Naujausios
Prašytume papasakoti apie save.
Mano gimtinė ne Biržų krašte. Čia tik praleisdavau vasaras pas močiutę. Taip jau susiklostė gyvenimas, jog mano mama, liaudiškai sakant "nutekėjo" į Panevėžio rajoną, o aš "atitekėjau" vėl atgal į Biržus. Tačiau čia, Biržų krašte, tiek giminių, kad visus aplankyti klausimas ar savaitės užtektų? Esu kilusi iš Grigaliūnų giminės. Per pastarąjį giminės susitikimą mūsų buvo susirinkę virš 200! Siunčiu didžiausius linkėjimus visiems, ir laukiu kito susitikimo!
12 metų mokiausi Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijoje, po to įstojau ir baigiau Tarptautinį ISM vadybos ir ekonomikos universitetą, ekonomikos studijas.
Su savo vyru pradėjau draugauti dar mokyklos laikais, po penkerių metų draugystės, kai buvau antro kurso studentė sumainėme žiedus ir tapau ponia Čepokienė. Kadangi studijavau Kaune, tai ir su vyru kūrėmės Kaune. Įsigijome butą, susiradome darbus, tačiau kai galvodavome apie vaikus, atsimindavome savo vaikystes kaime. Nenorėjome kad mūsų vaikai augtų "ant cemento". Kaip tarėm, taip padarėm. Sugrįžome gyventi į vyro gimtąjį kaimelį Pačeriaukštę. Po 10 metų mums gimė sūnus Vytis. Kaip dabar pamenu 2018-ųjų kovą... Ir bendruomenės pirmininke ir mama tapau tą patį mėnesį.
Ar nenuobodu kaime? Užsienis nevilioja?..
Kaime gyventi tikrai nenuobodu. Veiklos dar daugiau nei mieste, nes pramogas turi susigalvoti pats, o mieste viskas padėta ant lėkštutės, tik mokėk pinigus ir kaip sakant netingėk išeiti iš namų. Nors pamenu savo vadovo ir kolegų nuostabą, kai pasakiau, kad Vilnių ir Kauną (kadangi darbo reikalais daugiausiai būdavau šiuose miestuose), noriu pakeisti į net ne į kitą miestą, o į mažą kaimelį. "Ką tu ten veiksi? – jie manęs klausė. Jeigu mums ir Lietuvos miestai neįdomūs, tai ką jau bekalbėti apie užsienį? Mes su vyru – kaimo vaikai... Mums reikia laukų, miškų, ramybės, pievos prie namų, šiltnamio, daržo, sodo... Nuvažiavę į didmiestį, jaučiamės negerai...tas šurmulys jaučiam atima jėgas ir išderina žmogų...
Pačeriaukštė nykstantis ar klestintis kampelis? Ar kaime mažėja gyventojų, jaunų šeimų?
Sunku atsakyti į šį klausimą. Nykstančiu kampeliu tikrai nepavadinčiau – juk kaime mažų vaikų pilna, jaunų šeimų taip pat ne viena. Bet ir klestinčiu pavadinti sunku. Visi atsimena P. Poškaus laikus, "va tada tai kaimas klestėjo" esu girdėjusi ne kartą taip sakant žmones. Tikiuosi, kad vis daugiau šeimų supras, jog laimė ne piniguose ar turtuose, o šeimos harmonijoje, sveikuose vaikuose ir grįš į kaimus gyventi, kur grynas oras, pačių užauginti vaisiai, daržovės ar kitos gėrybės. O kai man sako, kad darbų nėra, tai galiu drąsiai pasakyti: yra, tik reikia netingėti dirbti!
Bendruomenės pirmininkei ir seniūnaitei kokie pažįstami žmonių skauduliai, kokie džiaugsmai?
Didžiausi skauduliai – netektys... Praėjusieji metai pažymėti ne vienu išėjusiu bendruomenės nariu. Skaudžiausia ir sunkiausia, kai nieko padaryti nebegali. Visos kitos bėdos, kaip sakau, išsprendžiamos. Na, o džiaugsmai didžiausi –- gimtadieniai! 2018metais šventėme bendruomenės 15-os metų jubiliejų, 2019m. – kultūros namų 50-metį. Tokie renginiai džiaugsmas kiekvienam! Taip pat ekskursijos, nes kiekvienas mėgsta pakeliauti, laimėti projektai, gražėjanti aplinka, tereikia apsidairyti ir džiaugtis kuo tikrai rasime.
Kiek tenka stebėti -- esi strakaliukė, pozityvi. Spindulėlis rūškanoje padangėje. Ar niekada širdies neužgula liūdesys, abejonės. Kur tada ieškai širdžiai užuovėjos ir paguodos?
Uoj, labai gerai pastebėjote ir klausimas labai taiklus... Tikrai tą spindulėlį dažnai užgožia kiti tamsūs ir niūrūs debesiai, tada padangėje nebešviečia saulutė... Atrodo, atiduodi visą savo širdį, atiduodi visą savo laisvalaikį arba net atimi laiką iš šeimos, žodžiu vertiesi kartais ir per galvą, o atsiranda vis tiek kas nepatenkinti, pyksta, kad kažką užmiršai, nepaminėjai ar kad per mažai darai... Ir jau pastebėjau, kad dažniausiai tie žmonės patys nieko neveikia. Žodžiu, neišsiplečiant apie tuos piktus debesius, o atsakant į antrą dalį klausimo, tai užuovėją ir paguodą visada randu savo vyro glėbyje. Jau 12-a metų. Vyras visada palaiko, skatina eiti pirmyn, jis manimi tiki, ir sako man kad GALIU. Jei ne jis, aš tikrai jau kelis kart būčiau palūžus. Ačiū JAM už tai.
Priklausai "Šimtmečiukų" mamyčių grupei, kurios susibūrė ir susitinka dažniausiai Kirdonių daugiafunkciame centre. Neseniai rašėme apie jūsų susitikimus "Biržiečių žodyje".
Lankausi ir draugauju su mamytėmis nuo pat pirmųjų susitikimų. Be galo džiaugiuosi, kad yra kas man padeda ne tik bendruomenių jūroje, bet ir motinystės varguose nepaskęsti. Visada patars, padės, paguos, jei reikės. Visos mamytės – kūrybiškos, išradingos, energingos ir veiklios. Jei kartais trūksta minčių, tik užsimink ir jau spėk gaudyti skriejančius pasiūlymus.
Kokias svajones puoselėjate?
Esu baigusi muzikos mokyklą. Dešimt metų grojau akordeonu, o va dabar jau prabėgo daugiau kaip dešimt metų, kaip nesu laikiusi šio instrumento rankose ir nieko nebemokėčiau pagroti. Turiu gitarą, kultūros namuose stovi pianinas, šiais instrumentais taip pat grojau ne vienus metus, norėtųsi pasipraktikuoti, vėl atnaujinti turėtus įgūdžius, tačiau para turi 24 valandas, ir man jų neužtenka viskam. Tenka rinktis, todėl laisvalaikį bei pomėgius tenka atidėti į tokį laiką, kurį vadiname "kažkada"... Svajonės, mano žemiškos – daugiau vaikų ir daugiau laiko su šeima.
Sau į komandą renkiesi kokius žmones?
Komandą ne visada pasirinksi pagal savo norus, bet aš stengiuosi kad žmonės būtų veiklūs ir pozityvūs. Abejoju ar kuriai nors komandai padėtų toks, kuris nieko nenori daryti, nemato tam prasmės ir pan. Turiu pasidžiaugti: šiuo metu Pačeriaukštės taryba sudėta iš veiklių ir taip pat daug dirbančių bendruomenei žmonių. Dažniausiai po susirinkimo, kiekvienas išeina gavęs po užduotį, o kartais net kelias.
Neseniai tapai Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjungos pirmininke. Kaip įsivaizduoji kaimo bendruomenių veiklą? Ar tęsite tradiciją -- kaimo bendruomenių sąskrydžius? O gal bandysite veiklą paįvairinti naujais sumanymais?
Taip, tapau ir sąjungos pirmininke. Esu jautri, šias pareigas taip pat palydėjo mano ašaros, nes supratau, kad tai dar daugiau laiko atims iš mano šeimos. Sūnui dar nėra 2 metukų, mamos jam labai reikia kaip ir sesutės arba broliuko. Bet nebuvo daugiau norinčių, tad sutikau, nes jaučiau pareigą. Kaimo bendruomenių veiklos daugelyje bendruomenių jau dabar yra labai gražios ir jau tapusios tradicijomis. Manau svarbu tai išsaugoti, nesustoti. Dėl sąskrydžio taip pat - tai tradicija, kurios būtina laikytis. Tačiau turiu ir naujų sumanymų, kaip paįvairinti bendruomenių veiklą. Sausio mėnesį rengiu atskirus mažesnius susitikimus su bendruomenėmis (pagal seniūnijas) ir tų susitikimų metu ne tik artimiau susipažįstame, tačiau aptariame ir naujas idėjas, sumanymus, metų darbus.
Tavo nuomonė apie bendruomenes kaime. Ar bendruomenėms užtenka vyriausybės, valdžios dėmesio, ar įsiklausoma ir paisoma bendruomenės nuomonės. Ar veiklos nevaržo biurokratiniai apribojimai ir t. t.? Ar bendruomenės turi ateitį? Ir kaip ją įsivaizduojate?
Kai bendruomenės kūrėsi, apie 2002-2004 metus, aš dar buvau tik pradinukė, tačiau man pasakojo, jog tais laikais bendruomenės buvo tikra jėga - įsivesdavo vandentiekio, nuotekų trasas, melioracijos sistemas ir pan. Būdavo visai kitokios sumos skiriamos projektams. O dabar? Projektams skiriama nedaug, reikalingas prisidėjimas savomis lėšomis, o kai kurie pirmininkai neturi reikiamų žinių, kaip projektus rašyti, tad pagalba net labai reikalinga. Džiaugiuosi, jog dabartinė Biržų rajono valdžia palaiko bendruomenes ir klausosi mūsų bėdų. Dėl biurokratinių apribojimų, tai čia jau savivaldybė ne visada padėti gali, jei Lietuvoje toks įstatymas, jo nepakeisi. Bet kokiu atveju aš ir šiuo atžvilgiu esu pozityvi ir tikiu, jog bendruomenės turi ateitį, tiek kiek pačios jos nori. Nedaryti nieko yra labai lengva, o štai daryti - va kur užduotis!
Savo veikloje pati skinatės kelius ar turite kažkokių pavyzdžių, asmenybių, kurios drąsina, įkvepia?
Mane labiausiai įkvepia Nijolė Šatienė, amžiną atilsį jai. Kai dabartiniam jaunimui t.y. savo bendraamžiams papasakoju apie savo veiklą, jie tik paklausia: "Kiek tau už tai moka?" Kai atsakau, kad niekas nieko nemoka, tada manęs pradeda klausinėti: "Kam tau to reikia? Kodėl už dyką dirbu?" Pradedu pasakoti apie meilę žmonėms, savo kraštui, gerų darbų svarbą ir pan... Tačiau man regis, taip ir lieku nesuprasta. Tada aš prisimenu Nijolę, ir pagalvoju, kad jei ji dar būtų gyva, ji mane tikrai suprastų. Ji buvo ne tik bendruomenių sąjungos pirmininkė, Šukionių bendruomenės pirmininkė, bet ir Biržų rajono savivaldybės tarybos narė, ji siekė patekti į Seimą ir žinau, kad tą darė ne dėl savanaudiškų tikslų, o dėl žmonių, taip pat ir aš. Pastaruoju metu daug mane drąsina ir palaiko buvusi bendruomenių sąjungos pirmininkė Vida Jasinevičienė. Ačiū labai už tai.
Visiems neįtiksi ir nepatiksi. Ar skaudina kritika?
Minėjau: esu jautri, ir ašaros kartais pasirodo, kur visai nenorėčiau jų rodyti, ypač tiems, kurie galbūt specialiai to siekė. Bet yra kaip yra, esu kokia esu, ir to nelabai pakeisi. Tai tik parodo, kad man tai rūpi ir yra labai svarbu. O jei kritika konstruktyvi, ji tik augina, o ne skaudina.
Svarbiausia manau tai, kad aš nelaikau savyje blogų emocijų ir kitą dieną vėl su šypsena imamės darbų. Nelaikau pykčio niekam, ir nesigadinu sau sveikatos, juk ji ir svarbiausia.
Linkėjimai sau ir gausiai savo šeimai (bendruomenei, seniūnaitijai, rajono kaimo bendruomenių sąjungai)...
Linkėjimus labai norėčiau perduoti žinoma savo šeimai –- vyrui Giedriui ir sūnui Vyčiui Čepokams. Ačiū už kantrybę, kai mamytės nėra namie,
Linkėjimai mamytei Rasuolei Matulienei (buvus Sakalauskaitė) ir uošvienei Angelei Čepokienei (buvus Gasiūnaitė) už anūko saugojimą, kai tik reikia lėkti bendruomenės reikalais, o tėčio nėra namie.
Visiems artimiesiems už palaikymą ir pagalbą. Ačiū Pačeriaukštės bendruomenės tarybai, mūsų kaimo meno vadovei Vilitai Vasiliauskienei, ačiū Seimo nariams Viktorui Rinkevičiui ir Audriui Šimui, už visada ištiestą pagalbos ranką, kai tik paprašome. Ačiū Biržų rajono savivaldybei už bendradarbiavimą ir pagalbą. Ačiū Pačeriaukštės seniūnijos bendruomenėms už susivienijimą bendruose renginiuose. Ačiū VŠĮ " Pagalbos centras" kolektyvui, ŽŪB "Arseta" ir kitiems draugams, kurie visada padeda, kai prašome pagalbos.
Ačiū visiems bendruomenių pirmininkams (ėms) už savo bendruomenių vedimą pirmyn.
Pirmyn!..