
Naujausios
KUR GIMS NAUJASIS DALAI LAMA?
Dabartinis dvasinis lyderis Dalai Lama iš anksto įrašytoje kalboje sakė, kad reikės surasti kitą Dalai Lamą ir jis turės gimti už Kinijos ribų. Mat 1959 metais Kinijos kariuomenei numalšinus sukilimą Tibeto sostinėje Lhasoje, dabartinis Dalai Lama pabėgo iš Tibeto. Ir nuo tada gyvena tremtyje Indijos Dharamšalos mieste. Tibeto budistai tiki, kad Dalai Lama gali pasirinkti kūną, į kurį reinkarnuosis. Nuo 1587 metų, kai susikūrė ši institucija, tai įvyko 14 kartų. Vadinasi po dabartinio Dalai Lamos mirties turės įvykti 15-oji reinkarnacija.
Tačiau komunistinis Pekinas, laikantis dabartinį Dalai Lamą separatistu, pareiškė, kad tik Kinija turi teisę surasti Dalai Lamos reinkarnaciją.
- Aš galvojau, kad Kinijos komunistai – ateistai. Pasirodo, jog jie tiki reinkarnacija, kai žmogaus po mirties jo siela atsiduria kitame kūne, – pastebėjo bičiulis Stasys. Ir pripažino tokiu sielų persikėlimu netikintis. Tačiau tikintis, jog mes paveldime kai kurias tėvų, senelių, prosenelių savybes. Juk net gydytojai pacientų klausinėja: kokiomis ligomis sirgo tėvai?
Nėra aišku, kodėl komunistinė Kinija nori, kad naujasis Dalai Lama gimtų Kinijoje? Ko gero už reinkarnacijos slypi politiniai dalykai. Juk dabartinis Dalai Lama skelbia apie pasaulį be smurto, pasisako už Tibeto kultūrinę ir dvasinę tapatybę, priešinasi griežtai Tibeto kontrolei. Tad dauguma Tibeto budistų, gyvenančių tremtyje, baiminasi, kad Kinija nepaskelbtų pati suradusi naująjį Dalai Lamą?
- Tik visos tos kalbos per ankstyvos, juk devyniasdešimties sulaukęs Dalai Lama per gimtadienį pareiškė, kad gyvens dar 40 metų – iki 130, – pastebėjo Stasys.
Ir pasisuko kalba apie ilgą ir gražų, kaip pasakoje, gyvenimą.
GYVENAME VIS ILGIAU
Su Jo Šventenybe XIV Dalai Lama ginčytis neverta. Jeigu pasakė, kad gyvens dar 40 metų, vadinasi žino, ką sako. Matome, kad dabar reinkarnacijai tikrai nėra palankus metas. O po 40 metų pasaulis gali iš esmės pasikeisti. Gal net Dalai Lama iš tremties į Kiniją sugrįš?
Iš tikrųjų, dabar visi ilgiau gyvename. Štai Lietuvoje vidutinė gyvenimo trukmė 2023 metais buvo 77,43 metų. Pavyzdžiui, 1994 metais ta vidutinė trukmė buvo tik 68,57 metų.
- Tad neturėtų būti keista, kai valdžia sako, jog į pensiją lietuviai turėtų išeiti, sulaukę 70 metų, – pasišaipė Stasys. Ir tęsė: – Juk valdžia mato ne tik gyvenimo trukmės, bet ir demografijos skaičius. Pensininkų turime ne taip jau mažai.
Iš tikrųjų, pasak statistikų, 2024 metų rudenį Lietuvoje buvo apie 630 tūkstančių senatvės pensijos ir išankstinės senatvės pensijos gavėjų. O tuo pat metu buvo vos apie 1,5 milijono užimtų gyventojų, kurie perveda pinigų į SODROS kasą.
Mudu su Stasiu irgi gauname pinigų iš tos kasos. Ir dar nenorime nei reinkarnuotis, nei kremuotis. Norime kuo ilgiau gyventi.
KAIP PRATĘSTI GYVENIMĄ
Yra daug patarimų, kaip ilgiau gyventi ir nepasenti. Lietuvių liaudies patarlė sako: „Geras gyvenimas smertį tolina, blogas – greitina“. Vadinasi, svarbiausia: nesiskųsti gyvenimu. Nesvarbu, koks jis būtų.
Šimtamečių dažnai klausiama: kaip jums pavyko 100 metų sulaukti? Visų atsakymai labai panašūs: stengėsi gyventi teisingai. O tai reiškia: ribojo maistą, dirbo fizinį darbą. Išmoko save suvaldyti nuo norų skaniau pavalgyti ir nuo norų patinginiauti.
O štai žolininkas Yuenas iš mūsų jau minėtos Kinijos yra pateikęs tokį ilgaamžiškumo receptą: „ Yra tik keturi svarbūs dalykai – ramus protas, sėdėjimas imituojant vėžlį, vaikščiojimas vikriai kaip karveliui, miegas tarsi šuns“.
- O aš žinau dar vieną receptą – meškeriojimas, – pasigyrė Stasys. Ir paaiškino: – Kimba ar nekimba, bet sėdint su meškere prie upės ir žiūrint į vandenį laikas sustoja. Jeigu laikas sustoja, vadinasi meškeriojant praleistos valandos atitinkamai prailgina gyvenimą.
Su bičiuliu nesiginčijau. Gali būti. Vienas pažįstamas yra sakęs, jog jis laiko nuovoką praranda grybaudamas.
SENOVĖJE ŽMONĖS GYVENO ILGIAU
Senajame Testamente rašoma, kad Adomas buvo šimto trisdešimties, kai jam gimė pirmas sūnus Setas. Po to Adomas dar sulaukė nemažai sūnų ir dukterų. Mirė 930 metų amžiaus. Tai buvo maždaug prieš šešis tūkstančius metų. Dar vienas garsus įvykis – apie Nojų ir jo laivą. Šiame Nojaus laive per tvaną nuo išnykimo buvo išgelbėta Žemės gyvybė. Biblijoje rašoma: kai užklupo tvanas, Nojus buvo buvo šešių šimtų metų amžiaus. Teigiama, kad pasaulio gyvybės gelbėtojas mirė sulaukę 950 metų.
Vėlesniuose Biblijoje aprašytuose įvykiuose žmonės jau gyveno trumpiau. Štai Abraomo, kuris buvo sulaukęs 100 metų, žmona Sara, būdama 90 metų, pagimdė sūnų. Sara mirė 127, o Abraomas – 175 metų.
Su Biblija, kaip ir su Dalai Lama, nepasiginčysi. Tad galėjo būti, kad anais laikas žmonės tikrai tiek gyveno. Pasak istorijos žinovų, Abraomo laikais žmonės buvo daug dvasingesni. Laikėsi Dievo įstatymų. Gyveno švarų, dorovingą gyvenimą. O dorovingesni žmonės gyvena daug kartų ilgiau.
- Vadinasi, dorybė labiau prailgina gyvenimą nei žvejyba, – atsiduso bičiulis Stasys. Ir prisipažino nelabai norintis sulaukti šimto metų, nes šių dienų šimtamečiai dažniausiai stumia dienas be aktyvios fizinės veiklos. Ir pridūrė: – Nors būtų įdomu pasižiūrėti, kokia po 30 metų bus mano pensija. Mokės ją eurais, o gal doleriais ar bitkoinais?!
PABAIGOS SAKINYS
Pasvarstėme, nors niekas nežino nei dienos, nei valandos, kada Nelaboji su dalgiu į kiemą atjos.