Apie politikų bėgimą prieš traukinį ir politinius burtus

„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Feliksas Grunskis
Keisti šiųmečio rugsėjo orai. Vieną dieną karšta, kaip vidurvasaryje. Kitą dieną nuo šalto šiaurės vėjo tenka užuovėjos ieškoti. Stebimės tokiais orų pokyčiais. Tačiau meteorologai sako, jog ankstesniais metais orai yra dar ne tokių staigmenų pateikę. Yra buvę ir dar karščiau, yra pūtę ir žvarbesni vėjai, rugsėjį net šlapdribos buvo. Tik mes nepamename. O ant orų nėra reikalo pykti. Juk mums nepavyksta jų valdyti. Nors ir kovojame su klimato atšilimu, tačiau tos pastangos menkos. Mums koks kas geriau pavyksta klimatui kenkti. Daug kur šitaip: norime, kaip geriau, išeina – atvirkščiai.

Baltarusija

Atidžiai sekame įvykius kaimyninėje Baltarusijoje. Širdimi esame su laisvės trokštančiais žmonėmis. Mūsų politikai itin aktyviai palaiko permainų siekiančius kaimynus. Seimas priėmė rezoliuciją, kuria nepripažino Baltarusijoje vykusių rinkimų, nes jie buvo suklastoti. Paskelbėme sankcijas kai kuriems Baltarusijos režimo žmonėms. Laukiame, kad prie mūsų aktyviais veiksmais prisijungtų Europos Sąjunga, JAV. O sąjungininkai lūkuriuoja, neskuba. Tuo pat metu, spaudžiamas protestuotojų, kaimyninės šalies vadas Lukašenka, blaškosi. Ir vis labiau atsiduria didžiojo kaimyno Putino glėbyje. Mūsų Seimas irgi blaškosi. Pareiškia, kad nepažįstame Baltarusijoje vykusių rinkimų, tačiau tvirtiname, kad tuose rinkimuose žmonės išrinko Cichanouskają. Pasaulio bendruomenę raginame dėl suklastotų rinkimų poną Lukašenką paskelbti nelegitimiu Baltarusijos vadovu, o ponią Cichanouskają po tų pačių rinkimų pripažinti kaimyninės šalies lydere. Šiokia tokia dviprasmybė. Rytų kaimynai mus jau apkaltino kišimusi į Baltarusijos vidaus reikalus. Pradeda žvanginti mūsų pasienyje ginklais. Mes sakome, jog nesikišame. Tik reiškiame savo nuomonę. Yra nedrąsi nuomonė, kad kaimynų įvykių atžvilgiu esame per daug aktyvūs ir kategoriški. Tačiau politikoje būna ir taip, jog kažkam, norint paskubinti įvykius, tenka bėgti priešais traukinį. Toks veiksmas nėra labai saugus. Tačiau yra, kaip yra. Vieniems tas pats dalykas atrodo vienaip, kitiems – kitaip.

Lietuva

Gali būti, kad mūsų aktyvią politiką kaimyninės valstybės atžvilgiu lemia ir artėjantys Seimo rinkimai. Visi politikai nori atkreipti į save dėmesį. Apie karštus įvykius pasisakyti. Tačiau matome, kad ne vienas stengiasi savo nuomonę reikšti pabrėžtinai teisingai. Kad kas nors, ko nors neįtartų? Kai bijoma pareikšti kitą, nei generalinė, nuomonę, juk galima į lankas nuklysti. Pamatysim, gal nebūsime daug klaidų padarę. Kai ką nors darai, be klaidų neapieinama. Štai mūsų LRT televizija surengė partijų, dalyvaujančių Seimo rinkimuose, debatus. Suprantama: visų 17 partijų vienu ypu į studiją nesukviesi. Bus balaganas, kurio nesuvaldysi. Todėl LRT partijas sugrupavo pagal reitingus. Ir pirmiausia pasirodyti žiūrovams buvo pakviestos didžiosios partijos. Net Vyriausioji rinkimų komisija tokiai tvarkai pritarė. Tačiau mažosios partijos pasijuto įžeistos. Įtarė, kad LRT tyčia sugalvojo padaryti taip, kad mažųjų partijų atstovai per debatus negalėtų užduoti nepatogių klausimų vadinamosioms elito partijoms. Ir ką? Reikalas nuėjo iki teismo. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nurodė LRT pakeisti debatų tvarką. Dabar rinkimų kampanijos dalyviai į televizijos studiją bus kviečiami atsitiktinės atrankos tvarka – burtais. Sunku pasakyti, ar bus geriau. Gal tikrai burtų nulemti debatai bus karštesni. Svarbu, kad mes galėsime dalyvauti rinkimuose. Mes, ne kokie nors burtai, nuspręsime, koks bus naujas Seimas. Nors gal visai įdomu būtų, jeigu partijos valdžią pasidalintų burtais. Taip valstybę gautų pavaldyti ir tie, kuriems tokia sėkmė rinkimuose nešvietė ir nešviečia.