
Naujausios

Truputis biografijos
Egils Skuja prieš 75 metus gimė Bauskėje. 1973 metais baigė Rygos Dailės akademiją ir įgijo dizainerio specialybę. Nuo 1975 metų gyvena Biržuose. Tad yra tikras biržietis. Dirba Biržų kultūros centre dailininku. Daug renginių ir švenčių yra apipavidalinęs, papuošęs. Dirbo Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos dailės skyriuje, tad yra išugdęs ne vieną jauną menininką.
Parodose dalyvauja nuo 1975 metų. Priklauso Lietuvos Dailininkų sąjungai. Egilso paveikslai rodyti autorinėse parodose Biržuose, Panevėžyje, Vilniuje, Rokiškyje, Kaune, Jelgavoje, Bauskėje. Dailininkas dalyvavo grupinėse dailės parodose Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Biržuose, Kupiškyje, Pasvalyje, Druskininkuose, Dusetose, Daugpilyje, Jelgavoje, Gardine, Sankt Peterburge, Vokietijoje. Dalyvavo daugelyje dailės plenerų. Bendradarbiavo su Lietuvos Heraldikos komisija atkuriant Biržų, Vabalninko ir kuriant Papilio bei Juodupės herbus.
Dailininkas apie darbus
Pasak Egilso Skujos, jo mėgstamiausi tapybos žanrai - peizažai ir natiurmortai, tapyti akvarele, pastele ir aliejumi. Paveiksluose nėra agresyvių sodrių spalvų. Egilsas pripažįsta, jog ir po tiek gyvenimo metų Lietuvoje, jis tebejaučia latvių akvarelistų - K. Sūninš, E. Cesnieks, K. Fridrichsons, L. Grosmanis - įtaką.
Šioje parodoje dailininkas rodo paveikslus nutapytus tik vandens dažais. Paveikslai tapyti Biržuose, pleneruose Lietuvoje, Latvijoje ir Vokietijoje. Egilsas parodą pavadino " Metų laikai: pavasaris, vasara, ruduo, žiema". Ir paaiškino: "Vienas metų laikas keičia kitą, ir viskas vyksta lėtai ir sklandžiai, beveik nepastebimai. Galima sakyti, jog gamta visada puikiausiai žino, kada ateina metas keistis. Gamtos nepaskubinsi, bet ir nesulaikysi, taip pat kaip ir žmogaus, ir mano paties gyvenimo".
Šiemetė jubiliejinė Egilso Skujos paroda Biržuose - ketvirtoji. Dailininkas dėkojo Biržų muziejui už jo paveikslų eksponavimą. O į parodą atėję žmonės dailininkui dėkojo už paveiksluose parodytą mus supantį grožį.
Saviti, vertingi darbai
Dailininko sūnus Saulis Skuja prisiminė, jog augo tėvų namuose tarp paveikslų. Jų daug būdavo ant sienų. Jie keisdavosi. Atrodė - įprastas dalykas. Norėdavosi patikusį paveikslą gauti dovanų. Tėtis ir dovanodavo - ypatingus, išjaustus, prasmingus paveikslus. Dabar Saulis su savo šeima gyvena Vilniuje. Namuose kabo du tėčio tapyti paveikslai. "Buvo šilta ir gera tada, gavus dovanų tuos paveikslus, tačiau tik po daugelio metų suprantu tų paveikslų tikrąją vertę. Ačiū, tėti, kad paveikslus tapai", - sakė dailininko sūnus.
Kolega biržietis dailininkas Vidmantas Jažauskas, sveikindamas Egilsą su gražia paroda, sakė, jog jo akvarelės - profesionalumo viršūnė, nes tapyba akvarele reikalauja didelio tikslumo, talento.
Vienas tapybos žinovas pastebėjo, jog Egilso Skujos akvarelės labai savitos. Jų nesupainiosi su kitų dailininkų darbais, nes panašiai tapančių, ko gero, Lietuvoje nėra. Kaip tokio kolorito pasiekia dailininkas, matyt, jo paslaptis: gal miltų ar kreidos į dažus įmaišo?
Biržų kultūros centro renginių režisierė Gytė Rožėnienė sakė, jog su Egilsu Skuja dirba jau šešioliktus metus. Kartą ji dailininką bandė įkalbėti, kad jis vaikų renginiui panaudotų rėksmingesnius, ryškesnius dažus, bet dailininkas atsakęs, jog jis taip nemokąs daryti. Bandė jam sakyti, kad padarytų taip, jog jam pačiam būtų negražu. Tačiau dailininkas visada viską darė ir daro subtiliai, kultūringai, su saiku. Kuria tikrą, paties išgyventą grožį.
Atėjusieji į parodos atidarymą žmonės žavėjosi dailininko pamatytu ir parodytu pasauliu. Visose ir kiekvienoje akvarelėje daug šilumos, ramybės, meilės...

