Naujausios
Taip jau susiklostė, kad iki šiol pagarbos duoklės biržiečiai negali atiduoti vienam iš įžymiausių Lietuvos generolų Maksimui Katchei. Netgi Lietuvos kariuomenės atstovai, atveždami Lietuvos generolams vainikus, M. Katchei skirtą vainiką padėdavo prie jo žmonos Bertos Jansonaitės-Katchienės kapo Jansonų šeimyninėje kapavietėje.
Maksimas Katchė, XIX a. Sankt Peterburge baigęs carinės Rusijos karo akademiją, tarnavo Rusijos imperijos kariuomenėje. Jis dalyvavo 1904 – 1905 m. Rusijos-Japonijos kare. Pirmojo pasaulinio karo dalyvis, šaulių pulko vadas. Už drąsą ir pergales vadovaujant pulkui buvo apdovanotas garbingiausiu koviniu apdovanojimu – Šv. Georgijaus ordinu.
Lietuvai paskelbus nepriklausomybę, M. Katchė grįžo gimtinėn ir iš karto, kaip daug karo patirties turintis aukšto rango imperatoriškosios Rusijos kariuomenės karininkas, įsitraukė į Lietuvos kariuomenės kūrimą ir vadovavimą jos daliniams.
M. Katchė 1919 – 1920 m. dalyvavo kovose su Raudonąja armija, bermontininkais ir Lenkijos kariuomenės daliniais. Kaip vienas geriausių karinės taktikos specialistų, parengė Ukmergės, Panevėžio karinių operacijų planus, prisidėjo prie Zarasų operacijos rengimo. 1919 m. tapo Antrosios pėstininkų divizijos vadu. 1920 m. jam suteiktas generolo leitenanto laipsnis. 1920 – 1922 m. buvo Lietuvos kariuomenės Generalinio štabo viršininku. 1920 m. rugsėjo mėnesį buvo Suvalkų derybų su Lenkija Lietuvos delegacijos kariniu atstovu, su kitais pasirašė Suvalkų sutartį. Už nuopelnus kuriant Latvijos valstybę, M. Katchė apdovanotas Lačplėsio ordinu – tai pirmasis, aukščiausias ir iki 1924 m. vienintelis Latvijos apdovanojimas.
Biržų rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiasis spacialistas (paveldosaugininkas) Dalius Mikelionis pasakojo, kad generolo leitenanto M. Katchės atminimą ruoštasi įamžinti jau prieš kelerius metus. Tačiau net pernai, švenčiant Lietuvos šimtmetį, nebuvo įmanoma įgyvendinti šio projekto. Sovietiniais laikais generolo kapas buvo sunaikintas ir jo vieta išdilo iš žmonių atminties. Ne vieną dešimtį metų truko generolo leitenanto Maksimo Katchės kapo paieškos. Pagal vieną versiją, jis buvo palaidotas evangelikų reformatų kapinėse prieš Jansonų kapavietę. Kiti biržiečiai rodė vietą kapinių pakraštyje, kur, neva, generolas buvo palaidotas. Tačiau pagrindinė versija buvo ta, kad 1933 m. birželio 10 d. Biržuose miręs generolas buvo palaidotas šeimyninėje Jansonų šeimos kapavietėje.
Kultūros paveldo departamento specialistai, išnagrinėję liudininkų ir biržiečių prisiminimus, archyvų duomenis bei senąsias nuotraukas, šių metų pavasarį Biržuose, J. Nastopkos gatvės kapinėse, Jansonų šeimyninėje kapavietėje esantį generolo leitenanto Maksimo Katchės kapą paskelbė nacionalinio reikšmingumo kultūros paveldo objektu.
Kadangi antkapis generolui bus statomas šeimyninėje Jansonų kapavietėje, susisi ekta su šios giminės atstovais. Jie sutiko, kad prosenelių kapavietėje atsirastų paminklinis akmuo M. Katchei, tik turėjo pastabų, kad antkapyje būtų ne tik sutrumpintas, sulietuvintas ir visiems įprastas generolo vardas. Kadangi pilnas M. Katchės vardas yra Max Arved Johann Wilhelm Kattchee, nutarta, kad šalia sulietuvinto generolo vardo Maksimas Katchė skliausteliuose bus nurodytas ir originalus jo vardas: Max Kattchee.
Biržų rajono savivaldybė planuoja įamžinti generolo leitenanto Maksimo Katchės atminimą dar šiais metais. Numatoma pagaminti panašų į Rinkuškių evangelikų reformatų kapinėse stovintį gen. leitenanto Stasio Nastopkos paminklinį akmenį, kurį 1992 m. sukūrė architektė Rita Vėlyvienė. M. Katchės antkapis būtų rausvo šlifuoto granito, apie 100 – 120 cm aukščio ir 50 – 60 cm pločio, su kairiame viršutiniame kampe ištašytu Vyčio kryžiaus ordinu.
Biržuose, J. Nastopkos gatvėje esančiose senosiose evangelikų reformatų kapinėse taip pat palaidotas Lietuvos kariuomenės karininkas Jonas Nastopka, 1943 m. sovietinių diversantų nužudytas buvęs Biržų burmistras Fridrichas Jakštas, kiti Biržų kraštui nusipelnę žmonės. Tad formuojasi įžymių Biržų krašto žmonių panteonas.