„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Vasara įsibėgėjo. Nežiūrėdama, kad kalendoriuje pavasaris dar nesibaigė. Todėl turime karštų dienų. Su liūtimis, žaibais, škvalais, ledėkais… Tokie laikai, kad nelabai kas paiso tvarkos. Kaip kas nori, taip elgiasi. Kaip kas nori, taip kalba ar rašo. Senovės žmonės dėl gamtos stichijų melsdavosi dievams. Prašė pasigailėjimo, nes manė, kad taip yra baudžiami už nuodėmes. Gana teisingas požiūris. Dabar jau aišku, kaip dieną, kad dėl klimato kaitos vykstančių gamtos stichijų esame patys kalti. Tad ne dievai, o patys save baudžiame?!

Butelis ir kamštelis

Stengiamės klaidas ištaisyti. Bet nėra lengva apsivalyti, kai per kelis dešimtmečius iki ausų šiukšlėse skendome. Bandome. Tik tie bandymai kartais kone graudūs.

Jau apsipratome, kad parduotuvėse už dyką neduoda vienkartinių plastikinių maišelių. Tenka už kiekvieną pakloti po vieną centą. Ar švariau pradėjome gyventi? Kažin. Matyt, todėl dabar turime kitą naujieną. Plastikinius butelius su pritvirtintais dangteliais ar kamšteliais! Nusiperki tokį butelį. Atsuki. Nėra patogu, kaip anksčiau, tiesiai ir tokio butelio gerti. Ir atsigėrus reikia įgusti butelį su pritvirtintu kamšteliu vėl užsukti. Ir ką?!

Tačiau nuolat jautiesi sumažinęs pasaulinę taršą! Dangtelis ar kamštelis nepasimes. Pasaulis bus švaresnis. Tiesa, dar galima nusipirkti butelių su atskirais kamšteliais, bet netrukus jie bus amžiams sutramdyti. Mat nuo liepos 3 dienos ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje bus draudžiama tiekti rinkai plastikinius butelius su nepritvirtintais plastiko kamšteliais ar dangteliais. Šis draudimas numatytas Europos Sąjungos 2019 metais priimtoje Vienkartinio plastiko mažinimo direktyvoje. Tokia direktyva atsirado todėl, kad daug plastikinių kamštelių ir dangtelių buvo randama Europos Sąjungos šalių paplūdimiuose, pajūriuose, jūrose. Mat daug poilsiautojų dangtelius pamesdavo. Nekreipdavo dėmesio, nes taromatai butelius priima ir be dangtelių. Dabar – tvarka bus! Kad taip visose srityse! Kad tik tiek bėdų turėtume!

Rinkimai į Europos Parlamentą

Mūsų partijos pakilo į žygį dėl 11 Europos Parlamento, kuriame bus iš viso išrinkti 805 nariai, mandatų. Turime daug kalbų, daug pasiryžimo. Visi stengsis, kad Europos Sąjunga taptų stipresnė ir turtingesnė. Vieni mūsiškiai kalba, jog daug jėgų skirs, kad Lietuva ir toliau būtų nepriklausoma valstybė su veto teise Bendrijoje.

Kitaip didžiosios mažųjų balso negirdės. Kiti aiškina, kad nieko gero dėl to veto. Vienas užsispyrėlis gali bendrą reikalą gadinti ar vilkinti. Dabartinėje rinkimų karštinėje politikai vienas per kitą žada kalnus gerų dalykų. Stiprins ekonomiką, žygiuos žaliuoju kursu, reguliuos migraciją, skatins investicijas, stiprins šeimas, didins pensijas, kitas išmokas... Tačiau dabar tragiškai vėluoja pagalba Ukrainai. Stringa kiti svarbūs sprendimai. Toks jausmas, kad užsimota per daug viską reguliuoti. Darbų tiek, tad juos sunku apžioti. Nukrypstama į smulkmenas.

Daug kas užsitęsia, vėluoja. Pavyzdžiui, direktyva, kurioje įpareigojama pritvirtinti tuos plastikinius butelių kamštelius, priimta 2019, o tik dabar – po kelerių metų – tapo tikrove. Jeigu taip, koja už kojos eisime, galime su likusiu pasauliu pirmyn nespėti? Nors žodžiais sakome, kad Europos Sąjunga su savo darbais ir vertybėmis yra pavyzdys visam pasauliui. Vilties yra. Gal naujame Europos Parlamente bus daugiau veiklios gyvybės. Visuose rinkimuose to tikimės.

Lažybos dėl Prezidento

Ateinantį sekmadienį Lietuva iš dviejų kandidatų rinks Prezidentą. Manoma, kad staigmenų nebus. Išrinksime. Penkerius metus valstybei vadovaus tas kandidatas, kuris gaus didesnį rinkėjų pasitikėjimą. Dabar tokie laikai, kad galima už pasirinktą kandidatą net tik balsuoti, bet lažybų kontoroje pastatyti pinigų. Vienoje radijo laidoje buvo kalbinta visuomenės nuomonių tyrimo bendrovės vadovė ponia Rasa. Tarp kitų klausimų korespondentas ponios Rasos paklausė: „Už kurį kandidatą statytumėte lažybose?“ „Žinau už ką. Tik, kad už tą kandidatą koeficientas toks mažas, jog batai, einant į lažybų punktą daugiau sudils, nei išlošiu“. Pasirodo, net šiais, permainingų orų laikais, kai kas, kai ką gali užtikrintai nuspėti.