Biržų merui problemos kelia juoką?

Autoriaus nuotr.
Kęstutis ISAKAS
Atrodė, kad Biržų rajono meras Vytas Jareckas, duodamas interviu LNK televizijai, pasakojo linksmą anekdotą. Savivaldybės vadas niekaip negalėjo sulaikyti šypsenos ir juoko. “40 procentų gatvių Biržų mieste žvyruotos. Iš savivaldybei priklausančių 900 kilometrų kelių tik 15-16 procentų yra asfaltuota. Įsivaizduojate?”, – žurnalistės, pasipuošęs plačia šypsena, klausė krašto vadovas ir pridėjo: “Jei kiekvienais metais po kilometrą asfaltuotume, tai po 10 metų sutvarkytume“.

Dulkės lydės biržiečius dar 756 metus?

Matematika nėra stiprioji politiko pusė. Jei Biržų miesto vietinės reikšmės viešųjų kelių (gatvių) ilgis – 81,5 kilometro, 40 procentų be asfalto sudaro 32.6 kilometro. Pagal V. Jarecko logiką, joms išasfaltuoti reikėtų apie 32 metų. Blogesnė situacija su rajono keliais – 756 kilometrų žvyrkelių būtų padengti asfaltu tik per 756 metus? Įsivaizduokite, per tą laiką pasikeistų bent 10 žmonių kartų. V. Jarecko pasisakymas LNK žinioms – tikras pasityčiojimas iš rajono gyventojų. Pasiekta cinizmo viršūnė. Nė vieno žodžio nepasakyta apie tai, ką darė meras, kad iš pagrindų pakeistų situaciją. Klausant interviu susidarė įspūdis, kad dėl šios problemos rajono vadovui galvos tikrai neskauda. O juk turėtų būti mažų mažiausiai gėda. Matyt, todėl reportaže ugningos kalbos nesakė Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorė Irutė Varzienė. Ilgametė politikė puikiai suprato, kad šios temos geriau vengti. Pasigirti nėra kuo. Čia kaip su Biržų rajono savivaldybės riboženkliais, iš kurių krenta raidės. Sėdi ne vieną mėnesį valdžia ir nieko nedaro. Nepastebi, kad problema yra. Po to, kai žinia pasirodo viešoje erdvėje, svarbu surasti kaltininką, nors tai tavo pareiga kontroliuoti ir prižiūrėti tvarką. Per lojalią žiniasklaidą savo neveiklumą permeti kitam žmogui, kuris seniai nebedirba ir negali lemti situacijos. V. Jareckas taip pat rado priežastį, kodėl Biržų rajone tiek mažai asfaltuotų kelių. Kaltas – karas Ukrainoje.

Noras matyti klestinčius Biržus – tai blogis?

Paskaičius I. Varzienės pasisakymus, susidariau aiškų įspūdį, kad noras matyti klestinčius Biržus – tai tikras blogis. Dar blogiau šia linkme kažką daryti. Lietuvos žvaigždžių koncertai, kurie jau kelias vasaras pagyvina nelengvą kaimų gyvenimą, ar pasaulinio garso dainininko Chriso Normano apsilankymas Biržų krašte, pritraukęs tūkstančius gerbėjų iš Lietuvos ir Latvijos, taip nervina patyrusią politikę ir jai ištikimai tarnaujančią žiniasklaidą, kad žodinis „viduriavimas“ tęsiasi jau ne vieną mėnesį. Ir čia sužinai daug naujo ir įdomaus. Pasirodo, kritikuoti valdžią už nepadarytus ir nedaromus darbus – tai „propaganda“, o noras, kad valdininkai pradėtų dirbti rajono žmonių labui – tai jau iš viso praktiškai „antivalstybinė“ veikla. Kaip sakiau anksčiau, valdžia – ypatingas paukštis. Kol nepaspiri – neskrenda. Ypač Biržuose. Deja, rūpintis krašto ekonomika Biržų rajono savivaldybės vadovams per aukštas lygis. „Mums nereikia būti Druskininkais“, – prieš keletą metų buvo pareiškusi I. Varzienė. Dabar jos neįkvepia ir mažo Klaipėdos rajono Drevernos kaimelio proveržis. Nieko nuostabaus, juk Druskininkų, Drevernos, Birštono pavyzdžiai įrodo, kad viskas įmanoma, jei turi tikslą ir dirbi. Nesu matęs gražesnio krašto, nei Biržai. Tikras deimantas, bet neapdirbtas. Norint, kad taptų briliantu, reikia išnaudoti turimą potencialą.

Kaimynai dirba, Biržų valdžia imituoja darbą?

Rokiškio rajono meras Ramūnas Godeliauskas pasidalino džiugia žinia, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei Finansų ministerija patvirtino papildomą finansavimą Rokiškio daugiafunkcės sporto arenos statybai. Kaimyniniam rajonui papildomai pavyko gauti dar 991 000 eurų šiems metams. Su jau turima suma šiemet kaimynai planuoja atlikti statybos darbų už 2 415 714 eurų! O ką Biržų valdžia? „Išmušė“ kelis kartus mažiau pinigų, už kuriuos nieko rimto nepastatysi ir paskendo biurokratijoje, skelbdama vieną konkursą po kito? Bet esmė, kad sporto komplekso statybai Biržų rajone pilno finansavimo negauta. Todėl tenka pūsti miglą į akis, gavus vos kelis šimtus tūkstančių ir vaizduoti, kad centras statomas. O tuo metu Rokiškyje ir Pasvalyje seniai veikia baseinai.... Pasvaliečiai turi sporto areną, o rokiškėnai ją realiai pradeda statyti.

Praėjusią savaitę kilo triukšmas, kai socialiniuose tinkluose paviešinau akyse byrančių, naujai statomo pėsčiųjų tilto per Apaščią, polių nuotraukas, kuriose matyti vietomis kyšanti armatūra. 1,5 milijono eurų vertės projektas taip pat nenusipelnė tinkamos Biržų rajono savivaldybės kontrolės ir priežiūros. Kas bus, jei dėl nekokybiškų darbų teks pastatytus polius nugriauti? Valdžia savo pranešime rugpjūčio 19 dieną pasiteisino, kad viskas bus gerai, nes „susitarta, kad bus parengtos technologinės kortelės“. Gindamas viešąjį interesą, “Biržiečių žodis“ kreipėsi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją su prašymu atlikti darbų kokybės patikrinimą.

Savivaldybė toliau kiša pagalius į ratus?

„Biržiečių žodis“, ruošdamas 2023 metų muzikinį festivalį Kilučių ežero pusiasalyje, paprašė Biržų rajono savivaldybės išduoti leidimą renginiui. Rugpjūčio 11 dieną gavome laišką iš Biržų rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiosios specialistės: „Informuojame, kad š. m. rugsėjo mėn. Savivaldybės tarybos posėdyje bus teikiamas sprendimo projektas „Dėl masinių renginių organizavimo savivaldybės teritorijos viešosiose vietose tvarkos aprašo papildymo“. Prašymo forma taip pat bus tobulinama. Prašysime prašymą pateikti po rugsėjo mėn. posėdžio. Prašymo organizuoti renginį forma neturėtų iš esmės keistis, bet kadangi Jūsų organizuojamas festivalis vyks 2023 metais, leidimas organizuoti renginį turės būti išduotas laikantis Savivaldybės tarybos patvirtinto aprašo reikalavimų. Dėkojame už supratingumą“. Iš šio savivaldybės laiško tapo aišku, kad norima pakeisti taisykles, jog tokio dydžio renginį būtų suorganizuoti sunkiau, o gal praktiškai ir neįmanoma. Kas tokios idėjos tikroji autorė, matyt, nesunku atspėti. Tikras akibrokštas – gavus prašymą išduoti leidimą renginiui – noras nukelti jo išdavimą po to, kai žaidimo taisyklės bus pakeistos. Nurodžius, kad ginsime savo teises teisme, leidimas vis dėlto buvo išduotas. Tačiau lydinčiame savivaldybės laiške įdėtas reikalavimas – „dėl žiūrovų saugumo užtikrinti apšvietimą Kilučių kaime“. Norėtųsi paklausti, ar tai ne savivaldybės funkcija apšviesti kaimus nakties metu? Priminsime, kad po Chriso Normano koncerto Kilučių gatvių apšvietimas kažkodėl buvo išjungtas ir žiūrovams teko tamsoje ieškoti savo automobilių bei grįžti namo. Taip dirba Biržų rajono savivaldybė, kurios, deja, neturiu už ką pagirti...

P.S. Komentaro autorius nepriklauso jokiai partijai ar politinei organizacijai ir nedalyvauja jų veikloje. Atstovauja tik viešajam interesui.