Irutė Varzienė: “Meras kaip nors pratemps”

I. Varzienė teigė, kad iš tiesų žmonės labai mažai žino apie savo teises, todėl daug ką priima kaip kažkieno malonę.
Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų Biržų skyriaus pirmininkė Irutė Varzienė niekada neieškojo žodžio kišenėje. Aštuonerius metus vadovavusi savivaldybei, šiuo metu Biržų rajono taryboje ji tvirtai laiko Antikorupcijos komisijos pirmininkės ir opozicijos vairą bei gausiai kritikuoja savo buvusį bendražygį Vytą Jarecką. Kol konservatoriai po pergalės rinkimuose į parlamentą formuoja naują Vyriausybę, „Biržiečių žodis“ pakalbino I. Varzienę apie situaciją šalyje ir rajone.

„BŽ“: Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai laimėjo LR Seimo rinkimus. Kokios laimėjimo priežastys?

I.Varzienė: Iš tiesų politologai jau pateikė nemažai rinkimų situacijos vertinimų – santūrių ir aštresnių. Nesu politikos apžvalgininkė, vis dėlto manau, kad žmonės tiesiog pavargo nuo žaliavalstiečių ir jų partnerių melo, draudimų, nesibaigiančių reformų, rietenų, arogancijos. Esminė priežastis, mano nuomone, kad viskas, net geros idėjos, sprendimai, buvo apvelti intrigomis, kaltinimais. Visa kadencija – po chaoso ženklu su Kultūros pirmininko sąmokslo teorijomis. TS – LKD sėkmės garantas – stipri lyderė Ingrida Šimonytė, partijos modernumas ir atvirumas, realistinė ir argumentuota, be populistinių pažadų TS – LKD rinkimų programa, vakarietiška kryptis ir solidi rinkimų kampanija – be šmeižto ir melo.

“BŽ“: Ingrida Šimonytė perims vyriausybės vairą sunkiu pandemijos laikotarpiu. Kaip manote kokie iššūkiai laukia konservatorių vadovaujamos vyriausybės? Kas laukia Lietuvos ir Biržų rajono per artimiausius penkerius metus?

I.Varzienė: Labai pasitikiu Ingrida Šimonyte, jos patirtimi, išsilavinimu, teko nemažai bendrauti, klausyti jos vertinimų. Man priimtina jos neformali laikysena, paprastumas, humoro jausmas, autoironija, nesustabarėjusi kalba. Tikiuosi, ji netaps valdžiažmogiu. Žinau, kad bus sunku ir dėl pandemijos, ir dėl biudžeto, ir dėl ekonomikos, ir dėl švietimo problemų. Svarbiausia – sisteminiai, ilgalaikiai sprendimai, tarimasis su ekspertais, ilgalaikė strategija, perspektyva, valstybinis mąstymas. Tikiuosi darnesnio darbo Seime, politikų padorumo, adekvačios reakcijos į kritiką, biurokratijos mažinimo. Tikiuosi aiškumo, stabilumo. Visa tai tiesiogiai susiję su Biržais.

„BŽ“: Oponentai per rinkimų kampaniją priminė konservatoriams, kad jie jau buvo valdžioje. Buvo kalbama apie brangius kreditus krizės metu, nurėžtas pensijas ir atlyginimus. Ar viską konservatoriai padarė gerai ir kaip dabar išvengti klaidų?

I.Varzienė: Bene dešimt metų kartojamos tos pačios klišės. Iš tos pačios serijos, kaip Landsbergis kolūkius sugriovė ir prie ruso buvo geriau! Svarbiausia, kad krizė buvo suvaldyta ir valstybė nebankrutavo. Ar jums dar negana visų pseudokomisijų? Kažkodėl nė viena valdžia po to tų pensijų neatstatė, tik kai atsirado finansinės galimybės. Dabar pensijų indeksavimą garantuoja įstatymas ir ne žaliavalstiečių dėka, beje. Klaidų išvengti neįmanoma, svarbu jas pripažinti ir taisyti.

„BŽ”: Kokia bus konservatorių regioninė politika ir kas laukia tokių rajonų kaip Biržai? Ko tikėtis iš naujosios vyriausybės ir Seimo daugumos?

I.Varzienė: Programoje numatyta stiprinti savivaldą, suteikti jai daugiau galių. Vienas iš svarbiausių prioritetų – švietimas, vienodų startinių pozicijų mokiniams užtikrinimas, dėmesys neformaliam ugdymui, administracinės naštos, biurokratijos mažinimas, viešųjų paslaugų kokybė. Viešosios paslaugos – tai kasdienybė, kiekvieno iš mūsų gyvenimas, esmių esmė. Jeigu pagerėjimą pajus kiekvienas žmogus, tai ir bus rezultatas, bet gi daugiausia priklauso nuo vietinės valdžios, valdininkų, gydytojų, mokytojų etc. Kiekvienas turėtų būti pagarbiai ir profesionaliai aptarnaujamas visur. Ir kas gi gali to išmokyti? Ar tik didesnė alga? Įstatymai? Vilnius?

„BŽ“: Kaip vertinate Laisvės partijos sėkmę rinkimuose ir jų norus legalizuoti marichuaną ir vienos lyties atstovų santuokas ?

I.Varzienė: Žmonės pasirinko, kokių dar vertinimų? Daugiapartinės demokratijos šalyje tai normalu. Jeigu visų pozicijos sutaptų, kam tos partijos? Jau turėjom 50 metų vieną partiją. Beje, tiek marichuanos legalizavimas, tiek lyčiai neutralios partnerystės ( ne santuokos!) klausimas yra atskiroje koalicijos sutarties dalyje, kurioje kalbama apie darbus, dėl kurių koalicijos partneriai turi skirtingas pozicijas. Tai reiškia galimas kompromisų paieškas, tik tiek. Aš asmeniškai esu prieš. Bet esu už diskusijas.

„BŽ”: Ar nėra liūdna, kad Seimas ir iš esmės rajonų tarybos yra pakankamai susiskaldžiusios, vietoj to, kad dirbtų vieningai vardan Lietuvos ir gimtojo rajono ? Kaip Jūsų nuomone būtų galima suvienyti skirtingas politines jėgas dirbti vardan Lietuvos, o ne partinių interesų?

I.Varzienė: Iniciatyva priklauso valdantiesiems. Naujoji Seimo koalicija, manyčiau, pasirengusi įsiklausyti į opoziciją. Visgi konfliktas gilus, tradicijos prastos, todėl lengva nebus. Tikėkimės, kad abiems pusėms užteks išminties, daug kas priklausys nuo naujų narių. Biržų rajono savivaldybės taryboje dabar situacija normalesnė. Komitetuose pasitaiko konstruktyvių diskusijų. Opozicijos dėka, manyčiau. O gal kad valdžios kaip ir nėra? Pirmųjų šios kadencijos metų nesinori net prisiminti. Šiaip jau 2015 metų agresyvi, turtinga pažadų V.Valkiūno reklama pradėjo naują etapą Biržų politikos kultūros istorijoje. Prasidėjo kovos be taisyklių. Po to sugrįžti prie normalių darbinių santykių nėra lengva. Gal reikėtų mažiau juodosios rinkimų reklamos, asmeniškumų ir mažiau praeities? Bet gi kai kas gali ir numirti, periodiškai neiškeikęs konservatorių.

„BŽ”: Konservatoriai sudarė valdančią daugumą Seime su Liberalų sąjūdžiu ir Laisvės partija. Ar nemanote, kad reikėtų mėginti kviesti bendram darbui visas partijas? Ar tokia idėja visiška utopija?

I.Varzienė: Manau, kad jungtis visoms partijoms į valdančią koaliciją – utopija. Šiaip jau priesaika ir alga įpareigoja visus Seimo narius dirbti Lietuvai – ir pozicijoje, ir opozicijoje esantiems. Visi turi teises, pareigas, galimybes ir atsakomybę. Tik verkšlenti, aišku, lengviau.

„BŽ”: Žinant, kad nacionaliniu mastu vienysis konservatoriai su liberalais bendram darbui, ar neplanuojate to daryti Biržų rajono taryboje?

I.Varzienė: Kol kas neplanuojame, bet mintis įdomi.

„BŽ”: Konservatoriai 8 metus dirbo Seimo opozicijoje. Lietuvos gyventojai matė pastovią valdančiųjų kritiką ir kylančius tarp partijų konfliktus. Vargu, ar jie nešė naudą šaliai. Dabar opozicijoje bus „ valstiečiai“. Kaip Jūs matytumėte opozicijos darbą, kad jie neštų naudą valstybei, o ne partijoms? Kaip išvengti garsių konfliktų tarp partijų? Ką reikėtų daryti?

I.Varzienė: Jūs jau atsakėte į savo klausimą – iš rietenų naudos jokios. Konfliktai, jeigu jie pereina į diskusijas, gali būti ir varomoji jėga. Dar labai svarbu, kad nesikištų šešėliniai patarėjai.

„BŽ“: 8 metus dirbote mere ir vicemere. Dabar jau kurį laiką esate opozicijoje. Kas buvo gerai, o kas nepavyko? Ko išmokote būdama opozicijoje? Ką šiuo metu darytumėte kitaip?

I.Varzienė: Naujai suvokiau informacijos, komunikavimo svarbą. Dirbdamas savivaldybėje klaidingai galvoji, kad visiems viskas aišku. Iš tiesų žmonės labai mažai žino. Svarbiausia – nežino savo teisių, galimybių. Galbūt todėl daug ką priima kaip kažkieno malonę. Galbūt todėl per rinkimus labiausiai veikia pažadų/purvo reklamos ir darbas turguje.

„BŽ”: Vyto Jarecko pasitraukimą iš konservatorių gretų priėmėte labai skaudžiai. Sakykite, ar nebuvo klaida, kad nepasiūlėte jam eiti į merus nuo Tėvynės sąjungos?

I.Varzienė: Kaip toj dainoj: „ aš viską, viską pamiršau/aš viską jam seniai atleidau...“ O klausimas klaidingas, beje, – Vytas Jareckas pats nenorėjo eiti į rinkimus su konservatoriais.

“BŽ”: Kaip vertinate dabartinio mero Vyto Jarecko veiklą ?

I.Varzienė: Kaip nors pratemps.

“BŽ“: Per vieną iš tarybos posėdžių palyginote Biržų rajono savivaldybės merą Vytą Jarecką su cukinija, kuri įgauna kitų skonį, priklausomai nuo to, su kuo verdama. Kodėl priėjote tokios išvados? Ar buvote pastebėjusi anksčiau tokias Vyto Jarecko savybes, juk konservatorių gretose dabartinis rajono vadovas buvo apie 10 metų?

I.Varzienė: Matau, kad Jums labai patiko cukinijos metafora, kartojate ne pirmą kartą. Bet sezonas baigėsi, deja… Dabar moliūgėliai “ant bangos.”

“BŽ”: Kodėl Jūsų nuomone subyrėjo Vyto Jarecko koalicija ”Vieningi Biržai”?

I.Varzienė: Nes tai nebuvo Vyto Jarecko koalicija.

“BŽ”: Kaip vertinate savivaldybės administracijos direktoriaus ir visos administracijos darbą?

I.Varzienė: Net pačiai keista – nežinau, ką konkrečiai atsakyti. Toks įspūdis, kad viskas persikėlė į virtualų pasaulį. Na, kasdienybė kažkaip administruojama, projektai braškėdami stumiasi į priekį, į opozicijos pastabas, pasiūlymus reaguojama, direktorius kviečiasi į susitikimus. Tai gerai, bet nėra tempo, inovacijų, idėjų, nors specialistų daugėja. Gal dėl to, jog nėra politinės komandos, koalicijos, mero paramos, kad viskas sukibtų į viena ir procesai vyktų sklandžiai.

“BŽ“: Kokia Jūsų Biržų rajono vizija po 10 metų? Kaip pasikeis kraštas?

I.Varzienė: Kiek valdžia betrukdytų, kokia prasta ji bebūtų, Biržai po truputį keisis, gražės. Metai iš metų, po truputį. Kaip ir iki šiol. Ir žmonės Biržus mylės. Kaip ir dabar. Bambės ( kaip gi be šito!) ir mylės. Iš šiltųjų kraštų jie visada grįš namo. Ir tai yra nuostabu. Kiek gražių, naujų dalykų randasi kasmet! O jeigu dar koks užjūrio princas atras Biržus!

“BŽ“: Šioje tarybos kadencijoje buvo priimtas skaudus sprendimas dėl kaimo mokyklų prijungimo prie miesto švietimo įstaigų. Kokią matote mokyklų kaimuose ateitį ir kaip iš viso išspręsti kaimų nykimo problemą?

I.Varzienė: Kaimo mokyklų prijungimas prie miesto yra klaida, mūsų frakcija buvo prieš, nes esminių pokyčių jokių, tik kaimo mokyklų sumenkinimas. Ir nors savivaldybės taryba yra mokyklų steigėja, vis dėlto, manyčiau, vyriausybė turėtų nustatyti aiškius švietimo įstaigų gyvavimo, aprūpinimo, stebėsenos kriterijus, kad būtų mažiau politinių manipuliacijų. Kol kas niekas nežino, kaip išspręsti kaimų nykimo problemų. Akivaizdu, kad vien švenčių ir šakočių neužtenka.

“BŽ”: Už ką norėtumėte biržiečiams pasakyti “AČIŪ” ir už ką galbūt atsiprašyti?

I.Varzienė: Na, skamba taip, lyg būtų paskutinioji. Nesulauksite. Lansbergistai – tremtiniai gajūs. Gyvenimas yra gražus. Ir jokia valdžia negali žmogui sutrukdyti būti laimingam.