Kaip, ką ir kada: atsakymai apie naują elektros tiekimo tvarką

Asociat. nuotr.
Gyventojai neskuba – dar yra laiko pasirinkti elektros tiekėją.
Siekiant atsisakyti monopolijos, vartotojai turės pasirinkti vieną iš nepriklausomų elektros energijos tiekėjų. Nors gyventojams galvoti dar liko dveji metai, tačiau pasirinkti tiekėją galima ir dabar. Tiesa, to daryti niekas neskuba.

Iki kada reikės apsispręsti?

Baigėsi pirmas elektros energijos teikėjų pasirinkimo etapas. Iki gruodžio 10 dienos pasirinkti turėjo tie gyventojai, kurie sunaudoja daugiau nei 5000 kWh elektros.

Sunaudojantys daugiau nei 1000 kWh energijos galės apsispręsti iki 2021 metų gruodžio 10 dienos, o buitiniai vartotojai, sunaudojantys mažiau nei 1000 kWh – iki 2022 metų gruodžio 10 dienos.

Nepaisant to, gyventojai savo pasirinkimą gali išreikšti jau dabar. Sutartys yra sudaromos dviejų metų laikotarpiui, todėl dabar besivaržantys tiekėjai siūlo sąlygas.

Rinksimės iš 6 įmonių

Vartotojams yra siūlomos septynios įmonės, iš kurių teks pasirinkti vieną: UAB „EGTO“ energija, UAB „Perlas energija“, UAB „Elektrum Lietuva“, UAB „Enefit“, UAB „Ignitis“ ir UAB „Inregnum“.

Kaip nurodo Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba, vertinant nuo metų pradžios, per pusmetį buitiniams vartotojams tarifai yra sumažėję beveik 30 proc.

Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba reguliuos kiek daugiau nei pusę kainos už elektros energijos kilovatvalandę, o 48 proc. elektros kainos sudarys nereguliuojama suma. Šią nereguliuojamą sumą sudarys elektros įsigijimo kaina, priklausanti nuo kainos biržoje, ir elektros tiekimo kaina, kuri priklausys nuo paties tiekėjo.

Kaip pasikeis mano sąskaita už elektros energiją? Tai galima pasitikrinti įėjus į kiekvieno tiekėjo internetinį tinklalapį, kur yra specialios skaičiuoklės. Jos apskaičiuoja galutinę sumą pagal individualų elektros sunaudojimą.

Gyventojai galvos nesuka

Naujų elektros tiekėjų planai mažai skiriasi nuo gyventojams jau įprastų interneto ar televizijos planų. Jie yra suskirstyti pagal galimus klientų poreikius ir apibrėžiantys konkrečias kainas. Todėl atsižvelgdami į planus, gyventojai galės lengviau apsispręsti, kurį elektros energijos teikėją pasirinkti.

Dauguma gyventojų galvos dėl tiekėjų dabar nesuka. Keletas elektros vartotojų, su kuriais teko bendrauti pasakojo, kad jie susirūpins ir daugiau pasidomės tada, kai ateis jų eilė rinktis. Tačiau jie abejonių, dėl tiekėjo keitimo, turi. Gyventojai svarsto, ar verta keisti prieš tai buvusį ir patikimą elektros teikėją, neaišku, į ką.

Konkurencija – gerai

Iki šiol dominavusios elektros teikėjas – UAB „Ignitis“. Šios įmonės ryšių su visuomene projektų vadovas Tadas Markevičius „Biržiečių žodžiui“ sakė, kad Lietuva yra įsipareigojusį Europos Sąjungai panaikinti monopolines sąlygas elektros energijos rinkoje ir šį procesą dabar ją įgyvendina.

Kaimyninės šalys, Estija tai padarė prieš septynerius, Latvija prieš penkerius metus. Pasak specialisto, konkurencija tarp elektros energijos tiekėjų užtikrins aukštą paslaugų kokybę už geriausią kainą. Tokiu principu, anksčiau Lietuvoje buvo atvertos kitos rinkos šakos, pavyzdžiui, mobilaus ryšio sektoriuje.

„Konkurencinga elektros tiekimo rinka pasiūlys ir aibę kitų naudingų sprendimų gyventojams : naujas paslaugas, įvairesnius paslaugų planus (pavyzdžiui, elektros pardavimą kartu su kitomis, ryšio paslaugomis ir panašiai), palankesnius tarifus įvairiu paros metu, išmaniuosius sprendimus ir pan.“,- sakė T.Markevičius.

Todėl dabar elektros energijos teikėjai pasinėrę į kovą – kas pritrauks daugiau klientų. Kol vienos įmonės siūlo įprastus planus, kiti bando sužaisti siūlydami akcijas, kurių metu tam tikrą laiką paslauga bus pigesnė.

elektra