
Naujausios
Kaimo žmonių talentai – beribiai
Sveikinimo žodį savo krašto žmonėms tarusi Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoja Astra Korsakienė dėkojo už galimybę scenoje matyti visų seniūnijų meno žmones. Vicemerė linkėjo, kad skambantys dainų posmai nuplautų visus kasdieninius rūpesčius ir visi kartu sulauktume jaukių švenčių.
Šventinę programą puikiomis kalėdinėmis Biržų krašto dainomis ir tradiciniais mūsų šokiais pradėjo Pabiržės folkloro ansamblis „Žemyna“, vadovaujamas Aušros Butkauskienės. Pasirodymą tęsė Kirdonių vokalinio ansamblio „Prisiminimai“ (vadovė Vaidota Malinauskienė) atlikėjos, jautriai apdainavusios žmogaus kasdienybėje išgyvenamus jausmus.
Pabiržės krašto dainininkes keitė Papilio, Kvetkų, Skrebiškių ir kitų kaimų meno mėgėjai. Gausių plojimų sulaukė šauniosios „Rovėjūnės“, džiuginančios šventine laikysena, drabužiais ir puikiu dainų atlikimu (vad. Vigilija Macienė).
Vieningumu nustebino Pačeriaukštės kraštas. Ruošdamiesi pasirodymui, susivienijo visos seniūnijos kultūros darbuotojai, bibliotekininkai, bendruomenių pirmininkai ir net viena bendruomeniškiausių senolių pora. Scenoje jie atrodė lyg viena didelė šeima, besirūpinanti po margą pasaulį išsibarsčiusiais vaikais ir anūkais, kurie lyg vaikiški lėktuvėliai (leidžiami žiūrovų pusėn) parskrenda tik švenčių proga.
Parovėjos seniūnijos pasirodymą pradėjo dainingasis Parovėjaus skyriaus mišrus vokalinis ansamblis „Melodija“, vadovaujamas Vytauto Kavaliausko.
Širvėnos seniūnijos programą pradėjo mažieji kratiškiečiai, patraukę žiūrovų žvilgsnį vaikystės grožiu. Žiūrovų dėmesio nestokojo vienintelis koncerto vyrų duetas iš Anglininkų. Smagia melodija patraukė Nausėdžių šokėjos.
Nemunėlio Radviliškio atstovavo dviejų kolektyvų smagūs muzikantai ir dainorėliai (vad. Zita Bėliakienė).
Paskutiniai į sceną kopė Vabalninko krašto gausus būrys meno mėgėjų, atsivežęs ir savo pasirodymo vedėją.
Vabalninkiečiai didžiavosi savo miestu, garbingai nešama jo vėliava ir vienu iš seniausių Lietuvoje folkloro ansambliu „Saulala“, kitąmet švęsiančiu gyvavimo 60-metį. Turkiški šokių motyvai buvo justi, išėjus Ramongalių linijinių šokių grupės „Šokoladas“ moterims (vad. Dalia Baltrušaitienė). Jos tvirtino, jog Ramongaliai visai ne užkampis, o įdomių, talentingų, veiklių žmonių kraštas. Kolektyvo narės repetuoja vakarais, nes kai kurios jaunos moterys laiko repeticijoms turi tik grįžę po darbų Panevėžyje. Nors ūkio darbai dabartinių šeimininkių nevargina, bet rūpesčių ir be to, sako, užtenka. O jei norėtų sau paūkininkauti, ne visada gali, nes kiaules, pasak jų, maro liga iš kaimo išgujo.
Kaimas jaučiasi pamirštas
Regis, koncerte nestigo smagių dainų ir šokių, bet ne vienas meno mėgėjas, vadovas ar kultūrinių renginių organizatorius prisipažino širdy jaučiantis nerimą dėl kultūros namų ateities. Daugelyje kaimų neliko medicinos punktų, parduotuvių, net bibliotekų. Kaimas jaučiasi pamirštas ar net pasmerktas. Kultūros namų žiburėliai – vienintelė viltis, vienintelė švieselė, kad yra kur ir su kuo susiburti, kad kažkam kaimo žmogus dar yra reikalingas ar net – kažkas jo pasiges.
Vabalninko krašto kultūros ir istorijos fondo pirmininkė, visuomenininkė, kultūrinio darbo entuziastė Dalia Baltrušaitienė sakė, jog žmonės nori dalyvauti kultūriniame gyvenime, svarbu, kad jie turėtų vadovą. Anciškiuose, Vabalninke, Šukionyse vyksta daug renginių. Didelė dalis – vienijantis su bendruomene. Ponia Dalia gyrė amatų meistrę, mokytoją Zitą Kumpelienę, kuriai padedant Advento vakarais kuriami šiaudiniai žaislai, kuriais Kūčių išvakarėse bus papuošta Vabalninko bažnyčia. Ko trūksta kaimams? Vargina prasti keliai, kai reikia važinėti į repeticijas. Didžiausia nesąmonė, pasak D. Baltrušaitienės, būtų sumanymas mažinti kultūros darbuotojų etatus, nes tai vieninteliai žmonės, prajudinantys kaimiečius, darantys renginius, pritraukiančius ne tik savo, bet ir kaimyninių rajonų gyventojus.
Širvėnos seniūnijos kultūrinių renginių organizatorė Reda Arnašienė pastebėjo, jog į šventę yra siunčiami stipriausieji kolektyvai. Seniūnijoje dar veikia keturi kultūros namai – Kratiškiuose, Nausėdžiuose, Obelaukiuose ir Anglininkuose. Jų vadovai stiprūs, puikiai dirba. Kaimas, pasak ponios Redos, tikrai nemiršta, puikiai tvarkosi, yra gražių jaunų šeimų, dirbančių, auginančių mažus vaikus.
R. Arnašienė džiaugėsi dar gyvuojančia Kratiškių pagrindine mokykla ir dėl to suburiamais vaikų kolektyvais. Ji gyrė Anglininkų vyrų duetą, kitus meno mėgėjus, į repeticijas atvykstančius savo transportu, savo lėšomis. Svarbiausia, pasak organizatorės, kad būtų išsaugoti kultūros namai, nes uždaromos bibliotekos (nuo sausio ir Anglininkuose). Žadamos mobilios bibliotekos, bet kaimas, pasak R. Arnašienės tuo netiki, nes uždarius medicinos punktą, buvo žadėtas ir mobilus gydytojas, deja, duotas žodis taip ir liko netesėtas. Kultūros namai ir bendruomenė – vieninteliai šviesuliai kaime.
Renginys baigtas bendra daina, o Biržų kultūros centro direktorius visus meno mėgėjus pakvietė šventiniam pasibuvimui.