Naujausios
Prezidentai dėkojo nepabūgusiems rizikuoti dėl laisvės
Saločiuose, Lietuvos-Latvijos pasienyje, prie atminimo ženklo, skirto Baltijos keliui, jau nuo pietų buriavosi minėjimo dalyviai. Į renginį „Baltijos kelias – tai mes“ šventiškai pasipuošę traukė pėsti ir važiuoti.
Biržiečiai pirmiausiai stabtelėjo prie Rūpintojėlio skulptūros, pastatytos prieš tris dešimtmečius ir žyminčios mūsų rajono žmonių buvimo Baltijos kelyje vietą. Smagu, kad kartu buvo ir jos autorius, tautodailininkas, žurnalistas, literatas Algirdas Butkevičius, atvyko rajono vadovai, Seimo nariai, jaunieji šauliai.
Netrukus visi biržiečiai prisijungė prie būrio pakiliai nusiteikusių tautiečių ir svečių, laukiančių, kada atvyks dviejų kaimyninių šalių vadovai. Scenoje skambėjo muzika, dainos. Virš susirinkusiųjų galvų plevėsavo jūra vėliavų.
Pirmasis žodį taręs Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda lietuvius ir latvius pasveikino minint vieną reikšmingiausių datų, žyminčių mūsų laisvės istoriją, – trisdešimtąsias Baltijos kelio metines. Lietuvos vadovas sakė su Latvijos Respublikos Prezidentu susitikęs prie Latvijos sienos, taip primindami „mūsų šalių laisvės siekį, kovą prieš okupacinį režimą ir bendrą siekį kurti nepriklausomas, pasaulio pripažintas ir gerbiamas valstybes“.
Prezidentas G. Nausėda prisiminė, kaip prieš trisdešimtmetį jis Baltijos kelyje stovėjo su tėveliais ir būsima žmona Diana. „Niekada nepamiršiu to vienybės ir įkvėpimo jausmo, kurį pajutau įsiliejęs į 650 kilometrų gyvąją grandinę tarp Baltijos šalių sostinių“, – prisiminimais dalinosi Prezidentas. Jis pažymėjo, jog šįmet sukanka 80 metų nuo liūdnos sukakties, kai Ribentropo-Molotovo paktas suskaldė Europą ir slaptieji dokumentai nulėmė Pabaltijo šalių okupaciją.
Pasak Prezidento, susikibimas rankomis Baltijos kelyje tapo kiekvieno jame stovėjusio asmens parašu Nepriklausomybės dokumente.
Gitanas Nausėda dėkojo tiems, kurie tuomet nepabūgo rizikuoti savo gyvenimais dėl tikslo, didesnio nei jie patys – mūsų visų laimės.
Galimybe džiaugtis ir paduoti ranką vienas kitam džiaugėsi ir Latvijos Respublikos Prezidentas Egils Levits. „Baltijos kelias parodė, kad mes patys nustatome savo valstybės ribas. Mes neprašėme laisvės – mes ją pasiėmėme“, – sakė Latvijos Prezidentas. Jis tvirtino, jog per trisdešimt metų išaugo nauja karta, kuri pripažįsta tik Laisvę. Čia pat Prezidentas priminė, jog „demokratiją ir valstybę reikia nuolat ginti“.
Pakvietė uždegti Vienybės laužą
Visus susirinkusius ir ypač gimtojo Biržų krašto žmones sveikino ir Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė. Ji pastebėjo, jog į Baltijos kelio trisdešimtmetį kai kurie biržiečiai atvyko tuo pačiu senu, dar tas ypatingas dienas menančiu autobusiuku.
Signatarė džiaugėsi, kad „Baltijos kelias mus sustiprino, įkvėpė, suteikė drąsos būti stipriems dvasia, nebijoti ir suprasti, jog gyvenimas priklauso nuo mūsų pačių“. „Laisvė nėra duotybė, už laisvę reikia kovoti. Lietuva yra čia, kur tautiečiai apgynė savo laisvę“, – kalbėjo Nepriklausomybės akto signatarė Birutė Valionytė ir pakvietė uždegti Vienybės laužą, sukrautą netoli stogastulpio, pastatyto Baltijos keliui atminti. Taip pat signatarė Birutė Valionytė pakvietė visus susikibti rankomis, kad dar kartą visi pajustume kaimyno petį ir vienybę, kuri yra ir kiekvieno mūsų stiprybė.
Susirinkusiuosius pasienyje savo skrydžiu pasveikino ir Biržų pilotų klubo nariai. Jubiliejinio Baltijos kelio dalyviai buvo nudžiuginti iš dangaus pabirusiomis gėlių puokštelėmis.
Visas kalbas vainikavo originalioji trikalbė daina, vadinama Baltijos šalių himnu, „Bunda jau Baltija“, sukurta Latvijos kompozitoriaus Boris Reznik, kurią atliko jungtinis „Viktorijos“, „Agluonos“, Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos mergaičių choras (dirigavo Viktorija Morkūnienė, koncertmeisterė Ieva Morkūnaitė). Vėliau šventiniame koncerte pasirodė Lietuvos ir Latvijos meno kolektyvai.
Virš susirinkusiųjų galvų danguje suplevėsavo Lietuvos ir Latvijos vėliavos, kurias skraidino aitvaras.
Tą pačią dieną su Baltijos kelio dalyviais solidarizavosi ir Honkongo žmonės, kovojantys už demokratiją ir laisvę.
Nuo vilties ir nežinomybės iki Laisvės
Šventiškai nusiteikę biržiečiai džiaugėsi renginiu ir prisiminė, kokios nuotaikos juos lydėjo prieš trisdešimt metų. Bendrumo jausmas iki šiol išliko Elidos Četvergienės širdyje. Moteris pasakojo, jog tuomet jai buvo šešiolika metų ir į Baltijos kelią ją išlydėjo močiutė Stefanija Balzienė. Ji įteikė ir pačios siūtą Lietuvos trispalvę, kuriai kotą padarė senelis.
Elida vėliavą išsaugojo iki šiol, ją atsivežė ir į trisdešimtmečio renginį. „Mano mintys nepasikeitė. Tiek tada, tiek dabar jaučiau gumuliuką gerklėj nuo mūsų vienybės“, – atviravo moteris.
„Tada dar lydėjo viltis ir nežinomybė. Dabar labai smagu. Jei nebūtų buvę tos dienos, nebūtų ir šiandienos. Džiaugiuosi Laisve! Ir labai gaila, kad kai kurie žmonės nori išvažiuoti gyventi ir dirbti kitur“, – sakė biržietė Viktorija Morkūnienė.
„Man svarbiausia yra Laisvė. – tvirtai kalbėjo žinomas vertėjas, biržietis Povilas Gasiulis.
Apie 1989-aisiais lydėjusį emocinį pakilimą, išaugusius laisvės sparnus pasakojo buvusi tremtinė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Biržų filialo pirmininkė Danguolė Žiūkienė. Ji pastebėjo, jog dabar žmonės palieka savo Tėvynę, ieškodami pragyvenimo kitur, yra dvejojančių, nors iš tiesų tokio materialinio stygiaus, koks buvo 1989-aisiais nėra, kai reikėdavo ilgose eilėse stovėti ir prie mėsos, ir prie kvepalų. Pasak D. Žiūkienės, lietuviai moka susivienyti, kai jaučia tikrąjį pavojų, o šiaip pakrinka lyg avelės. Moteris džiaugėsi savo šeima, vaikais, nepalikusiais Tėvynės.
Lietuvos Šaulių sąjungos Alfonso Smetonos šaulių V-osios rinktinės Stepono Giedriko-Giriečio Biržų 501 kuopos vadas Vidutis Šeškas prisiminė tuomet dirbęs Vilniuje ir šventės bendrumo dvasią pajutęs Katedros aikštėje. Prisimindamas visomis prasmėmis saulėtą 1989-ųjų rugpjūčio 23-ąją Vidutis Šeškas įsitikinęs, jog kitos tokios dienos nebebus.
Vyras mano, jog dabar dejuoja tie, kurie nematė blogesnių laikų, kurie nenori dirbti, nemyli savo šalies ir labiau linkę, kad jiems kas nors ką nors duotų. „Nereikia ieškoti kaltų, reikia susitelkti vardan tos Lietuvos“, – sakė su jaunaisiais šauliais į renginį atvykęs V. Šeškas.