Apie karantiną, išrinktųjų ginčus ir netikėtus emigracijos skaičius

„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Feliksas Grunskis
Taip nebūna, kad naujienų nebūtų. Vienos – vienokios, kitos – kitokios, kai kurios – nei šiokios, nei tokios. Apie naujienas sprendžiame pagal tai, kiek jos svarbios kiekvienam iš mūsų. Vieni sielojasi, kad viskas brangsta, o kiti viską perka, nekreipdami dėmesio į kainas. Yra žmonių, kurie atidžiai seka visus politinius šalies ir pasaulio reikalus. Yra ir tokių, kuriems rūpi tik savo kiemo reikalai. Vieniems labiau patinka krepšinis, o kitiems – futbolas. Pasižiūrime, kas dedasi šių dienų padangėje.

Karantinas

Nuo liepos 1 dienos Lietuvoje panaikintas karantinas. Beveik aštuonis mėnesius tęsėsi! Vos ne visą amžinybę! O juk žodis „karantinas“ yra kilęs iš itališko žodžio „quarantina“, kuris reiškia – keturiasdešimt. Pasirodo, kažkada ligoms suvaldyti užtekdavo maždaug pusantram mėnesiui užsidaryti. Dabar sakoma, kad su vienu ar kitu virusu gali tekti gyventi ir kovoti nuolatos. Iki pasaulio pabaigos?! Tačiau apsidžiaugėme, kad karantinas atšauktas. Ir pamatėme, kad nėra didelio džiaugsmo. Juk liko valstybėje ekstremali situacija. Todėl beveik visi karantino metu veikę apribojimai ir toliau veikia.

Dėl neaiškių priežasčių sulėtėjo skiepijimosi nuo koronaviruso tempai. Vakcinų juk yra ant kiekvieno kampo. Nebereikia lėkti per visą Lietuvą kur nors dėl skiepų ieškoti privačių pažinčių. Gal per mažai sklaidos apie skiepus? O gal netikime tais, kurie mums apie skiepų naudą aiškina?

Seimas

Trečiadienį parlamentarai, tradiciškai sugiedoję himną, užbaigė pavasario Seimo sesiją. Prieš giedant himną per sesiją nuveiktus darbus apžvelgė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Jos manymu, Seimas gerai padirbėjo. Opozicijos lyderio Sauliaus Skvernelio manymu, per mažai buvo parengta, svarstyta ir priimta įstatymų. O gal gerai, kad daug naujų įstatymų nesulaukėme? Juk ne vienas teisės aktas dažniausiai ką nors apribojo, uždraudė... net kainas didino. Tad įstatymų svarstymas ir priėmimas, ypač kai dabartinis Seimas taip susiskaldęs, gali būti mums nenaudingas. Ką tik Seime matėme, kaip mūsų išrinktieji vieni su kitais žodžiais pliekiasi.

Saviti balsavimai

Seimo opozicijos manymu, konservatorius Žygimantas Pavilionis įvairiais pasisakymais kenkia Lietuvos užsienio politikai. Todėl jis negali vadovauti Užsienio reikalų komitetui. Bandė Seime balsuoti dėl nepasitikėjimo. Nepavyko. Tam, kad Žygimantas Pavilionis būtų pašalintas iš pareigų, reikėjo, kad pritartų bent 71 Seimo narys. Tačiau tiek politikų neatėjo į balsavimą. Iš viso balsavime dalyvavo 62 Seimo nariai. Mat valdančiosios koalicijos Seimo narių dauguma balsavime nedalyvavo. Kitaip sakant, balsavo kojomis. Tad ponas Pavilionis ir toliau eis Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko pareigas.

Kitas įdomus balsavimas įvyko paskutinę pavasario sesijos dieną dėl Aukščiausios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininko Vytauto Landsbergio pripažinimo valstybės vadovu. Projektas sulaukė ginčų Seimo salėje, tačiau po pateikimo jam buvo pritarta 71 parlamentaro balsais. Tad Seimo rudens sesijoje dėl šio klausimo vėl turėsime aistringų ginčų. Vyks vietinės reikšmės politinės kautynės.

Emigrantai

Aiškėja, kad daugiau nei manėme lietuvių geresnius gyvenimus surado Jungtinėje Karalystėje. Iki liepos 1 dienos Jungtinėje Karalystėje prašymus likti šalyje po „Brexit“ pateikė daugiau kaip 250 tūkstančių lietuvių. O mes manėme, kad šioje svečioje šalyje apsigyveno gal tik 150 tūkstančių mūsiškių. Nesugaudome, kur ir kiek yra pasaulyje lietuvių? Jungtinėje Karalystėje įsikūrimo statusas jau patvirtintas apie 180 tūkstančių lietuvių, kurie teisėtai šalyje praleido penkerius metus. Dar apie 50 tūkstančių Lietuvos piliečių gavo dalinį įsikūrimo statusą. Pastarieji turės registruotis dar kartą, kai Jungtinėje Karalystėje išbus penkerius metus. Kiti savo likimui dar laukia sprendimų. Įdomu, ar mūsų padangės politiniai ginčai svarbūs tiems, kurie emigravo iš Tėvynės? Gal tie ginčai ir paskatino krautis lagaminus? Ką mes žinome?! Kiekvienam į širdį neįlįsi. Nieko iš to ir negautume. Juk net sava širdis ne visada teisingai viską girdi ir supranta.