Negi tikrai Didysis Brolis ketina mus visus valdyti?

„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Feliksas Grunskis
Gyvename globaliame pasaulyje. Ką tik lakstėme pirmyn atgal, kaip patrakę. Išmaišėme jūras ir žemynus. Išragavome net pasaulio valgių puodus. Dabar COVID -19 sukelta pandemija nemažai durų į pasaulį uždarė. Tačiau kaip buvo, taip ir liko globalusis internetas. Elektroninėje erdvėje veikia tuntai visokiausių programų programėlių. Viešų, slaptų ir dar bala žino kokių. Informacinės technologijos pasiekė tokį lygį, jog savo gyvenimo neįsivaizduojame be išmaniųjų telefonų, elektroninių pinigų, socialinių tinklų... Smagu. Tačiau būna ir baugu. Jaučiamės į tas technologijas įklimpę iki ausų. Kartais pasijuntame, kaip musė šaltibarščiuose.

***

Juk elektronine erdve naudojasi ne tik šventieji, paprasti mirtingieji, bet ir įvairaus plauko niekadėjai. Ieško lengvatikių. Išvilioja pinigų. Sugundo neva pelningomis investicijomis. Parduoda menamus daiktus. Būna, jog patys pasakome banko sąskaitų slaptažodžius ir atiduodame pinigus... Taip vadinami hakeriai įsilaužia į privačias ir valdiškas svetaines, serverius... Sugadina, užrakina, reketuoja. Ir susišluoja pinigėlių. Pažangiau nei su plyta ar peiliu tamsiame skersgatvyje tykoti aukos.

***

Neabejotina, jog informacinės technologijos didi pažanga. Pavyzdžiui, greitai pajutome mūsų šalyje įdiegtos e.sveikatos sistemos privalumus. Paskambiname gydytojui telefonu, o jis šmaukšt ir išrašo vaistams elektroninį receptą. Eini į bet kurią vaistinę ir nusiperki vaistų. Mat receptas nuskrido elektronine erdve. Jokių popierėlių! Kiek medžių nuo kirvio išgebėta! Gerai, kai viskas gerai. Tik štai Vilniuje per liūtį trūko kažkoks vamzdis ir užpylė Registrų centro serverinę. Dėl to sutriko daugelio įstaigos valdomų sistemų veikla. Kai kurias sistemas pavyko greitai atkurti, o štai e.sveikatos duomenų bazė nepasidavė lengvai atkuriama. Vaistininkai negali parduoti receptinių vaistų. Atsitiko kitokių trikdžių tarp medicinos įstaigų. Nei bėgti, nei rėkti. Mirties ir gyvybės klausimai! Vien todėl, kad svarbią aparatūrą lietus sulijo! Išdžiovinsime, atgaivinsime, į saugesnę vietą serverius patalpinsime. Tačiau elektroninėje erdvėje, panašu, tvenkiasi ir baisesnių dalykų.

***

Ką tik visi džiaugėmės trumpų video klipų platforma „TikTok“. Ji daugelio žmonių telefonuose per pastaruosius metus įsitaisė greta „Facebook“ ar „Instagram“. Tačiau dabar manoma, kad „Tik tok“ gali būti šnipinėjimo programa. Mat programėlės kūrėja yra Kinijos milžinė „ByteDance“. Kadangi tai Kinijos įmonė, atsargūs žmonės susirūpino dėl savo duomenų saugumo. Sunerimo net JAV įstatymų leidėjai, ar „TikTok“ neteikia vartotojų duomenų Kinijos vyriausybei. „TikTok“ vadovai atmetė kaltinimus. Pareiškė, kad amerikiečių vartotojų duomenys yra saugomi Valstijose esančiuose serveriuose. Tad įtarimai neturi pagrindo. Tačiau JAV armijos ir karinio jūrų laivyno kareiviams uždrausta naudotis šia programėle.

***

Gali būti, kad įtarimai rimti. Gali būti, kad „Tik tok“ visai nekaltas dalykas. Įtarimai, matyt, kyla todėl, kad progamėlė sukurta Kinijoje. O Kinijoje plačiai naudojama elektroninė veidų atpažinimo technologija. Ji leidžia sulyginti veidus su nuotraukomis asmens identifikavimo ir kituose dokumentuose. Ši programa aprėpia daugybę kitų duomenų – nuo elektros ir išmaniojo telefono naudojimo iki asmeninių santykių su politinėmis ir religinėmis organizacijomis. Ir tam, kas valdo tą programą, praneša apie įtartiną vieno ar kito piliečio elgesį. Išeitų, kad Kinijos valdžia, kaip ant delno, mato visus savo piliečius?!

***

Nori nenori prisimename Džordžo Orvelo distopinę novelę „1984-ieji“. Joje veiksmas vyksta viename totalitarinės supervalstybės mieste, kur visuomenės gyvenimą stebi viską matanti Didžiojo Brolio akis. Visi stebimi, visi sekami, visi kontroliuojami. Panašu, kad sulaukėme laikų, kai pasaulis pilnas viską matančių ir stebinčių didesnių ar mažesnių brolių. Rašytojas Džordžas Orvelas savo kūrinį parašė 1948 metais. Bus nuspėjęs ateitį?!

***

Dėl žvalgybų ir šnipinėjimų elektroninėje erdvėje vis daugiau baimių. JAV žvalgybos agentūrų vadovai įspėjo JAV piliečius nesinaudoti Kinijos gigantų „Huawei“ ir „ZTE“ produktais bei paslaugomis. Skelbiama, jog giliai susirūpina dėl pavojų, kylančių iš kompanijų ar esybių, priklausomų užsienio valdžioms. Neva yra tikrų įrodymų, kad „Huawei“ turi slaptų galimybių matyti jautrius asmeninius duomenis sistemose, kurias aptarnauja ir pardavinėja visame pasaulyje. Ir JAV Kinijos technologijoms atsuko nugarą. Pranešta, kad ir Jungtinė Karalystė uždraudė pirkti 5G įrangą iš „Huawei“. „Huawei“ atstovai neigia esantys blogiečiai. Ką mes žinome. Gal jokių grėsmių nėra? Gal tai tik konkurencinės grimasos. Juk buvo paleistas net gandas, kad 5G ryšys sukėlė COVID-19 pandemiją.

***

Akivaizdu, kad informacinės technologijos atėjo visiems laikams. Niekur nuo jų nepabėgsime. Planuojama COVID-19 viruso nešiotojams įdiegti progamėles, kad tokiems žmonėms per arti prisiartinus prie sveikųjų, sveikiesiems į telefonus bemat būtų pranešta apie viruso grėsmę. Sveikieji nuo viruso nešiotojo bėgtų tolyn, kaip nuo raupsuotojo? Taip neva greičiau nuo pandemijos išsivaduotų pasaulis. Gal. Toliau einant tuo keliu gal pradės žmones rūšiuoti pagal pažiūras? Pagal priklausomybę partijoms, judėjimams, religinėms bendruomenėms... Visko gali būti, juk visos valdžios nori kuo daugiau žinoti apie savo pavaldinius, laikyti juos už kuo trumpesnio pavadžio.

***

Kai kurie sąmokslo teorijų kūrėjai piešia dar baisesnį šio pasaulio ateities vaizdą. Neva tas COVID-19 virusas buvo sukurtas slaptoje laboratorijoje ir paleistas į pasaulį, kad jo kūrėjai galėtų valdyti žmoniją. Pagal šį utopinį scenarijų įbauginti žmonės neva gera valia prašys, kad jiems būtų įdiegtos mikroschemos. Jos, kaip skiepai, saugos organizmą nuo įvairių virusų. Tačiau šios schemos ne tik saugos nuo virusų, bet jų kūrėjai neva mus visus galės stebėti ir valdyti. Pagal savo skonį ir supratimą. Gal padarys mus visus dorus ir laimingus? Gal surengs kokius vietinius ar pasaulinius karus? Gerai būtų, kad pasaulis tikrai taptų geresnis. Dabar jame daug nelaimingų žmonių. Kažko reikia griebtis. Todėl ir kuriame iš lubų visokias utopines išeitis? Ir ką?! Po kiek laiko visos utopijos juk tampa kasdienybe. Juk ne veltui Gytis Paškevičus šitaip dainuoja:

„Šiam pasauly visko būna,

Šiam pasauly bus dar visko,

Daug labai keistų dalykų

Atsimerkęs pamatai“.

Gal koks Didysis Brolis ir šį rašinį jau perskaitė. Galvą pakraipė.