BIRŽŲ TURGUS IR „TURGAUS POLITIKA"

Biržuose nuolat atsiranda kokia nors laikina problema, kuri tampa nuolatine ir ilgalaike. Projektai, renovacijos, rekonstrukcijos po truputį juda į priekį, tačiau, kai palygini su kaimyninėmis savivaldybėmis, mūsų gimtajame krašte kažkodėl beveik viskas daroma ir prasčiau, ir lėčiau.

Ekskursas į praeitį

Nuo istorinių laikų miestas, išsikovojęs Magdeburgo laisves, pirmiausia prie kitų privilegijų įsirašydavo ir teisę rengti turgų. Turgus Radvilų laikais buvo ne tik paprasta prekyvietė, bet ir susirinkimų, bausmių vykdymo, karališkųjų paliepimų skelbimo vieta. Didžiausias žioplių minias sutraukdavo viešas bausmių vykdymas. Kaip ir dabar, taip ir prieš kelis šimtus metų biržiečiai vogė, sukčiavo, netgi nugalabydavo vienas kitą.

Tada nebuvo jokių STT, FNTT, prokuratūrų – viską tyrė ir bausmes skirdavo Biržų dvaro teismas ir skirtingai nuo šių laikų, bausmes nusikaltusiam vykdydavo viešai.

Cituoju vieną teismo nutarimą: „Sprendimas, priimtas ekonomo, dalyvaujant dviem asesoriams ir Biržų kunigaikštystės, paseniūniui, dėl valstiečio Dovydo Maciulėno nužudymo. Kaltinimą šeimynykščiui Imbrasui Franckėnui iškėlė nužudytojo sūnus Stasys Davidonis. Kaltinamasis teisme prisipažino pavogęs iš savo šeimininko D. Maciulėno 6 talerius ir paaiškino, kad šeimininkas, įtaręs jį vagyste, reikalavo grąžinti pinigus, grasindamas perduoti jį dvaro teismui arba vesti pas burtininką. Norėdamas to išvengti, 1698 XI 24 jis nužudė kirviu nuvažiavusį į mišką šeimininką. Teismas nusprendė: nors kaltinamasis pagal Lietuvos Statuto XI skyriaus 9 straipsnį turėtų būti ketvirčiuotas gyvas, bet iš gailestingumo iš pradžių nukirsti kalaviju jam galvą, o paskui ketvirčiuoti; kūno dalis, užmovus ant baslių, išstatyti pavieškelėse, o vieną ranką – nusikaltimo vietoje. Sprendimas turi būti įvykdytas XII 3 Biržų turgavietėje, specialiai pastatytoje pakyloje”.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/