaruoju metu rajono vadovas kratosi valstietiškos kepurės.
Praėjusiame Biržų rajono savivaldybės tarybos posėdyje meras Vytas Jareckas savo darbą per pirmuosius vadovavimo kraštui metus įvertino septynetu dešimties balų sistemoje. Tiesą sakant, savo pasiekimus jis gerokai pervertino. Mero ataskaita buvo patvirtinta vos vieno balso persvara ir tik opozicijos atstovo D. Jakubėno dėka. Politikoje labai svarbu savo darbą vertinti kritiškai, nebijoti pripažinti klaidų ir stengtis jas ištaisyti. Pamėginkime paanalizuoti pagrindines Biržų rajono mero Vyto Jarecko klaidas.

KOALICIJOS GRIŪTIS

Vytui Jareckui nepavyko išsaugoti „Vieningų Biržų“ koalicijos. Po liberalų sąjūdžio akibrokšto, kai partneriai balsavo prieš administracijos direktoriaus Vido Eiduko ataskaitos patvirtinimą, protestuodamas iš valdančiosios daugumos pasitraukė socialdarbietis Ritas Vaiginas, aiškiai nurodydamas priežastį – liberalų nepatikimumą. Tokiu būdu koalicijos sutartis, pasirašyta tarp trijų partijų, tapo negaliojanti. Dėl to didžiąja dalimi kaltas būtent Vytas Jareckas. Jis, kaip koalicijos vedlys, nesugebėjo suvienyti vieningam darbui trijų skirtingų partijų atstovų. Koalicijos susirinkimai buvo kviečiami retai ir vyko daugiausiai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos skyriaus ir frakcijos vadovų iniciatyva. Valdančiąją daugumą sudarantiems partneriams pritrūko elementaraus bendravimo. Daugelį iškilusių klausimų ir nesutarimų galima buvo išspręsti, tačiau būtina kalbėtis. Ritas Vaiginas savo straipsniuose rajono spaudoje pripažino, kad į koalicijos posėdžius net nebuvo kviečiamas. Kita išryškėjusi Vyto Jarecko bėda – baimė išsakyti tvirtą asmeninę nuomonę. Atrodo, kad meras norėjo patikti ir būti geras visiems. Kalbama, kad skirtingų valdančiosios daugumos frakcijų susirinkimuose V. Jareckas išsakydavo viena kitai prieštaraujančias mintis. Jei savo susirinkime liberalai išsakydavo nepasitenkinimą valstiečių veiksmais, rajono vadovas jiems pritardavo. Tas pats vykdavo ir valstiečių frakcijos diskusijų metu, kur daug buvo kalbama apie blogą mero pavaduotojos Astros Korsakienės darbą. Girdėdamas, kad jo bendražygiai turi pretenzijų vicemerei, V. Jareckas tvirtino, kad yra nepatenkintas savo pavaduotoja ir net žadėjo apriboti jos kuruojamų sričių kiekį. Tokiu būdu valstiečių ir liberalų nepasitenkinimas vieni kitais augo. O meras nedarė praktiškai nieko, kad problemą išspręstų. Visoje šioje situacijoje įkaitu tapo administracijos direktorius Vidas Eidukas. Savo „fe“ valstiečiams liberalai išsakė balsuodami prieš jo darbų ataskaitą. Kad šis žingsnis neturi nieko bendro su geru ar blogu savivaldybės administracijos vadovu darbu, įrodo faktas, kad liberalai palaikė mero ataskaitą, kurios 70 procentų ar net daugiau sudarė būtent administracijos direktoriaus ir jo komandos nuveikti darbai. Beje, pačio mero ir jo pavaduotojos realių žygdarbių ataskaitoje surasti sunku. Liežuvis neapsiverčia vadinti darbais aibę populistinių susitikimų ir dalyvavimo įvairiose šventėse, apie ką ataskaitoje byloja Vyto Jarecko ir Astros Korsakienės nuotraukos.

Beje, subyrėjus koalicijai, Vytas Jareckas nesiėmė iniciatyvos suburti naują valdančiąją daugumą. Rajono spaudoje buvo rašyta, kad tai mėgino daryti valstiečių frakcijos vadovas Tomas Četvergas ir Biržų skyriaus pirmininkas Audrys Šimas. Kalbama, kad Liberalų frakcijos tikroji lyderė Astra Korsakienė bergždžiai mėgino įkalbėti valstiečių frakcijos narius pasirašyti naują koalicinę sutartį. Dauguma LVŽS frakciją atstovaujančių tarybos narių griežtai atsisakė tai padaryti. Atrodo, kad rudenį po Seimo rinkimų karštligės Biržų rajono savivaldybės taryboje bus suformuota nauja valdančioji dauguma. Kas ją sudarys parodys laikas.

 

BETVARKĖ TARYBOS POSĖDŽIŲ METU

Dar viena akivaizdi mero V. Jarecko silpnoji vieta – tarybos posėdžių vedimas. Deja, jos darbas per pastaruosius metus šiek tiek primena Biržų turgų. Kai kurie opozicijos ir pozicijos tarybos nariai visiškai nesilaiko reglamento – užduoda daugiau nei du klausimus, pertraukia vienas kitą, replikuoja iš vietos, trukdydami kalbėti tiek pranešėjams, tiek savo kolegoms, kuriems suteiktas žodis, vienu ir tuo pačiu klausimu pasisako kelis kartus ir ilgiau nei numatyta reglamente. Taryboje tvyro chaosas ir jo tiesioginis kaltininkas yra Vytas Jareckas, visiškai nekontroliuojantis situacijos ir bijantis „pastatyti į vietą“ neetiškai besielgiančius kolegas. Dar viena tema – strateginiai klausimai. Vos tik opozicija „paspaudžia“ merą ir pasiūlo atsiimti svarbų Biržų rajonui sprendimo projektą, Vytas Jareckas pasiruošęs iš karto tai padaryti, nors delsimas priimti kai kuriuos svarbius klausimus rajonui gali atnešti šimtus tūkstančių eurų nuostolių.

PRADINGIMAS KARANTINO METU

Socialiniuose tinkluose karantino metu biržiečiai ne kartą klausė, kur pradingo meras. Pabendravęs su žmogumi, kuriam buvo nustatytas koronavirusas, ir susipykęs su savo patarėja Janina Bagdoniene, Vytas Jareckas prapuolė iš viešosios erdvės. Biržų rajono gyventojai, negaudami informacijos apie situaciją dėl koronaviruso, pradėjo panikuoti. Situaciją išgelbėjo adminstracijos direktorius Vidas Eidukas, kasdien pradėjęs skelbti socialiniuose tinkluose ir savivaldybės puslapyje pranešimus apie ekstremalios situacijos valdymą rajone ir koronaviruso tyrimų rezultatus. Beje, padėkos iš mero pusės jis nesulaukė. Vytas Jareckas vietinėje spaudoje šiuos ekstremalių situacijų komisijos pirmininko veiksmus pavadino „popsinimusi“, nors kitų Lietuvos rajonų vadovai palaikė savo komandos narių iniciatyvą skelbti koronaviruso epidemijos statistiką socialiniuose tinkluose. Kai kurie iš jų darė tai patys.

PERDĖTA SAVIREKLAMA

Graudžiai atrodo po mero patarėjo Audriaus Rudžio paskyrimo pradėtas kurti Vyto Jarecko asmens kultas. Praktiškai kasdien savivaldybės puslapyje ir socialiniuose tinkluose talpinami pranešimai apie mero „ale“ vykdomus darbus, kuriuos iliustruoja dešimtys Vyto Jarecko nuotraukų. Kostiumuotas meras stovi su kastuvu Kęstučio gatvėje. Suprask, žmogau, rajono vadovas pats šaligatvius tvarko. Kirkilų karstinių ežerėlių parke Vytas Jareckas sėdi naujoje pavėsinėje, primenančioje valtį, lyg mokinukas ant kelių sudėjęs rankas. Socialiniuose tinkluose vienas iš biržiečių pastebėjo, kad Biržų rajono vadovas atrodo tarsi Leninas Razlyve. Pranešimai apie mero susitikimus su verslininkais ir Biržų rajono žmonėmis taip pat priminė Sovietų Sąjungos vadovų kadaise skelbtą propagandą. Įdomiausia, kad visa ši savireklama kuriama darbo metu. Meras fotografuojasi, o administracijos specialistai dirba iki išnaktų, kad laiku paruoštų ir įgyvendintų infrastruktūros gerinimo projektus. Tačiau pranešimuose nė žodžio nei apie administracijos direktorių, nei apie jo komandos narius, kurie realiai padaro tai, ką po to skelbia meras. Nežinau, kur komunikacijos pagrindų mokėsi mero patarėjas Audrius Rudys. Atrodo, kad jo biografijoje nebuvo informacijos apie komunistų partinės mokyklos baigimą. Gaila, kad tokiu sovietiniu stiliumi žlugdoma Biržų rajono mero institucijos reputacija ir nutylima apie administracijos specialistų nuopelnus, kurie pastaruoju metu tikrai daug dirba biržiečių labui.

ŠVAISTOMI PINIGAI

Rinkiminės kampanijos metu Vytas Jareckas kritikavo savo pirmtaką Valdemarą Valkiūną dėl dviejų patarėjų ir didelių reprezantacinių išlaidų (šakočiams ir dovanoms pirkti). Neoficialiais duomenimis, dabartinis Biržų rajono meras reprezentacijai išleido per metus daugiau nei tai darė tautininkų frakcijos lyderis. Maža to, abu mero patarėjai užsiima faktiškai tuo pačiu – viešaisiais ryšiais. V. Jareckas pastoviai skundžiasi, kad biudžete projektams trūksta pinigų. Tuo pat metu priima į darbą du patarėjus savo mundurui blizginti. Oficialiai vieno pareiga komunikuoti su žmonėmis, kito – viešinti savivaldybės mero veiklą. Daugumoje kitų rajonų savivaldybėse viešaisiais ryšiais užsiima vienas patarėjas arba iš viso tai daro administracijos viešųjų ryšių specialistas. Yra merų, kurie turi kelis patarėjus, tačiau vienas jų būtinai užsiima ekonomikos klausimais ir turi aiškią užduotį pritraukti investicijas. Todėl nenuostabu, kad Biržų rajone investuotojų nėra, tačiau socialiniai tinklai ir savivaldybės puslapiai sklidini mero savireklamos. Jei prisiminsime, ką rinkiminės kampanijos metu kalbėjo Vytas Jareckas, apims liūdesys.

 

VIEŠA KOMANDOS NARIŲ KRITIKA

Norint nuveikti didelius darbus, būtina komanda. Vienas lauke ne karys. Tai Vytui Jareckui kažkada sakė ir garsus krepšinio treneris Vladas Garastas, kilęs iš Biržų rajono. Būna, kad komandos nariai klysta, ir tada vadovui reikia prisiimti atsakomybę. Dabartinis meras tai daryti vengia ir viešai savo pavaldinius ir komandos narius kritikuoja rajono spaudoje. Susidaro įspūdis, kad jam svarbu nesusitepti savo munduro, todėl kiekvienu atveju Vytas Jareckas ieško kaltininko. Pavyzdžių nereikia ilgai ieškoti. Dėl informacijos apie koronaviruso epidemiją skelbimą Biržų rajono meras viešai kritikavo administracijos direktorių Vidą Eiduką, dėl prastai suvaldytos vandentiekio avarijos „Biržų vandenų direktorių“ Rimantą Martinonį ir t.t. Sunkiose situacijose Vytas Jareckas nepalaiko savo komandos narių, o tiesiog permeta jiems atsakomybę. Kyla klausimas, o ką tose situacijose padarė pats meras, kad būtų kitaip?

POLITINĖ IŠDAVYSTĖ

Keisčiausias Vyto Jarecko pareiškimas nuskambėjo per paskutinį Biržų rajono savivaldybės tarybos posėdį. „Aš tarp konservatorių ir „Vieningų Biržų“. Nesu valstietis“, – pasakė rajono vadovas, tikėdamasis, kad po šio prisipažinimo buvę jo bendražygiai iš Tėvynės Sąjungos palaikys jo ataskaitą. Keista, kad neprisiminė, jog buvo socialdemokratu ir tautininkų frakcijos lyderio Valdemaro Valkiūno padėjėju. Pamiršo, matyt, kad savivaldybių rinkimuose jį kandidatu į merus iškėlė būtent Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, kuri padengė ir visas rinkiminės kampanijos išlaidas. Matyt, Biržų rajono meras paniškai bijojo ataskaitos nepatvirtinimo ir veikė principu – būsiu bet kas, kad tik už mane balsuotų. Buvo toks sovietinis filmas „Vestuvės Malinovkoje“, kur kaimo seniūnas keitė kepures, priklausomai nuo to, kokia armija užimdavo kaimelį – raudonieji ar baltieji. „Valdžia vėl keičiasi“, – sakydavo jis, slėpdamas kepurę su raudona žvaigžde. Taip ir norisi Jūsų, gerbiamas mere, paklausti, ‘Who are you, Mr. Jareckas” (vertimas iš anglų kalbos – “Kas Jūs, pone Jareckai”)? Ir kur pradingo Jūsų vertybės?

NEPOTIZMAS

Dar viena mero V. Jarecko klaida – dukros Editos įdarbinimas turizmo informacijos centre. Aš esu už tai, kad jaunimas grįžtų į gimtąjį kraštą ir rastų darbą. Tačiau viskas turi vykti sąžiningai. Turizmo informacijos centro direktorė R. Indriulėnienė į biržiečių klausimus, ar skambino meras ir prašė įdarbinti savo dukrą, neatsakė. Panevėžio krašto laikraščiui fakto apie tokį skambutį rajono vadovas nepaneigė. Užuojauta turizmo informacijos centro vadovei, kurią meras įstūmė į nepatogią situaciją. Juk steigėjo neoficialus prašymas jai tas pats kaip įsakymas. Jokiu būdu nenoriu pasakyti, kad E. Jareckaitė netinka toms pareigomis. Ji moka kalbas ir yra gera specialistė. Bet meras turi vienodai rūpintis visais biržiečiais, o ne tik savo atžalomis.

Kadencija dar nesibaigė. Liko daugiau nei dveji su puse metų. Yra laiko ištaisyti klaidas ir įgyvendinti rinkiminę programą. Ar priims meras kritiką, parodys laikas. Viltis, kad biržiečių akyse Vytas Jareckas išliks kaip puikus seniūnas ir geras meras, dar nemirė.... Kol kas įvertinimas lygus dvejetui.