KĄ MES ŽINOME?! GAL „BIRŽIEČIŲ ŽODĮ“ JAU SKAITO IR KINIJOJE?

„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Feliksas Grunskis
Madingas klausimas: kaip gyvename? Visaip! Vieną dieną geriau, kitą – prasčiau. Yra galimybė palyginti. Palyginame. Būtų kasdien vienodai – iš nuobodulio – tik dėl gero ar tik prasto gyvenimo žandikaulius išsinarintume.

Ir valdžia, ačiū, nuobodžiauti neleidžia. Mat mes jai ramiai gyventi neduodame. Patarinėjame, kaip ir ką reikia daryti. Štai dėl mūsų patarimų mokesčių klausimais stebisi premjerė Ingrida Šimonytė: „Manau, kad diskusija yra puiki, labai lietuviška, dalis diskutuojančiųjų siūlo visas lengvatas panaikinti, kitas dalis siūlo lygiai tiek pat uždėti naujų“. Ko stebėtis?! Juk tiek politikoje, tiek gyvenime nieko nėra geriau už pusiausvyrą. Net Energijos tvermės ir virsmo dėsnis sako, kad energija iš niekur neatsiranda ir niekur neišnyksta, o vienos rūšies energija gali virsti arba būti pakeista į kitos rūšies energiją. Tada panašiai turi būti ir su mokesčiais. Jeigu dėl panaikintų lengvatų atsiras pinigų, tai būtinai atsiras žmonių, kurie gautomis lengvatomis tuos pinigus priglaus? Tačiau be valdžios suteiktų lengvatų patiems mokesčių vengti negalima. Nors ir labai nagai niežti.

***

Štai teisėsaugininkai dėl galimai nuslėptų mokesčių užgriuvo Vaisingumo kliniką. Kratose ir sulaikant įtariamuosius dalyvavo daugiau kaip 100 pareigūnų. Per dieną buvo atlikta daugiau kaip penkiasdešimt kratų. Paimta įkalčių, apie pusė milijono eurų... Operacijoje dalyvavo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Kriminalinės policijos pareigūnai, Mokesčių inspekcijos specialistai. Ankstesniais metais buvome įpratę, kad teisėsauga tokias operacijas filmuodavo. Parodydavo, kaip kaukėti pareigūnai su antrankiais įtariamuosius išsiveda, kompiuterius išsineša. Gal ir dabar filmavo, bet neteko tokio reportažo matyti. Būtų įdomu pasižiūrėti. Kaip karantino sąlygomis krėtė? Gal su skafandrais buvo apsivilkę? Kai kurių šaltinių duomenimis, mokesčių slėpimu įtariami įmonės vadovai buvo sekami daugiau kaip pusę metų. Jokia naujiena. Nuo pasaulio sutvėrimo madinga vieniems kitus sekti. Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Anksčiau buvo sudėtingiau – dėl reikalingos informacijos tekdavo net pro rakto skylutę žiūrėti. Dabar lengviau – turime pažangios elektroninės aparatūros.

***

Tačiau nėra labai lengva nei tikriems ar menamiems ir šių dienų sekliams. Senokai įtarimų debesis pakibo virš Kinijos telekomunikacijų kompanijos „Huawei“. Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trampas ne kartą tvirtino, kad „Huawei“ kompanija klientų duomenimis gal dalinasi su Kinijos vyriausybe. Kompanija tai neigė, bet buvo įtraukta į juodąjį sąrašą. Ir neteko dalies JAV rinkos. Nebegalėjo įvežti kai kurių mikroschemų, komponentų ne tik į JAV, bet ir į kai kurias kitas valstybes. Todėl garsi Kinijos bendrovė susidūrė su sunkumais. Tačiau nenuleido rankų. Mažiau pardavė telefonų, tad ėmėsi kitų veiklų. Pasuko net į kiaulininkystę. Nuo telefonų – net prie bekonų! Ėmėsi kiaulidėse diegti dirbtinį intelektą. Veidų atpažinimo technologijos dėka stebi kiaulių sveikatą, apetitą, svorį. Ir ką?! Ko gero, tikrai visus ir visur galima sekti ir susekti. Tad gali būti, kad šį rašinį pirmiau, nei „Biržiečių žodyje“, perskaitė koks nors seklys Kinijoje ar kitoje valstybėje? Mat tai, ką parašiau, į redakciją išsiunčiau būtent „Huawei“ modemu. Tačiau aš dėl to nesuku galvos – tegul ir Kinijoje šį bei tą perskaito iš „Biržiečių žodžio“. Gal patiks ir užsisakys elektroninę mūsų laikraščio versiją.