Kodėl ragana visada prieš?

Ž. Maniko nuotr.
Britų roko legenda Chrisas Normanas ir jo grupės muzikantas Geoffrey Carline su „Biržiečių žodžio“ festivalio sumanytoju Kęstučiu Isaku Kilučių ežero pusiasalyje.
Kadaise buvo toks animacinis filmas, kuriame pagrindinė herojė – ragana – visada buvo priešiškai nusiteikusi ir visiškai nesvarbu, kas ir ką pasiūlytų ar darytų. Organizuodami pasaulinio garso žvaigždės Chriso Normano ir jo grupės koncertą Biržų rajone, susidūrėme su tokiu pačiu požiūriu. Tik raganos vaidmenyje buvo savivaldybė ir jos administracijos direktorė Irutė Varzienė.

Nepadėjo, bet kenkė…

Politikai Biržų rajone piestu stoja prieš naujoves ir iniciatyvius žmones. Tai – pastarojo dešimtmečio aksioma. Prisiminkime, kaip Biržų rajono savivaldybės valdininkai “spaudė” ir net baudė, kabinėdamiesi prie menkiausių pažeidimų, Kirkilų pramogų parko įkūrėjus, kurių dėka į mūsų kraštą plūstelėjo turistai. “Biržiečių žodis” taip pat susidūrė su savivaldybės administracijos direktorės Irutės Varzienės inicijuotais patikrinimais ir kitomis menkomis šunybėmis.

Viskas prasidėjo dar 2020 metais, kai startavo rinkiminė kampanija į parlamentą. Tada nieko apie Biržų kraštą nežinantis, bet I. Varzienės globojamas, kandidatas į Seimą Matas Maldeikis savo paskyroje socialiniuose tinkluose drėbtelėjo, kad nedės reklamos į “slabakų polittechnologų ir oligarchų valdomą laikraštį”. Kaip manote, kas suorientavo jaunuolį? Ir tai jam padarė “meškos” paslaugą. Komunikavęs tik su dalimi Biržų krašto auditorijos, ekscentriškas politikas pralaimėjo Valdemarui Valkiūnui, kuris dėjo reklamą į abu rajono laikraščius.

Kai nusprendėme organizuoti pirmąjį aukščiausio lygio koncertą krašte, naiviai tikėjomės Biržų rajono savivaldybės paramos. Atrodytų, kad valdžia turėtų būti patenkinta tokia verslo iniciatyva ir privalėtų palaikyti ją, nes tai – ne tik puikiai reprezentuoja Biržų kraštą, bet ir padeda pritraukti tūkstančius turistų iš Lietuvos bei Latvijos. Būtų normalu, kad meras paskambintų ir paklaustų organizatorių, kuo mes galime padėti ir prisidėti prie metų renginio bei pasaulinio garso žvaigždės vizito. Tokio skambučio nebuvo!

Bet politinės žmogystos, kitaip jų pavadinti negaliu, pradėjo atvirai kenkti. Pirmiausia platino gandus, kad jokio koncerto nebus ir kad visa tai yra afera. Po to džiūgavo, kad mirė vienas “Smokie” įkūrėjų Terry Uttley. Kai laikinuoju turizmo ir informacijos centro vadovu tapo konservatorius Gintaras Butkevičius, jis nedelsiant pašalino koncerto reklamas iš internetinės įstaigos svetainės, nes renginys neva nėra viešas. TIC reklaminėje medžiagoje nebuvo minimas “Biržiečių žodžio” rengiamas festivalis, nors buvo reklamuojami kitų verslininkų organizuojami renginiai. Paklaustos, kodėl taip yra, TIC darbuotojos tik nusišypsojo ir pasakė “juk suprantate, kodėl taip yra”. Praėjusiais metais už “Smokie” koncerto reklamą buvo barama TIC direktorė R. Indriulėnienė. Vos tik ji išėjo motinystės atostogų, laikinasis vadovas mikliai įvykdė Biržų valdžios pavedimą.

Skundė institucijoms

Renginio organizatoriams teko aiškintis FNTT, vartotojų apsaugai ir kitoms institucijoms, kurioms politikai rašė anoniminius skundus. Kai atėjo laikas derinti laikinų kelio eismų ženklų pastatymą, siekiant užtikrinti saugumą, savivaldybės saugaus eismo komisijos atsakymai dar kartą parodė Biržų valdžios požiūrį. “Pasiūlyta schema netinka, siūlykite kitą”, – atrašė organizatoriams valdininkai, kurie nesiteikė nurodyti, kas konkrečiai negerai ir ką reikėtų pakeisti. Šioje vietoje buvo akivaizdu, kad Biržų rajono savivaldybės klerkai absoliučiai nesistengia padėti ir spręsti problemos. Atrašo tik todėl, kad to reikalauja įstatymas. Tokiu būdu yra visiškai aišku, kad savivaldybė nedirba krašto žmonėms ir jų gerovei.

Kai Kilučių ežero pusiasalyje buvo pradėta statyti milžiniška scena ir dėl gyventojų saugumo teko atitverti pliažą ir renginio teritoriją, iš savivaldybės nedelsiant buvo paskambinta Aplinkos apsaugos inspekcijai ir pasakyta, kad renginio organizatoriai iškirto visus pusiasalio medžius. Vėliau išaiškėjo, kad skambučio autorė – savivaldybės administracijos direktorė Irutė Varzienė. Ačiū Aplinkos apsaugos inspektoriams už korektiškumą, jie gerai atliko savo pareigą, tačiau pažeidimų nerado, nes nė vienas medis nebuvo nukirstas, o teritorija atitverta dėl saugumo.

Specialiai išjungė apšvietimą?

Renginio dieną I. Varzienė pamėgino dar kartą įkąsti organizatoriams. Kai policija ir apsauga pradėjo reguliuoti transporto srautus ir jų įvažiavimą į Kilučių kaimo Kilučių gatvę, atvykusi savivaldybės administracijos direktorė pradėjo reikšti pretenzijas, nes neva buvo gavusi keturis gyventojų skundus. Koks operatyvumas!

Kažkodėl, kai Kupreliškio ar Anglininkų gyventojai dūsta nuo dulkių, Biržų rajono žmonės geria prastos kokybės vandenį, moka kosmines kainas už šildymą ar laužo savo automobilius duobėtuose keliuose, politikė neskuba jiems į pagalbą ir per daug sau galvos nesuka. O čia buvo toks milžiniškas noras pakenkti organizatoriams, kad net išeiginę dieną politikė šoko „ant ambrazūros“. Graudu!

Nežinau, ar sutapimas, ar ne, tačiau renginio naktį Kilučių kaime buvo išjungtas gatvių apšvietimas ir festivalio dalyviams automobilių teko ieškoti tamsoje. Beprotiškai liūdna, kad rajono meras Vytas Jareckas atsisakė atvykti į koncertą Kilučių ežero pusiasalyje ir susitikti su pasaulinio garso žvaigžde Chrisu Normanu.

Ko bijo politikai?

Ilgamečiai Biržų krašto politikai paniškai bijo prarasti savo įtaką ir šiltas vietas. Rajono žmonių gerovė jiems tikrai nerūpi. Bet kokias iniciatyvas jie slopina, galvodami, kad organizatoriai nori užimti jų vietą. O patys nieko nedaro, kad Biržų kraštas, turintis beprotišką potencialą, pasivytų Druskininkus, Birštoną, Anykščius, Molėtus ar net Zarasus. Dabartinės valdžios galvos sopulys – dideli atlyginimai ir dosnios išmokos saviems. Bijodami viso to netekti, jie kenkia tiems, kas realiai dirba ir daro.

Renginys pavyko ir taps tradicija

Metų renginys pavyko. Biržų rajono policijos komisariato pareigūnai buvo maloniai nustebę, kad “Biržiečių žodžio” festivalio metu nebuvo nė vieno incidento ar avarijos, nors panašių didelių koncertų metu pasitaiko visko. Visos tarnybos festivalio metu dirbo sklandžiai ir užtikrintai. Ir tai padarė biržiečių komanda, kuria aš labai didžiuojuosi.

Kai “Biržų duonos” direktoriaus Viktoro Kurganovo paklausiau, ar darome festivalį kitais metais, gavau aiškų atsakymą: “Be jokios abejonės”. Juk tokie kraštą reprezentuojantys renginiai turi tapti tradicija. Jų dėka Biržai susilygina su didmiesčiais. Ne veltui “Biržiečių žodžio” renginio šūkis “Rajono gyvenimas nauju ritmu!”

P.S. Komentaro autorius nepriklauso jokiai partijai ar politinei organizacijai ir nedalyvauja jų veikloje. Atstovauja tik viešajam interesui.