Po mitingo ir riaušių – nauji ribojimai ir pozicijos

Ž. Maniko nuotr.
Mitinge dalyvavę biržiečiai tvirtino, kad iki vakaro buvo ramu, tačiau namo grįžo nusivylę ir jautėsi apgauti, nes Vyriausybė neatsižvelgė į jų reikalavimą leisti laisvai apsispręsti dėl galimybės skiepytis.
Mitingas dėl to, kad žmonės turėtų galimybę rinktis ir nebūtų reikalaujama testuotis bei skiepytis, baigėsi riaušėmis, dėl kurių iki šiol ieškoma kaltų. Jau kitą dieną Vyriausybė priėmė naujus ribojimus neturintiems galimybių paso ir nuo rugpjūčio 16 dienos verslo įmones įpareigojo Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC) pranešti apie tai, ar aptarnaus visus, ar tik galimybių pasą turinčius klientus, nes nuo rugsėjo 13-osios daugeliu pasaugų galės naudotis tik turintys galimybių pasą.

Veido kaukių kaina?

Įpratome dėvėti veido kaukes, nors kitose šalyse, net ir uždarose erdvėse veikiančiose prekybos vietose, jos nebūtinos. Lietuvoje nuo rugsėjo 13 dienos visos kontaktinės paslaugos bus teikiamos ir ūkinės veiklos bus vykdomos bei renginiai bus organizuojami (išskyrus nustatytas išimtis) tik asmenims, kurie atitinka galimybių paso kriterijus. Ši privilegija yra mainais ne tik už skiepą arba persirgtą ligą, bet ir leidimą nedėvėti veido kaukės – tai išlieka tik rekomendacija. Visgi toms veikloms, kurios būtų vykdomos be galimybių paso, epidemiologinės saugos priemonės (kaukių dėvėjimas, atstumų laikymasis, srautų valdymas ir kt.) – privalomos.

O kol sulauksime rugsėjo 13-osios, privalome paisyti nuo vakar įsigaliojusių Vyriausybės naujų ribojimų. Nuo pirmadienio verslo įmonės galės pasirinkti, ar aptarnauti visus, ar tik galimybių pasą turinčius klientus ir apie savo apsisprendimą privalo informuoti Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC). Deklaraciją galima rasti NVSC interneto svetainėje adresu https:nvsc.lrv.lt/deklaracija. Pateikdami šią deklaraciją, veiklos vykdytojai įsipareigoja paslaugas teikti ar aptarnauti tik tuos asmenis, kurie turi galimybių pasą. Ši deklaracija suteikia galimybę ūkio subjektams, teikiant paslaugas ir aptarnaujant asmenis, nesilaikyti kitų operacijų vadovo sprendimuose nustatytų reikalavimų, tokių kaip kaukių dėvėjimas, atstumų laikymasis, ploto ribojimai, lankytojų srautų valdymas. Šie reikalavimai tampa rekomendacinio pobūdžio. Tuo tarpu teikiant paslaugas visiems asmenims, nepriklausomai nuo to, ar jie turi galimybių pasą, ar ne, šių reikalavimų laikytis būtina. Beje, šios deklaracijos atšaukti neįmanoma.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/