
Naujausios
Pinigų, kaip šieno?
Lietuvos banko duomenimis, šalies bankuose indėlių suma per praėjusius metus padidėjo daugiau kaip dešimtadaliu. Įmonių indėliai sudarė apie 6,6 milijardo eurų, o gyventojai bankuose turėjo beveik 14 milijardų eurų. Turtingi mūsų žmonės. Jeigu gyventojų indėlius padalintume visiems po lygiai, kiekvienam - mažam ir dideliam išeitų maždaug po 5 tūkstančius eurų. Tik niekas nesiruošia pasidalinti. Vieni gyvena, ir vargo nemato. Kiti, nors nemiršta iš bado, bet sukasi nuo pašalpos iki pašalpos, nuo pensijos iki pensijos, nuo algos iki algos...
Daug skolų
Maždaug 170 tūkstančių gyventojų turi apie 0,5 milijardo eurų pradelstų skolų. Tokių skolininkų lyg ir nėra daug - apie 2 procentus šalies gyventojų. Per metus senų skolų ketvirtadaliu sumažėjo, bet kai kam to skolos toliau beviltiškai didėja. Nelygybė akis bado. Pasak statistų, maždaug ketvirtadalis šalies gyventojų gyvena skurdžiai. Valdžia bando iš vienų paimti, kitiems padalinti.
Bankininkų pelnai
Žinoma, jog bankai, kuriuose sukasi mūsų pinigai, vargo nemato. Per 2019 metų devynis mėnesius bankai uždirbo beveik 272 milijonus eurų pelno. Galėtų ir mums daugiau iš šio pelno nubyrėti pigesnėmis paslaugomis ar paskolomis. Tik niekas nenori gera valia pinigais pasidalinti. Pernai mūsų Seimas po ilgų ir aistringų ginčų nusprendė nuo šių metų sausio nuo 15 iki 20 procentų padidinti bankų ir kredito unijų pelno mokestį. Didesnis - 20 procentų - mokesčio tarifas bus taikomas didesniam nei 2 milijonų eurų pelnui. Didesnis pelno mokestis galios tik apskaičiuojant 2020-2022 metų pelno mokestį. Tikimasi dėl didesnio šio mokesčio į biudžetą per metus surinkti apie 20 milijonų eurų. Nors ne visi tiki, kad tie milijonai bus. Yra įvairių gudrybių, kaip nuo mokesčių išsisukti. Bankininkai net grasino, jog dėl tokio mokesčio turėsime daugiau blogio nei gėrio. Pabrangs būsto paskolos, kils paslaugų įkainiai... Pamatysime, kokius vaisius raškysime. Dažnai svajojama vienaip, o išeina - kitaip.
Lazdos - su dviem galais
Visi dalykai vienaip ar kitaip susiję. Išeitų: jeigu kas nors kur nors pagerėja, kažkam dėl to turėtų pablogėti. Valdžia mums aiškina, jog šalies gyventojai dabar gyvena kaip niekada gerai. Vardija skaičius, kiek per valdymo metus žmonėms padidėjo atlyginimai, pensijos, vaiko pinigai, kitos pajamos. Gražu! Kai taip gražu, tada galima padidinti akcizus degalams, rūkalams, svaigalams, uždėti mokesčius parduodamiems automobiliams?! Taip daroma pasakojant, jog taip bandoma stabdyti klimato kaitą, norima, kad piliečiai kuo sveikiau ir ilgiau gyventų... Viskas mūsų gerovei! Tik tai vienoje, kitoje vietoje žiūrime: valdžia susimovė! Norėjo, kaip geriau, o išėjo - kaip visada. Menkas pavyzdėlis - žalių rodyklių prie šviesoforų panaikinimas. Prieš penkerius metus valdžia nusprendė, jog nuo šių metų pradžios tų rodyklių neliks. Nusprendė, ir visi sėdėjo rankas sudėję. Dabar, žaliąsias rodykles nukabinus, užsikimšo kai kurios sankryžos miestuose ir miesteliuose. Susisiekimo ministerija teigia, kad pakeitimai atsirado po 2014-aisiais Kelių ir transporto tyrimo instituto atlikto tyrimo, parodžiusio, jog sankryžose su žaliosiomis rodyklėmis kyla daugiau avarijų, kuriose žūva ar sužalojami žmones. Jeigu taip, tai tada tose sankryžose ir reikėjo tas rodykles nuimti! Dabar tyrimai rodo, jog norint užtikrinti panašų, kaip su žaliosiomis rodyklėmis, sankryžų pralaidumą, reikia investuoti daug milijonų į protingesnius šviesoforus ir kitas eismo saugumo priemones. Visos lazdos su dviem galais. Jeigu valdžia laiko vieną galą, mums kitas lazdos galas dažniausiai nežada nieko gero.
2020 pranašystės
Žiūrint į šių metų skaičius galima garantuoti, kad gerai užderės bulvės, obuoliai, žirniai, pomidorai... Skaičius 2020 aiškiai rodo ir dviračių bumą. Panašu, kad taip ir bus. Valdžia juk skatina parduoti taršius automobilius ir už gautus pinigus pirkti dviračius. Lipti iš automobilių ant dviračių ne vienam padės ir didesni dyzelino ir benzino akcizai. Jeigu patys nesusiprasime, valdžia padės. Juk turi stebuklingą lazdą - proto įkrės.