Naujausios
Festivalis yra rengiamas nuo 2010 m. ir vyksta kas dvejus metus vis kitame Lietuvos mieste.
Festivalio pradžią Biržų pilies menėje paskelbė Kupiškio daudytininkai, Biržų „Saulės“ gimnazijos folkloro ansamblio „Saulala“ ragininkai ir kultūros centro ansamblio „Siaudela“ skudutininkai.
Renginio sumanytoja, viena iš jo koordinatorių, Lietuvos nacionalinio kultūros centro Mėgėjų meno skyriaus vedėja Jolanta Kisielytė Sadauskienė sakė nesitikėjusi, kad festivalis taip gražiai įsisiūbuos. Ji pastebėjo, jog šįmet į Biržus susirinko itin daug dalyvių.
Šventės atidarymo pradžioje pirmiausiai visi išklausė profesoriaus Algirdo Vyžinto sveikinimo kalbą, skirtą susirinkusiems į „Dudutį“ slauniajame Biržų mieste“.
Profesorius pasidžiaugė, kad Lietuva yra vienintelė pasaulio tauta, kuri taip išvysčiusi muzikavimą tautiniais instrumentais. Pasak profesoriaus, simboliška, kad festivalis jau antrąjį kartą vyksta Biržuose, nes „šiame krašte surastos sutartinės, nes verta manyti, jog čia yra ir polifoninio pobūdžio muzikos pradžia. Biržų kraštą verta laikyti lietuvių senovės lopšiu, taip kaip Lietuvą – Europos etnografijos tėvyne“.
Profesoriaus Algirdo Vyžinto mintys, palydėtos plojimais, festivalyje skambėjo ne vieną kartą. Buvo prisimintas profesoriaus raginimas, kad šiandieninėje kultūroje turtinga ir įvairiapusė tradicinė muzika turėtų užimti deramą vietą, kad ji turėtų būti „vienintelė atspirtis šiandien plintančioje pigioje Europos popsinėje kultūroje“.
Koncertą „Iš praeities į dabartį“ pirmieji gausiu būriu pradėjo svečiai iš Klaipėdos Vydūno gimnazijos – 12m klasės mokiniai atliko Broniaus Kutavičiaus oratoriją „Iš Jotvingių akmens“ (vad. Ingrida Bertulienė, rež. Vida Narveišytė) ir sulaukė audringų žiūrovų ovacijų. Oratorija klausytojus tarsi nukėlė į neatmenamus priešistorės laikus, kai mūsų protėviai savaip išreikšdavo savo nuotaikas, savo dvasios būsenas.
Klaipėdiečius keitė kupiškėnai, biržiečiai, pasvaliečiai, tauragiškiai, Šiaulių ir Marijampolės skudutininkai.
Antrąją šventės dieną koncerte „Skambėkime, gauskime, aidėkime“, vykusiame Biržų kultūros centre, prisijungė ir panevėžiečiai, rokiškėnai, skudutininkai iš Kalvarijos, Alytaus, Utenos ir kitų rajonų.
Renginį vainikavo Vilniaus universiteto dainų ir šokių ansamblio koncertas bei jungtinis skudutininkų, ragininkų ir daudytininkų ansamblio pasirodymas. Į sceną festivalio pabaigoje išėjo visi renginio muzikantai.
Biržų kultūros centro direktorius Romas Lesevičius dėkojo susirinkusiems jauniesiems muzikantams už dovanotą gražią šventę, už galimybę nors trumpam prisiliesti prie praeities, prisiminti mums gausų muzikinį palikimą dovanojusius senolius, jau seniai iškeliavusius į Anapilį. Jis visus ragino nepamiršti savo šaknų ir išsaugotą muzikinį palikimą perduoti kitoms kartoms. Vicemerė Astra Korsakienė festivalio uždaryme džiaugėsi, jog „ši šventė leido bendrauti, pasisemti idėjų, pajusti etno dvasią, kultūrinę kaitą“.
Direktorius Romas Lesevičius ir vicemerė Astra Korsakienė perėmė festivalio „Dudutis“simbolį, iš rankų į rankas keliaujantį suvenyrinį paukštį su skudučiu, kurį perdavė ankstesnio festivalio organizatoriai uteniškiai – jį įteikė Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos skudučių ansamblio „Kadijo“ vadovė Irena Latonienė. Biržiečiai žadėjo paukšteliu rūpintis ir vėliau jį perduoti kito festivalio rengėjams.