
Naujausios
Mokinių laukė nelengva užduotis. Biržų krašto muziejuje „Sėla“ saugomas poeto Broniaus Krivicko rankraštis, kuris buvo paliktas kaimynui P. Bazarui, pas kurį jis slapstėsi, o šis parinktą rankraštį išsaugojo išskobtoje pliauskoje ir į muziejų atidavė tik praėjus 50 metų. Ne visi rankraščio lapai gerai išsilaikė, kai kurie lapai sunyko, nutrupėjo. Taip nutrupėjo ir vienas sonetas, kuris nepateko į B.Krivicko raštus, nes poetas vėliau jį perkūrė – sukūrė visai kitokią pradžią. Tad mokiniams, konkurso dalyviams, pirmiausia reikėjo sukurti nutrupėjusio soneto pabaigą, o kita užduotis buvo – sukurti 2 – 3 originalius eilėraščius pasirinkta tema, būdinga poeto Broniaus Krivicko kūrybai.
Konkursui savo kūrybą pateikė 29 mokiniai iš Biržų „Saulės“ gimnazijos, Biržų „Aušros“ pagrindinės mokyklos, Panevėžio „Šaltinio“ ir Panevėžio „Žemynos“ progimnazijų bei Pasvalio Petro Vileišio gimnazijos, moksleiviams konkursui pasirengti padėjo 8 mokytojai.
Lapkričio 15 d. konkurso dalyviai su savo mokytojais buvo pakviesti į Biržų krašto muziejų „Sėla“, į baigiamąjį konkurso renginį.
Pirmiausia mokiniai dalyvavo naujoje edukacinėje programoje apie Laisvės Kovos Sąjūdį „Kai rausvom strėlėm prapliupo rytas...“ Pamokos pavadinimui neatsitiktinai parinkta vieno B. Krivicko soneto pirmoji eilutė. Mokiniai turėjo bandyti perskaityti tą žiaurųjį laikmetį poeto kūryboje, jo biografijoje, šeimos likime. Lengva nebuvo, nes reikėjo pirmiausia atrasti paslėptas užduotis, teko bandyti perprasti tikrą partizanų kodą, perduotą vakaruose Juozo Lukšos-Daumanto, ir perskaityti užšifruotas žinutes, B.Krivicko kūrybą skaityti tarsi dienoraštį ir bandyti sudėlioti Laisvės Kovos Dalyvių kodeksą, apibūdinti okupanto laikyseną ir žiaurius, nežmoniškus kovos metodus, eilėraščiuose rasti atspindėtus poeto šeimos narių likimus.
Nežinia, ar daugiau atsakymų ar klausimų mokiniai išsinešė iš pamokos...
Antroji renginio dalis intrigavo ne mažiau, nes nugalėtojai nebuvo paskelbti iš anksto. Pirmiausia mokiniai susidomėję išklausė vertinimo komisijos pirmininko, Lietuvių literatūros ir tautosakos bibliotekos Rankraščių skyriaus vedėjo Virginijaus Gasiliūno, surinkusio išbarstytą Broniaus Krivicko kūrybą ir parengusio dvi jo raštų knygas ir kūrybos rinktinę „Laiko griūty“, trumpos pamokos apie sonetą, kuris ne vienam kūrėjui pasirodė sunkiai perkandamas riešutas. Juk sonetas nėra bet koks eilėraštis, o labai griežtos formos (14 eilučių, surimuotas, turintis ritmą) ir tam tikrą turinio logiką išlaikantis poezijos kūrinys. Dar V.Gasiliūnas provokavo mokinius diskutuoti, ką gali žmogus paaukoti vardan Tėvynės laisvės.
Galiausiai... konkurso nugalėtojų apdovanojimai. Svarbiausiu vertinimo kriterijumi ir tapo B.Krivicko „nutrupėjęs“ sonetas - mokinių sukurta paskutinių subyrėjusių eilučių interpretacija. VIII – X (gimnazijos I – II) klasių amžiaus grupėje konkurso nugalėtoja tapo Biržų „Saulės“ gimnazijos antrokė Enrika Gokaitė (mokyt. Adelė Samulionienė), dvi antrosios vietos skirtos: Biržų „Saulės“ gimnazijos pirmokei Rugilei Šataitei (mokyt. ) ir Panevėžio „Šaltinio“ progimnazijos aštuntokei Beatričei Vaitkevičiūtei (mokyt. Birutė Budreikienė), trečioji vieta – Biržų „Saulės“ gimnazijos pirmokei Augustinai Binkytei (mokyt. Virginija Kalvanaitė). Vyresniųjų grupėje laurus nuskynė Pasvalio P.Vileišio gimnazijos mokytojos Reginos Grubinskienės mokiniai: trečiokė Greta Bedalytė (I vieta), ketvirtokai Kostas Kurliandskas (II vieta) ir Gerda Valukonytė (II vieta), o trečioji vieta atiteko Biržų „Saulės“ gimnazijos ketvirtokei Kamilei Rauckytei (mokyt. Daiva Sribikienė) .
Vertinimo komisijos nariai taip pat turėjo galimybę asmeniniais prizais paskatinti jiems labiausiai patikusių eilėraščių (ar vieno eilėraščio) autorius. Tai komisijos pirmininko V.Gasiliūno prizas atiteko pasvalietei Gerdai Valukonytei (mokyt. Regina Grubinskienė), L.Prunskienė ir I.Varzienė pastebėjo jauniausiąją, bet talentą turinčią, Panevėžio „Žemynos“ progimnazijos mokinę Tomą Kraujelę (mokyt. Dalia Liorančienė), D. Kėželienės simpatijų prizas atiteko Biržų „Saulės“ gimnazijos antrokei Vestinai Karaliūtei, į savo eilėraštį įpynusiai akrostichą „BRONIUS KRIVICKAS“ (mokyt. Adelė Samulionienė), o L. Baronienės simpatijas pelnė taip pat Biržų gimnazistė, antrokė Kamilė Čirbulėnaitė (mokyt. A.Samulionienė).
Apdovanojimų renginį papildė Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos mergaičių, vadovaujamų mokytojos Ievos Morkūnaitės, dainos iš Aistės Smilgevičiūtės ir grupės „Skylė“ muzikinio rinkinio „Broliai“, į kurį sudėtos Laisvės Kovos Sąjūdį atspindintys kūriniai. O renginio pabaigoje visi dalyviai sudainavo Broniaus Krivicko sonetą „Mūsų liko gal iš šimto vienas...“, taip lyg duodami pažadą visada „vėliavą kovos“ išnešti...