Naujausios
Mes didžiuojamės, jog šį žmogų išaugino Biržų apskrities žemė. Dar pridedame, jog jis buvo ir mokytojas, ir žurnalų redaktorius, ir (nuo 1945 iki tragiškos mirties 1952 m.) partizanas, LLKS Rytų Lietuvos srities visuomeninės dalies viršininkas, aktyviai ėmęsis partizanų spaudos leidybos. Būtų gerai, jei dar gebėtume ir įsiklausyti, kur šis talentingas kūrėjas kreipė savo bendraamžių ir jų palikuonių mintis.
Ne tik prisiminti, bet ir pažinti, suprasti poetą, savo Tėvynės patriotą Bronių Krivicką-Vilnių bandyta minint jo 100-ąsias gimimo metines.
Praėjusį šeštadienį Biržų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje už rašytoją, partizaną Bronių Krivicką buvo aukojamos šv. Mišios. Po jų Biržų viešojoje Jurgio Bielinio bibliotekos salėje vyko minėjimas „Turim būt savam kely lyg plienas“.
Ruduo Broniaus Krivicko gyvenime buvo ypatingas metas – rudenį jis gimė (lapkričio 17 d.), rudenį, „lygumoj tarp/ žibančių ražienų,/ tirštai apkibusių voratinkliais baltais“, pilnas gyvenimo trapumo nuojautos, rašė apie rudenišką žmogaus likimą, rudenį (rugsėjo 21 d.) buvo saugumo kariuomenės surastas, nušautas ir užkastas miške prie bunkerio kartu su bendražygiu.
Ką mes žinome apie Bronių Krivicką, ar suprantame jo kūrybą, ar dėkingi už auką? Apie tai, ir ne tik, minėjime įtaigiai kalbėjo kraštietis literatūrologas Virginijus Gasiliūnas. „Tai žmogus, gimęs ir užaugęs Vasario 16-osios Lietuvoje“, – įžvalgiai apibendrino literatūrologas. Tai žmogus, kuris siekė išsilavinimo, kuriam rūpėjo Lietuva. Dabar žmonės kartais linkę svarstyti, kaip anuo metu buvo tinkamiausia elgtis. Virginijus Gasiliūnas svarstantiems atsakė – „gyvenimas yra tik konkretus“. Ir dar pridėjo: „Jei mes svarstome, vadinasi, neturime jokių principų“. B. Krivickas aiškiai suvokė, ką rašo ir kur eina. Pasak literatūrologo V. Gasiliūno, mes minime jį pirmiausiai ne todėl, kad padėjo galvą už Lietuvą, bet todėl, kad, turėdamas Dievo duotą talentą, tą kovą įžodino. B. Krivickas mums paliko puikios poezijos, novelių, poetinės prozos, teatro kritikos, publicistikos, vertimų ir net politinės analitikos darbų. Partizanas Vilnius mylėjo tiesą, nes ji „yra vienintelis ir tikras kelias į laisvę“.
Kūrybos vertę minėjimo dalyviai galėjo tuoj pat pajusti – B. Krivicko eiles, poetinę prozą skaitė aktorius Vytautas Gasiliūnas, eilėmis ir dainomis kalbėjo Biržų „Saulės“ gimnazijos auklėtiniai. Kūrėjo biografiją ir asmenybę nušvietė žurnalistės Audronės Dambrauskienės (Balticum TV) sukurtas filmas apie B. Krivicką. Sveikinimo žodį tarė gimtojo Pervalkų kaimo (Pasvalio r.) bendruomenės pirmininkas Algirdas Mikalajūnas.
Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoja Astra Korsakienė susirinkusiuosius kvietė pagalvoti, kaip mes elgtumėmės panašioje situacijoje...
Minėjimą pagyvino istoriko, Kultūros paveldo centro darbuotojo, kraštiečio Valdo Striužo pasakojimas apie B. Krivicko partizaninę veiklą, paskaityti kitų partizanų prisiminimai. Valdas Striužas pastebėjo, jog B. Krivickas pirma buvo poetas ir tik po to partizanas. Iš kitos pusės žvelgiant, „jis buvo įžymiausias partizanas-poetas“.
Dar daugiau tikrumo, patriotizmu alsuojančios pokario metų dvasios minėjimui suteikė Lietuvos veterinarijos akademijos folkloro ansamblis „Kupolė“, kuris per Lietuvą keliauja pasakodamas istoriją daina. Minėjimo dalyviai, baigiantis renginiui, dainavo kartu. Minėjimą vedė biržiečiams gerai pažįstama aktorė Virginija Kochanskytė. Renginio pabaigoje buvo tarstelėta, jog minėjimas, jo metu išsakytos mintys esančios vertos daktarinės disertacijos.