Apie sveikatos priežiūrą, saugumą ir... neblaivius žvejus

Editos MIKELIONIENĖS nuotr.
Ekstremaliųjų situacijų operacijų grupės vadovas Kęstutis Knizikevičius: Karščiavimo klinikoje Pasvalyje dirbs ir medikai iš Biržų.
Balandžio 21 d. situaciją rajone karantino metu nuotoliniu būdu aptarė Biržų rajono savivaldybės vadovai, Tarybos nariai, gydymo įstaigų vadovai ir kiti atsakingi asmenys.

Poliklinikos medikai kasdien konsultuoja pacientus

Pasitarimą pradėjęs Biržų rajono savivaldybės meras Vytas Jareckas paprašė atsakingus asmenis informuoti apie karantino metu susidariusią situaciją rajone, išsakyti prašymus ir pageidavimus.

Pirmasis žodį tarė Biržų rajono savivaldybės poliklinikos direktorius, gydytojas Leonidas Sologubovas. Jis paaiškino, jog Poliklinika dirba pagal Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymus ir rekomendacijas, pagalba teikiama nuotoliniu būdu. Įstaigoje darbuojasi šeimos gydytojai, kiti specialistai, kurie kasdien pakonsultuoja apie 20-30 pacientų. Jiems teikiamos rekomendacijos, išrašomi receptai. Esant reikalui, gydytojai pacientus pakviečia ateiti į priėmimą. Direktorius pasidžiaugė, kad kol kas didelių problemų nekyla. Jis pastebėjo, jog dirba ir skiepų kabinetas. Yra atvejų, kai skiepytis būtina skubiai, pavyzdžiui, nuo pasiutligės. Taip pat gyventojai skiepijasi nuo erkinio encefalito. Veikia vienas iš trijų procedūrinių kabinetų. Žmonėms leidžiami vaistai, atliekami būtiniausi kraujo tyrimai. Yra ligonių, kuriems tyrimus atlikti būtina kas dešimt dienų. Kaip įprasta, mažuosius pacientus konsultuoja pora pediatrų, veikia vaikų skiepų kabinetas. Visi darbai atliekami pagal planą. Daugiau nei šimtą pacientų per savaitę priima psichiatrai. Paūmėjus ligai, ligoniai siunčiami į jiems reikalingas kitas gydymo įstaigas. Savo veiklą vykdo traumatologai ir chirurgai. Perrišimai atliekami net šeštadieniais.

Taip pat dirba ir odontologai. Kiekvieną dieną priimami ligoniai, kurie skundžiasi skaudamais dantimis.

Direktorius L. Sologubovas informavo, jog keturios darbuotojos jau yra apmokytos imti tyrimus iš nosiaryklės dėl koronaviruso. Pora šių medikių dirbs mobilioje brigadoje, kuri prireikus važinės į globos namus ar į kitas vietas, iš kur žmonės negalės atvykti į gydymo įstaigas.

Ligoninėje pertvarkyti ligonių srautai

Biržų ligoninės direktorius gydytojas Petras Bimba taip pat informavo, jog dirbama pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymus. Jau pertvarkyti Ligoninės ligonių srautai. Atskirtas vadinamasis švarusis ir įtartinas (kuris gali būti užsikrėtęs koronavirusu) srautai. Ligoninės vadovas P. Bimba pasakojo, jog dėl šios priežasties teko iš Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus perkraustyti pacientus į Vaikų ligų skyriaus patalpas, o Vaikų ligų skyrių – į Ginekologijos ir nėštumo patologijos skyrių. Stengiamasi, kad skyriuose dirbantys medikai kuo mažiau vaikščiotų į Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių bei rentgeno kabinetą.

Ligoninė yra apsirūpinusi apsaugos priemonėmis, testuojami medikai (ypač dirbantys su rizikos grupėmis) dėl galimo užsikrėtimo koronavirusu. Kol kas tokių atvejų nenustatyta.

Policijos pareigūnams nėra kada atsikvėpti

Biržų rajono policijos komisariato viršininkas Deividas Valteris irgi pastebėjo, jog įvedus karantiną buvo koreguotas ir pareigūnų darbas. Policijos departamente buvo įsteigtas skambučių centras, į kurį buvo deleguoti darbuotojai iš teritorinių policijos įstaigų, kurie nagrinėja pranešimus, kai pareigūnams nereikia vykti į vietą – pranešama apie sukčiavimo atvejus, neteisingą elgesį su gyvūnais ir t.t.

Viršininkas informavo, jog vienas trečdalis pareigūnų laikomas rezerve, kad prireikus jie galėtų pakeisti susirgusiuosius. Tai apsaugotų visą policijos komisariatą nuo saviizoliacijos. Šiuo metu neužfiksuota rajono pareigūnų susirgimo atvejų.

Komisariato darbas, kiek įmanoma, organizuojamas nuotoliniu būdu. Gyventojai, pasak viršininko, aptarnaujami Migracijos padalinyje, priėmimui registruojasi iš anksto.

Policijos komisariato durys užrakintos. Tačiau prie durų yra mygtukas, kurį paspaudus, atsiliepia budėtojas.

Esant būtinybei, bendraujama su klientais, jie irgi aprūpinami apsaugos priemonėmis. Rūpinamasi ir patalpų dezinfekcija, ji atliekama porą kartų per parą.

Šįmet, pasak vadovo, matoma nusikalstamų veikų didėjimo tendencija. Per tris pirmuosius šių metų mėnesius registruota 120 nusikalstamų veikų (pernai 71 atvejis). Išaugo smurto artimoje aplinkoje atvejų, padaugėjo vagysčių. Karantino laikotarpiu (nuo kovo 16 iki balandžio 20) gauti 76 pranešimai dėl smurto artimoje aplinkoje (anksčiau per mėnesį buvo fiksuojama iki 50 panašių atvejų). Dėl turtinių nusikalstamų veikų karantino laikotarpiu gauta 60 pranešimų, pradėta 20 ikiteisminių tyrimų dėl vagysčių. Dėl smulkių vagysčių pradėti 76 tyrimai, užfiksuoti 23 turto sugadinimo atvejai.

Pareigūnai karantino laikotarpiu daug dėmesio skiria viešųjų vietų kontrolei. Rūpinamasi tvarka ne tik parkuose, skveruose, bet ir parduotuvėse, kitose prekybos vietose (ar jose saugu, ar išlaikomas atstumas, ar yra galimybė dezinfekuoti rankas). Deividas Valteris džiaugėsi, kad Biržuose pažeidimų nenustatyta.

Biržų policijos komisariato vadovas sakė, jog pareigūnai gauna pranešimų dėl to, kad jaunimo būriuojasi J. Janonio aikštėje. Pasitaiko žmonių, kurie nedėvi kaukių, buriuojasi neblaivūs. Vienas žmogus už karantino sąlygų nesilaikymą nubaustas tris kartus. Už karantino taisyklių pažeidimus iki balandžio 20 dienos buvo nubausti 26 žmonės (didžioji dalis – už draudimo būriuotis pažeidimą, 5 nubausti už kaukių nedėvėjimą).

Viršininkas prašė ūkininkų saugoti žemės ūkio techniką, trąšas, nes kaimyniniuose rajonuose yra užfiksuotos vagystės.

Karščiavimo klinika – Pasvalyje

Ekstremaliųjų situacijų operacijų grupės vadovas, savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius informavo, kad Karščiavimo klinika dirba Pasvalyje. Minėtoje klinikoje porą dienų dirbs Biržų rajono medikai, kurie aptarnaus tiek Biržų, tiek Pasvalio gyventojus. Prireikus pagalbos, biržiečiai pirmiausiai turėtų kreiptis į šeimos gydytojus, kurie ir nukreips į kliniką.

Mobili brigada irgi sėkmingai dirba. Planuojami sveikatos priežiūros įstaigų ir socialinių darbuotojų profilaktiniai tyrimai dėl koronaviruso. Dėl to užsakyta 500 terpių mėginiams paimti. K. Knizikevičius pasidalino džiugiomis žiniomis – iš 11 užsikrėtusiųjų koronavirusu jau 4 yra pasveikę. Izoliavimosi patalpose gyvena 12 asmenų.

Savivaldybės mero pavaduotoja Astra Korsakienė videokonferencijoje pateikė gyventojų jau nuo praėjusio penktadienio siųstus klausimus. Buvo teiraujamasi, kiek biržiečių (ne medikų) buvo testuota. Taip pat domėtasi, ar negalima būtų greitaisiais testais ištirti visus gyventojus ir sužinoti tikrąją padėtį.

Poliklinikos direktorius L. Sologubovas paaiškino, jog taip nedaroma nė vienoje šalyje. Tuos pacientus, kuriems reikia atlikti tyrimą, nukreipia šeimos gydytojai. Testuoti planuojama padidintos rizikos darbuotojus – policijos pareigūnus, socialinius darbuotojus, laiškininkus, senelių globos namų darbuotojus ir kt.

Tarybos narius domino medikų problemos, žiobriautojai, vagys ir vaizdo kameros Biržų gatvėse

Irutė Varzienė dėkojo už konferenciją ir stebėjosi, kad joje nedalyvauja Savivaldybės administracijos direktorius Vidas Eidukas, kuris yra ekstremalių situacijų vadovas. Ji frakcijos vardu pageidavo, kad Tarybos nariai būtų informuojami dažniau. Irutė Varzienė dėkojo medikams, policijos darbuotojams, K. Knizikevičiui, kitų įstaigų darbuotojams. Pasak jos, konferencijoje išgirsta informacija nuteikia viltingai. Tarybos narė domėjosi, ar Ligoninės bei Poliklinikos vadovai iš Savivaldybės nelaukia jokių politinių sprendimų, ką politikai galėtų padėti įsigyti. Domėjosi, kodėl Karščiavimo klinika įkurta Pasvalyje, o ne Biržuose.

Ligoninės direktorius Petras Bimba atsakė, jog Ligoninei labiausiai stinga rentgeno aparato, todėl klinika ir buvo kol kas įkurta Pasvalyje. Dauguma rajonų turi ir du, ir net tris rentgeno aparatus. Biržuose – vienas. Ir tas pats skirtas vadinamojo „švaraus“ srauto pacientams. Taip pat reikėtų pasvarstyti, ką galima padaryti dėl deguonies aparatų papildomo įrengimo palatose. Nors yra deklaruota 12 turimų įrenginių, bet jie irgi priklauso „švariam srautui“. Yra ir daugiau patalpų, kuriose būtų galima įrengti infekcinį skyrių. Tačiau Ligoninė savo jėgomis to padaryti neįstengtų.

Tarybos narys Dalius Drevinskas pateikė pasiūlymą dėl situacijos IKI parduotuvėje gerinimo, kur dabar „nereguliuojamas pirkėjų srautas, eilėse stovi po dvidešimt žmonių vienas prie kito“. Taip pat Tarybos narys domėjosi dėl tvarkos paupiuose, kur laimikiu džiaugiasi žiobrių gaudytojai. Prie Nemunėlio žvejoja ne tik vietiniai, bet ir kitų rajonų gyventojai, kartais net girtaujama. D. Drevinskas domėjosi, ar tai žinoma policijos pareigūnams, prašė „prasukti“ pro žvejybos vietas.

Tarybos narius sudomino ir dar vienas dalykas. Teirautasi, ar veikia vaizdo kameros, stebinčios Biržų gatves. Konferencijos tiesioginės transliacijos metu į tai nebuvo atsakyta. Juokauta (o gal ir ne), jog veikia visos iki vienos.

Tarybos narei Stasei Eitavičienei kilo klausimų, kodėl niekas nekalba apie situaciją Šeimos gydytojų centre, kuris turi nemažai pacientų. Ar ten gydytojai viskuo apsirūpinę? Ji siūlė šioje sudėtingoje situacijoje neskirstyti gydymo įstaigų į savivaldybės ir privačią įstaigą, nes jose lankosi to paties rajono žmonės.

Tarybos narys, gydytojas Dalius Jakubėnas pastebėjo, jog žmonės yra sudirgę, pyksta net atvykę į Ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių. Dėl kiekvieno incidento kviesti pareigūnų nesinori. Gydytojas teiravosi, ką daryti, kad žmonės suprastų, jog būtina laikytis bendros tvarkos.

„Dirbam penketukui iš dešimties balų“, – reziumavo Tarybos narys Valdemaras Valkiūnas. Jis siūlė siekti idealo. „Jei nežinot kaip, klauskit manęs, tarkimės visi Tarybos nariai“ – aiškino V. Valkiūnas.