
Naujausios
– Koks mano reikalas. Dykai jų negaunu, privalau juos užsidirbti. Perkant prekę gaunu grąžos. Ką man daryti? Nebeimti, atsisakyti? Ir kodėl tokias monetas bankas į apyvartą išleidžia, jeigu niekas jų nebepriima? Visai neseniai prekybos centre MAXIMA Biržuose iš mano vyro pardavėja irgi atsisakė priimti rudus euro centus. Čia toks nurodymas iš valdžios? Ar pardavėja teisi? Kaip man tais euro centais atsikratyti? – teiravosi moteris.
Prekybos tinklo MAXIMA LT atstovė ryšiams su visuomene Rima Aukštuolytė "Biržiečių žodžio" prašymu aiškinosi, kas galėjo nutikti, kad pardavėja atsisakė smulkius euro centus priimti?
– Mūsų kasininkės priima visas monetas, nes tai yra pinigai, kuriais atsiskaitoma už prekes. Atsiskaitymams nesame nustatę jokio limito. Būna ir tokių atvejų, kai klientai ateina su maišeliu smulkių monetų, kuriomis sumoka už savo pirkinių krepšelį. Tačiau jei atėjęs klientas prašo iškeisti pinigus, t. y. juos pastambinti ar pasmulkinti, mūsų darbuotojai negali to daryti, laikantis įmonės taisyklių. Atsiprašome klientės dėl galimų nepatogumų, – kalbėjo atstovė ryšiams su visuomene Rima Aukštuolytė.
"Biržiečių žodis" kreipėsi į Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento direktorių Deivį Stankevičių ir paprašė pakomentuoti šių monetų keitimo tvarką. Direktorius paaiškino: Lietuvoje, kaip ir kitose euro zonos šalyse, situacija su mažųjų nominalų, ypač 1 ir 2 euro centų, monetomis yra tokia pati: mažųjų nominalų monetas žmonės dažniausiai gauna kaip grąžą, tačiau retai kas jas naudoja atlikdami mokėjimus. Tai puikiai iliustruoja statistika: lyginant su kitų nominalų monetomis, mažųjų nominalų monetų išleidžiame labai daug, tačiau jų į Lietuvos banką sugrįžta sąlyginai mažai – tik 31 proc. išleistų 1-2 euro centų monetų (kai kitų nominalų monetų vidutiniškai sugrįžta apie 70 proc. nuo išleistų į apyvartą).
Pasak direktoriaus, 2019 m. rugsėjo 30 d. duomenimis net 56 proc. visų apyvartoje esančių, Lietuvos banko išleistų, monetų sudarė 1 ir 2 centų monetos. Monetų gamybos, transportavimo, tvarkymo išlaidos pakankamai didelės, tačiau tai, kad jos negrįžta iš apyvartos, rodo, kad žmonės nelinkę jų naudoti atsiskaitymams ir jų buvimas šalies grynųjų pinigų cikle yra neefektyvus. Tam, kad atsiskaityti būtų patogiau, net 5 euro zonos šalyse grąžai nebeduodamos 1 ir 2 euro centų monetos, o galutinė pirkinio krepšelio suma apvalinama iki artimiausių 5 euro centų.
– Pagal šiuo metu galiojančią Eurų banknotų ir eurų monetų keitimo tvarką Lietuvos banke klientas vieną kartą per darbo dieną neatlygintinai gali išsikeisti ne daugiau eurų monetų, nei jų telpa Lietuvos banko kasoje esančioje vieno litro talpos dėžutėje. Tokiu būdu užtikrinami visuomenės poreikiai išsikeisti taupyklėse taupytas ar kitaip susikaupusias monetas. Ši tvarka galioja jau daugiau kaip trejus metus. Sukauptomis smulkaus nominalo euro monetomis galima atsiskaityti prekybos vietose arba jas iškeisti. Atkreipiame dėmesį, kad pagal galiojančius teisės aktus juridiniai ir fiziniai asmenys (įskaitant ir parduotuves) vieno mokėjimo metu neprivalo priimti daugiau nei 50 bet kokio nominalo euro ar euro centų monetų. Tad sukauptą didesnį kiekį monetų galima išsikeisti nemokamai Lietuvos banko kasose (Žirmūnų g. 151, Vilniuje ir Maironio g. 25, Kaune) ir mokamai komercinių bankų skyriuose, teikiančiuose grynųjų pinigų paslaugas. Biržuose grynųjų pinigų paslaugos teikiamos Šiaulių banko Biržų klientų aptarnavimo centre, J. Janonio a. 5. Juridiniai asmenys turi galimybę didesnį monetų kiekį išsikeisti, naudodamiesi mokamomis pinigų pervežimo įmonių (UAB „Eurocash1“ ar UAB „G4S Lietuva“) paslaugomis, – paaiškino Lietuvos banko grynųjų pinigų departamento direktorius D. Stankevičius.
"Biržiečių žodžio" kalbinta privačios parduotuvės savininkė pripažino, kad stengiasi smulkių euro centų nekaupti. Ji smulkaus nominalo euro monetas išrūšiuoja, sudeda į maišelius ir skuba į vaistinėse ar prekybos centrus išsikeisti. Jeigu smulkių monetų trūkumas, kolegės apsidžiaugia, bet būna dienų, kai smulkių monetų kasoje kaip bičių, todėl atsisakoma iškeisti ir tenka maišelius su smulkiais euro centais parsinešti atgal.