
Naujausios
Batai – vaikiški, moteriški, vyriški. Naginės. Šventadieniai, darbiniai, odiniai, guminiai, dirbtinės ir lakuotos odos. Su platforma, geležiniais apkaustais, smailianosiai, bukanosiai, aukštakulniai, klasikiniai. Filcai, kuriuos kadaise siuvo Biržų buitinio batsiuviai. Filcai su puošybos ornamentais.
– Išskirtiniai. Žieminiai. Amžiną atilsį mama labai juos brangino. Juos siuvo Biržų buitinio batsiuviai. Matyt šilti. Mama sakydavo: šiandien labai šalta, ausiuos filcus, – prisimena Marytė.
Iš Marytės namų atkeliavo 1987 metų jos sūnaus Laimio vaikiški sandaliukai. Ir amžiną atilsį tetos Elmos Gavėnaitės palikimas – šios šimtametės naginės. O tas vienas batukas pamestinukas nežinia – nuo pačios Marytės ar jos sesutės Sandros mažos kojytės...
Sužinoję apie būsimą parodą, senus batus iš namų nešė ir skrebiškiečiai. Viena šeima į parodą atvežė ir padovanojo vyriškus smailianosius batus, atsiųstus dovanų iš Toronto.
– Jie buvo pasmerkti užmarščiai. Iš seno bato naujo nesukursi, svarbu kad atrodytų tvarkingai. Ploviau, šveičiau, batų tepalu gaivinau, kad neliktų kvapo, kad nebūtų tokie suvargę, – pasakoja Marytė.
Marytė Undzėnienė šiai parodai batus rinko 3 metus. Apgailestauja ir pasigenda kad nepavyko niekur surasti batų-kojinių. Jų paiešką tęs, batų kolekciją turtins. Parodoje ir senovinių šio krašto batsiuvių darbo priemonės.
Parodos atidarymas praėjusią savaitę buvo nuotaikingas. Susirinkusieji prisiminė ir choru deklamavo vaikystės eilėraštį "Mano batai buvo du". Beje, šioje parodoje nebe visi batai turi sau porą... Parodos lankytojai renka įspūdingiausią batų porą ir už juos balsuoja žetonais. Varžosi populiariausi – naginės, filcai ir kerziniai.
Jeigu bus norinčių, paroda aplankys ir kitas bendruomenes.
– Kaimus naikina. Nebelabai ir turime kam tuos senovinius batus parodyti. Žmonės batus žiūrinėja, čiupinėja, padūsauja, prisimena... Paroda su nostalgijos šydu. Aš pati parodai batus rinkau, glosčiau, dėliojau ir man suspaudė širdį, – įspūdžiais dalinasi parodos sumanytoja Marytė.