Virš Biržų turgaus – Aleksandro vanagai

Reginos VAIČEKONIENĖS nuotr.
Turgaus administratorei Laimai Meženskienei tvarką palaikyti padeda saugos firmos apsaugos darbuotojas Artūras.
Sušvelninus karantiną, vartus plačiai prekiautojams ir pirkėjams atvėrė Biržų ūkininkų turgus. Prie vartų – kontrolė. Turgaus administratorė Laima ir saugos firmos apsaugos darbuotojas Artūras stebi, ar visi ir ar taisyklingai dėvime apsaugines kaukes. Primena karantino taisykles ir palaiko tvarką. Prie puošnių kompozicijų įrenginys su dezinfekuojančiu skysčiu bei kita svarbi informacija. Virš turgaus sklando ir prekiautojo Aleksandro aitvarai. Vanagai. Jie turgų saugo ne nuo koronos viruso, bet nuo varnų bei balandžių.

Dovanos

Turgaus administratorė Laima Meženskienė „Biržiečių žodžiui“ pasakojo: turgus buvo pasiilgęs lankytojų ir prekiautojų. Žmonės drausmingi, kultūringi. Vieni kitiems ant galvų nelipa. Ūkininkų turgus dirbo jau ir ketvirtadienį. Šį šeštadienį turgus sulaukė 90 prekiautojų. Prekiautojai į administracines patalpas įleidžiami po vieną. Turgaus administratorei palaikyti tvarką turguje padėjo saugos firmos apsaugos darbuotojas Artūras. Pašnekovai pripažino: nors dezinfekcinio skysčio yra, bet juo pasinaudoja retas. Į pasiūlymą vienas praeivis atšovė: „dezinfekuojasi iš vidaus“...

Turgaus administratorė dalino ne tik patarimus, bet ir apsaugines kaukes, vienkartines pirštines. Ši paslauga pravertė prekiautojams. Nuo dažno burnos aušinimo, pasak jų, nuo bendravimo su pirkėjais, apsauginės kaukės drėko, kvėpuoti pro juos vis sunkiau.

Turgaus prekystalius užgulė, takus nuklojo biržiečių ūkininkų pernykštis ir jau šiųmetis derlius. Daržovės, daigai, gėlės, sėklos, grūdai, vaismedžiai, dekoratyviniai krūmai, ūkinės prekės.... Ir gardėsiai: medus, uogos, saldainiai, obuolių sūriai.

Medus

Bitininkas Kazimieras dalinosi savo bityno džiaugsmais. Kazimieras bitutes aplankė. Visos bičių šeimos sėkmingai peržiemojusios. Bitutės jau ir medų į avilius neša. Bet ne šeimininkui. Sau.

Praėjusį sezoną iš kiekvienos šeimos Kazimieras pririnko po 30-40 kg medaus. Kad tik būtų šiemet bitėms medų iš ko nešti.

– Turiu 13 bičių šeimų. Bičių lizdai dar ne visi išplėsti. Prasidės magazinų dėjimas, – vardijo artimiausius darbus bitininkas.

Ir neslėpė: karantinas pakišo koją. Mėnesį turguje nebuvęs, medumi neprekiavęs. Bet Kazimieras nenusiminęs. Pirkėjai medų iš jo išpirks.

Po bulviasodžio

Beržinių kaimo ūkininkai Jonas ir Irena Vaitkevičiai, kaip ir kiti rajono daržininkai, bulves jau pasodino.

– Šiemet bulviasodis buvo balandžio 22 dieną. Kažkada sodinome ir anksčiau, gegužės 16-ąją. Bulvių lauką susiaurinome, bulvėms skyrėme pusę hektaro, – pasakojo Vaitkevičiai. Ir pridūrė: pasodino ne tik bulves. Pasėjo šiek tiek morkų, pupų, burokėlių.

– Bulves būtinai reikia pasodinti iki gegužės 9 dienos, – į pokalbį įsiterpė viena moteris. Ji pas ūkininkus Vaitkevičius ieškojo sėklinių bulvių.

Deja, jau visas sėklines bulves iš Vaitkevičių išpirko.

Raugintų kopūstų trūkumas

Krikščių kaimo daržininkas Vidmantas Lapienė irgi bulviasodį baigė. Jis šiemet pasodino 10 ha bulvių. Septynių veislių. Ūkininkas viliasi: prieš Jonines turgaus pirkėjai jau skanaus jo šviežias bulves.

– Įspūdis toks: biržiečiai valgo mažiau bulvių. O gal taip atrodo tik todėl, kad pernai bulvės visiems labai gerai derėjo? – svarstė daržininkas.

Vidmantas jau pritrūko gardžiųjų raugintų kopūstų. Raugintų kopūstų sezono įkarštis prasidėjo lapkritį ir tęsėsi iki sausio vidurio. Pirkėjų netrūko iki gegužės pradžios. Ūkininkas per savaitę parduodavo po pusę tonos raugintų kopūstų.

Skanūs ir Lapienės rauginti agurkai. Raugintų agurkų ūkininkas turės tik vieną mėnesį.

Švieži kopūstai, braškės...

Biržų krašto daržininkai Styros, Pugžliai prekiavo savomis jau šių metų daržovėmis. Ridikėliais, agurkais, krapais, svogūnų laiškais, salotomis, špinatais. Ant ūkininkų Styrų prekystalio šeštadienį pasirodė pirmieji kopūstai, pirmosios braškės. Atsirado ir šviežių bulvių. Jos iš Lenkijos ūkininkų. Šviežių agurkų derliumi savo pirkėjus nudžiugino ir Virškupėnų daržininkai Variakojai.

Biržiečiai šviežias daržoves mėgsta. Rikiavosi eilutė. Pirkėjų eilutė nusidriekė ir prie agurkų, pomidorų, paprikų, braškių, žemuogių, prieskoninių augalų daigų.

Valerijonai

Medeikietė Albina turguje pasirodė su savo rabarbarais. Rabarbarai tirpte ištirpo. Pyragui, uogienei, kompotui...

Žoliautoja Edita prekiavo pienų, mėtų ir kitų vaistinių žolelių arbatomis. Turėjo ir valerijono šaknų. Valerijono šaknis suuodė katinas. Atsliūkino ir pradėjo meilintis. Visiems pakėlė nuotaiką.

Mikeliškių vienkiemio ūkininkė Danguolė pardavinėjo vištų kiaušinius ir kviečius. Ir sulaukė ne vienos padėkos.

Gėlių mados

Turgų išpuošė gėlių augintojai. Ilgesnė eilutė rikiuojasi ten, kur negailima naudingų patarimų, kur senas pažįstamas veidas. Iš didžiausią patirtį sukaupusio mieliūniečio gėlininko Laimučio Baradinsko išpirktos visos našlaitės. Įvairovė gėlių...

– Žmonės dabar perka gėles savo aplinkos puošybai. Perka žydinčias gėles ir daigelius. Iš mados neišeina svyrančios gėlės – surfinijos, pelargonijos. Perka ir petunijas. Populiarėja dorotėjos. Deja, čia jų tik likutis. Visos kitos dorotėjos jau užsakytos, – kai kuriuos pirkėjus gėlininkas Laimutis ir nuliūdino.

Sodybų šeimininkai džiaugėsi turguje išvydę prekiautoją baltųjų dobiliukų sėklomis. Baltieji dobiliukai tiks sodo vejai pagyvinti.

Vaismedžių sezonas į pabaigą

Biržietę, pavyzdinės daugiabučio aplinkos puoselėtoją Reginą Jukonienę irgi sutikome su pirkiniu. Regina išsirinkusi žilvitį.

– Keturi žilvičiai prie daugiabučio auga, bet dar du po žiemos neišgyveno. Gal nuvyto, gal nušalo. Atsodinsiu, – pasakojo Regina Jukonienė.

Pirkėjai ieškojo vyšnių sodinukų. Derėjo, pirkinėjo ir kitus vaismedžius.

Vaismedžių sezonas – į pabaigą. Paklausiausi krūmeliai: sausmedžiai, šilauogės, spanguolės... Pirkėjai neabejingi rododendrams.

Skraidanti prekė

Būsimų uogų derlių teks saugoti nuo sparnuočių smaližių... O apsaugai, atkreipė dėmesį daugelis, ir pasitarnaus Aleksandro aitvarai. Ant meškerės aukštai iškeltas puikavosi ir reklamavosi Aleksandro aitvaras. Prekiautojai tikino: Aleksandro aitvaras iš turgaus išgainiojo varnas ir balandžius. Ne vienas praeivis pasakojo: panašūs aitvarai skraido Norvegijoje virš braškių plantacijų. Tokiais aitvarais nuo lauko kavinių užsienyje nubaidomi ir kirai...

– Išbandysiu ir aš, paukščiai šiemet nepuls ir neišles ir mano braškių, vyšnių, – Aleksandro aitvarais patikėjo daugelis.

– Praėjusį ketvirtadienį pardaviau 5, o šiandien turėjau 20 vanagų ir jau visus baigia išpirkti, – aitvarai į Aleksandro kišenę nešė eurus.