
Naujausios
Prisiminimai apie kūrėją
Apie Joną Meką pasakojo bibliotekininkė Indra Drevinskaitė. Ji priminė, kaip Jonas Mekas kartu su broliu Adolfu turėjo bėgti iš pokario Lietuvos. Abu atsidūrė Jungtinėse Amerikos Valstijose. Jonas Mekas tapo avangardinio kino pradininku. Savo kūryba išgarsėjo visame pasaulyje, pelnė daug apdovanojimų ir garbės titulų. Jonas Mekas, net pasiekęs įvertinimo viršūnę ir vadinęs save pasaulio žmogumi, pirmiausia visiems laikams liko Biržų Semeniškių kaimo vaiku. Jo kūryboje, pripažintoje visame pasaulyje, juntama meilė gimtajam kraštui. Nors menininkas gyveno ir kūrė toli nuo Lietuvos.
Įamžinamas atminimas
Mero pavaduotoja Astra Korsakienė sakė, jog kartu su bibliotekos ir Parovėjos seniūnijos atstovais apsilankė Semeniškų kapinėse, kur Jonas mekas palaidotas. Astra Korsakienė priminė, jog Jono Meko atminimas Biržuose deramai įamžinamas. Bibliotekoje yra įkurtas Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centras. Tai leis visuomenei artimiau susipažinti su Jono Meko kūryba, archyvais, asmeniniais menininko daiktais. Mero pavaduotoja pasidžiaugė, jog išleista ir pristatoma audio knyga "Semeniškių idilės".
Audio knygos gimimas
Bibliotekininkė Indra Drevinskaitė prisiminė, jog Jonui Mekui buvo nusiuntusi įrašą apie 2017 metais Biržuose įvykusį renginį "Sniego ilgesys“, skirtą Jono Meko 95-osioms gimimo metinėms. Tame įraše biržietis Leonas Čiudaras skaitė vieną iš Semeniškių idilių. Išgirdęs skaitovą, Jonas Mekas parašė, jog norėtų, kad Leonas Čiudaras į audio knygą įrašytų visas Semeniškių idiles. Nes Leonas, kaip niekas kitas "pagavo kaimo balsą". Šį prašymą Jonas Mekas pareiškė likus 20 dienų iki mirties. Dabar, minint pirmąsias kūrėjo mirties metines, knyga išleista ir pristatyta. Knygos leidimą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir rajono savivaldybė. 26 Semeniškių idiles perskaitė Leonas Čiudaras. Garso takelį knygai sukūrė Giedrius Žilinskas.
Leonas Čiudaras dalyvavo audio knygos pristatyme. Skaitė Jono Meko kūrybą. Ir prisiminė, jog sužinojęs Jono Meko įvertinimą, iš pradžių tuo nepatikėjęs.
„Semeniškių idilės“ yra išverstos į daugelį pasaulio kalbų. Knygos ištrauką japonų kalba perskaitė svečias iš Japonijos - fotografas Tsuda Nao. Jis į renginį Biržuose atvyko su žurnaliste Saori Azuma. Jiedu žurnalui "Tranzit" rengia medžiagą apie Joną Meką.
Garbės piliečio vardo suteikimas
Apie susirašinėjimą su Jonu Meku prisiminė rajono Tarybos narė, Seimo nario Viktoro Rinkevičiaus padėjėja Stasė Eitavičienė. Ji pasakojo, kaip ankstesniais metais komisijos posėdyje, svarstant pasiūlymą suteikti Jonui Mekui garbės piliečio vardą, buvo abejonių. Mat kai kas teigė, jog Mekas per mažai davė naudos Biržų kraštui. Tačiau balsų dauguma sprendimas buvo priimtas. Kažkokiais keliais abejonės dėl garbės vardo suteikimo pasiekė ir Joną Meką Amerikoje. Tada jis parašė: "Man Jūsų garbės piliečio vardo nereikia!" O Stasė Eitavičienė jam į tai parašiusi: "Jums gal to vardo ir nereikia, bet mums jo reikia". Po to parašymo Stasė Eitavičienė maniusi, jog ponas Mekas nebeatsilieps. Bet jis parašęs: „Jeigu Jums reikia, tada suteikit". 2011 metais Jonui Mekui buvo suteiktas Biržų garbės piliečio vardas.
Aktorės pasirodymas
Antroje vakaro dalyje aktorė Olita Dautartaitė menininką Joną Meką pagerbė literatūrine muzikine programa. Aktorė skaitė Jono Meko poeziją, ištraukas iš jo laiškų, dienoraščių. Komentavo kai kurių Jono Meko filmų ir filmų apie Joną Meką ištraukas. Ir net kelis kartus dainavo. Savo pasirodymą aktorė kartu už žiūrovais užbaigė daina. Joje skambėjo tokie žodžiai: „Saldus alutis padarytas, slauni giminėlė suprašyta: gerkit, broliukai, ir aš gersiu, o kai reiks užmokėti aš išeisiu...“
Renginio metu kažkas pasakė: „Gal Jonas Mekas dabar sėdi ant debesėlio krašto, makaluoja kojomis ir stebi, ką mes veikiame. Jeigu taip, gal apsidžiaugė, kad Jį prisiminėme. Gal kartu ir dainą traukė.“