
Naujausios
Klebono Fiodoro rūpesčiai ir planai
Prieš ketverius metus Lebeniškių Šv. kankinio Nikandro parapija sulaukė naujo klebono. Iš Vilniaus tikintiesiems patarnauti ortodoksų (stačiatikių) vyskupija atsiuntė kunigą Fiodorą Guriliovą. Jaunas dvasininkas nuo pat pirmų dienų pradėjo burti negausią bendruomenę, dažniau lankyti šį atokų kraštą, bendrauti su žmonėmis.
– Po kunigystės šventimų tarnavau Vilniuje. Atvykimas į Visagino dekanatą (šiam dekanatui pavaldi ir Lebeniškių parapija) man labai puiki praktika. Tarnauju šešių parapijų tikintiesiems. Kur mane pasiuntė, ten ir turiu gilintis į problemas. Centras – Panevėžio Kristaus prisikėlimo cerkvė. Šiemet atlikome ir šios cerkvės kosmetinį remontą. Mano misija – išsaugoti visų cerkvių autentiškumą. Jų gražinti nenoriu, bet noriu, kad jos išliktų, stovėtų ir tarnautų tikintiesiems. Bažnyčia atsiranda, kai būna reikalinga ir nyksta, jeigu ji tampa nereikalinga. Lebeniškių cerkvė – reikalinga, – "Biržiečių žodžiui" kalbėjo klebonas Fiodoras Guriliovas.
Klebonas Fiodoras Guriliovas, arba kaip tikintieji sako tėvas Fiodoras, gimęs Maskvoje. Fizikų šeimoje. 1990 metais su tėvais atvyko ir apsigyveno Vilniuje. "Biržiečių žodžiui" kunigas pasakojo: jo tėvai fizikai gyvenimą aukoja tikinčiųjų bendruomenei: tėvas buvo įšventintas į kunigus, o motina – liturginių drabužių siuvėja.
Praėjusį antradienį atvykęs pasidomėti, kaip sekasi meistrams, klebonas Fiodoras su darbo drabužiais sukosi darbų verpete.
– Meistrai dirba už atlyginimą, tai talkinu jiems tik prabėgom. Bet tada, kai parapijiečiai dirba savanoriškai, kartu su jais darbuojuosi ir aš. Šią vasarą šie meistrai, Kęstas ir Algimantas, tvarko ir kitas Visagino dekanato cerkves. Į Lebeniškius meistrai savaitei atskubėjo iš Inturkės cerkvės. Darbuosis savaitę. Remontas buvo labai reikalingas. Prieš kelerius metus užlipau ant cerkvės stogo ir varpinės bokšte radau dvi skyles. Pro jas į cerkvę sunkiasi vanduo. Mediena išpuvusi, keičiame nauja, – pasakojo klebonas Fiodoras.
Dvasininkas susirūpinęs: cerkvės stogas irgi parūdijęs. Prakiurs. Labai norėtųsi stogą perdažyti. Nudažius stogą, tektų lopyti ir sienas. Pro kiauras sienas į cerkvę veržiasi drėgmė. Prieš dažymą būtina būtų rūdis nuplauti. Problema, iš kur gauti lėšų. Ir vandens. Gegobrastuose, pavyzdžiui, kiekvieną rytą vandenį veždavo ūkininkas. Reikėtų tvarkyti ir cerkvės tvorą. Gąsdina ir įskilusi stora liepa. Ją reikia nupjauti. Medis pavojingas. Jeigu per audrą liepa virs ant cerkvės, tai sudaužys varpinės bokštą.
– Ortodoksų bendruomenės savanoriai iš Vokietijos su šeimomis važinėja po Europą ir remontuoja medines cerkves. Tik kur juos apgyvendinti? Tektų pasirūpinti maitinimu. Nežinau, pavyks ar nepavyks? – ateities planais dalinosi dvasininkas.
Pasak dvasininko, šiemet Lebeniškių cerkvės remontui lėšas skyrė Biržų rajono savivaldybė (meistrų atlyginimams), o statybinės medžiagos pirktos iš Visagino dekanato parapijiečių aukų.
Ant bokšto alpinistas ir rašytojas
– Meistrai cerkves remontuoja nuo praėjusių metų. Geri, nepaprasti meistrai. Jie nesikeikia. Laisvalaikiu kopia į kalnus, knygas rašo. Kęstutis – iš Anykščių, o Algimantas – iš Pasvalio krašto, – supažindino su meistrais kunigas Fiodoras.
Anykštėnas Kęstutis Šipalis ir pasvalietis Algimantas Stalilionis – meistrai profesionalai. Aukštalipiai. Kelis dešimtmečius drauge darbuojasi statybose, remontuoja bažnyčias, cerkves.
– Vasarą – statybose, o žiemą – archyvuose. Iš rašymo nepragyvensi, – pasakoja Pasvalio krašto istorijos rinkėjas ir populiarintojas, trijų knygų autorius Algimantas Stalilionis.
Algimantui šis kraštas pažįstamas. Prieš 25 metus keliavęs dviračiu po šias apylinkes. Ne atsitiktinai. Algimantą sudomino Pumpėnų seniūnijoje rasti įdomūs akmens kryžiai. Paaiškėjo, kad jų meistrai – lebeniškiečiai akmentašiai.
– Remontas nesudėtingas. Bet visuomet įdomu prisiliesti prie šventų dalykų. Šiame krašte aš pirmą kartą, – pasakojo darbų vadovas Kęstutis Šipalis. Sentikis ir pusiau žemaitis. Alpinistas. Kęstutis "Biržiečių žodžiui" prasitarė ir apie naują savo sumanymą, – Anykščiuose kuriantis dirbtinio laipiojimo uolą.
Dvynė Vilniuje
Meistrų darbu patenkintas ir Lebeniškių parapijos seniūnas Vladimiras Riabovas.
– Cerkvės varpas šaukia maldai, sutinka ir palydi mirusiuosius. Bet jam gresia didelis pavojus. Grėsmę kelia ši liepa. Audra gali ją nuversti tiesiai ant varpinės ir remonto kaip nebūta, – parapijos klebonui Fiodorui pritaria ir cerkvės seniūnas Vladimiras Riabovas.
Lebeniškių Šv. kankinio Nikandro cerkvė statyta 1909 metais pirklio I. Markovo lėšomis (5000 rublių). Lapkričio mėnesį cerkvėje – iškilmės. Tituliniai Šv. kankinio Nikandro atlaidai.
Kunigas Fiodoras Guriliovas atkreipia dėmesį: Lebeniškių šv. kankinio Nikandro ir Vilniaus Šv. Konstantino ir Mykolo cerkvės interjeras toks pat. Cerkvių architektai tie patys: V. Adamovičius ir A. Špakovskis.