Besimėgaujant turizmo vaisiais reikėtų nepalikti ir lupenų

Ž. Katkūnaitė nuotr.
Turizmo sektoriuje trūksta darbuotojų tvarkyti turistų lankomas vietas.
Su vasara baigiasi ir aktyvaus turizmo sezonas. Kalbamės su turizmo sektoriaus darbuotojais apie iššūkius, kuriuos jiems sukėlė ši turistų gausi vasara. Netrūko pasipiktinimo ir dauguma tvirtino, kad infrastruktūra turistams paruošta nepakankamai. Galbūt kai kas gali tapti pamoka ruošiantis kitai vasarai.

Biržų Turizmo informacijos centras, verslininkai ir visi, kas siekė į Biržus pritraukti turistus puikiai atliko savo darbą. Televizija rodo, spauda rašo – visus kviečia. Savaitgaliais praktiškai nebeįmanoma rasti vietos ne tik kur pavalgyti, bet ir kur nakvoti. Turistai į Biržus plūsta autobusais, didžiuliais kiekiais automobilių. Pėsčiųjų tiltu per Širvėną praeiti neprasilenkiant jau nebeįmanoma, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė ryškiai per maža, nes automobiliai paliekami net šalikelėse. Bet niuansų šiame sektoriuje yra ir daugiau. Toks jausmas, kad svarbu buvo sutvarkyti objektus ir kviesti. Bet kas pagalvojo apie infrastruktūrą.. Taip, keliai į lankytinus objektus sutvarkyti. Netgi anksčiau, nei, kad į gyventojų namus. Niekas nepagalvojo, kad galbūt reikėjo sukurti darbo vietas žmonėms, kurie būtų atsakingi būtent už lankytinų objektų tvarkymą.

Paskui džiaugsmą seka problemos

Širvėnos seniūnijos seniūnas Saulius Eigirdas pasakojo, jog norėtųsi tik džiaugtis lankytojų kiekiu, bet paskui džiaugsmą seka ir problemų virtinė. Nors Kirkilų karstinių ežerėlių teritorija lydima projektų vis gražėja, iki pilnos laimės trūksta daug.

– Turistų tiek daug, kad šiukšlių vežti nespėjame, tualetų nedaug, bet ir ten nespėjame tvarkytis. Tam darbui atskiro žmogaus neturime, todėl susiduriame su tokiomis problemomis. Kaip galime suspėti tvarkytis neturėdami darbuotojo. Juk būna kai vienu metu atvyksta keli autobusai,- apie daugiausia galvosūkių reikalaujančią problemą pasakojo seniūnas.

Kur turistai – ten prekeiviai

Neatsiejama turizmo dalis – prekyba. Šalia Kirkilų blokšto yra įsikūrę nemažai prekeivių. Kas ledus, kavą, kas aksesuarus ir kitus dalykus prekiauja. Pakalbinome keletą prekeivių, kurie kas dien praleidžia daugiau laiko ir mato galbūt daugiau problemų. Daugelis minėjo tas pačias problemas, šiukšlės, tualetai. Taip pat prekeiviai įvardino elektros nebuvimą teritorijoje, nes reikia naudotis generatoriumi, kuris ir triukšmą kelia, ir taip pat sukelia nepatogumų. Tikriausiai šiuo klausimu didesnis nepatogumas yra triukšmas, nes tiek lankytojai, tiek Biržų regioninio parko darbuotojai skundžiasi zirzesiu, kurį kelia generatoriai. Ką jau kalbėti apie kitų prekeivių nesąmoningumą. Ne visi visada supranta kur yra, pasak prekeivių, kartais būna ir tokių kurie pasistato savo prekyvietes ar automobilius kur trukdo ir kitiems prekiautojams, ir turistams tiesiog praeiti, arba leidžiama per garsiai muzika.

-Problemų matome daug, matome ir problemų su kuriais susiduria turistai. Pavyzdžiui nebaigta tvarkyti aikštelė. Atvyksta turistų ir su neįgaliojo vežimėliais, tačiau jiems sunku užvažiuoti per bortus. Aikštelė tarsi sutvarkyta, bet tarp aikštelės ir pačio bokšto yra tarpas nesutvarkytos aikštelės, kuris ir keistai žiūrisi, ir yra nepatogu. Keista, kad prie daugiausiai lankytojų pritraukiančių Biržuose objektų nėra turizmo specialistų. Žmonės klausia mūsų, prekeivių informacijos. Kur rasti vieną ar kitą objektą. Dabar visi klausia, kur rasti technikos muziejų ar naująjį pramogų parką. Nors ir atvažiuojant dideli plakatai aiškiai rodo kur, bet žmonės vis tiek klausia. Vadinasi, informacijos trūksta. Bet čia juk ne mes sprendžiam, -pasakojo vienas prekeivių.

Nors ir darbuotojų trūksta, kurie tvarkytų lankytinus objektus, tačiau tvarkomasi neblogai. Prekeiviai pasakojo, kad per dieną turistai šiukšlių primėto ir šiukšliadėžės vakarop prisipildo. Tačiau ryte prekeiviams atvykus į Kirkilus teritorija yra tvarkinga ir jokių šiukšlių, paprastai, nesimėto. Bet jų vistiek daug, šiukšlių dėžės dažnai pilnos. Ir kada baigsis ši problema, neaišku. Tad ar Biržai tikrai pasiruošę šitam turizmo bumui?