Žingsniai pašto pastatui prikelti naujam gyvenimui

Daliaus MIKELIONIO nuotr.
Biržų rajono savivaldybės taryba šių metų sausio 31 d. pritarė sprendimo projektui pirkti buvusio pašto pastatą. Savivaldybė jį įsigijo už 81400 eurų. Biržiečiams įdomu, koks likimas laukia šio pastato, kokie darbai vyksta siekiant jį prikelti naujam gyvenimui. Apie tai kalbėjomės su Savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyr. specialistu paveldosaugai Daliumi Mikelioniu.

Istorinį pašto pastatą įsigijo Savivaldybė. Kokių veiksmų imamasi, kad pastatas būtų kuo greičiau prikeltas naujam gyvenimui?

Biržų rajono savivaldybės administracija užsakė tyrimų ir tvarkybos darbų sąmatą UAB „Senamiesčio projektai“– 98 tūkst. 504 eur. Remdamasi šia sąmata rajono savivaldybės taryba priėmė nutarimą, leidžiantį dalyvauti Paveldotvarkos programoje, kuri finansuoja kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų projektus. Jeigu bus gautas valstybės biudžeto dalinis finansavimas, Biržų savivaldybei prie projekto tektų prisidėti 40 proc. – (39 401,64 Eur), 60 proc. (59 102,47 Eur) sudarytų valstybės biudžeto lėšos.

Kodėl reikia tvarkybos projekto?

Norint gauti finansavimą pastato tvarkybos darbams, reikia užsakyti projektą, kuris daug sudėtingesnis, nei rengiant projektą paprastam statiniui: juk buvusiame pašte, kuris 1903 m. buvo statomas kaip Biržų turtuolio Teodoro Jansono rūmai, yra išlikusių daug autentiškų detalių – puikios XX a. pradžios krosnys, mediniai laiptai, sienų tapybos fragmentai, lubų rozetės ir daug kitų unikalių puošybos elementų, kuriuos reikia išsaugoti arba atkurti. Tik turint specialistų parengtą tvarkybos darbų projektą būtų aišku, ką galima pastate daryti ir kiek tie darbai kainuotų.

Ar pastatas nukentėjo per laikotarpį, kai stovi tuščias ir nešildomas?

Kiekvienas be kasdieninės šeimininko globos likęs pastatas ima nykti. Ne išimtis ir didžiulis trijų aukštų buvusio pašto pastatas. Dar tais laikais, kai jame veikė paštas, buvo trūkę vamzdžiai, kurie suliejo trečiojo ir antrojo aukšto perdangas. Jos nyksta, byra tinkas. Tik išsamesnė ekspertizė atsakys, ar nepažeistos perdangų medienos sijos. Praėjusią savaitę rajono meras V. Jareckas ir administracijos direktorius V. Eidukas su Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos direktore V. Voriene apžiūrėjo pastatą ir patys įsitikino, kad per žiemą pastato sienos pradėjo pelyti. Išdaužta keletas langų. Nulaužti lietvamzdžiai. Per liūtis pastato rūsiai buvo užtvindyti.

Galbūt galima pastatą iš dalies naudoti dabar, kol dar neatlikti tvarkybos darbai? Galbūt juose gali vykti kokie nors renginiai jei pastatas nekelia pavojaus?

Šito reikia klausti bibliotekos direktorės V. Vorienės. Mano nuomone, pirmojo aukšto patalpose galima surengti kokią nors parodą, pristatyti kad ir architektūros studentų parengtas idėjas, kaip gali atrodyti atnaujintų patalpų, kuriose ketinama įkurti Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centrą ir biblioteką, interjeras.

Ar yra vilčių, kad senojo pašto pastatas bus atnaujintas ir kada to galima tikėtis?

Biržų rajono savivaldybė, pirkdama pastatą, turėjo aiškią viziją, kas jame bus – biblioteka bei Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centras. Nors pastato kaina nedidelė, 80 tūkst. eurų, kažin ar verslininkas sutiktų išleisti antrątiek pinigų vien tik už tvarkybos darbų projektą, po to – už statybos darbų projektą. O kur dar pastato tvarkybos darbai, išsaugant vertingąsias kultūros objekto savybes ir kartu pritaikant jį viešiesiems poreikiams. Viliamės, kad Savivaldybė gaus lėšų iš valstybės biudžeto ar įvairių tarptautinių fondų ir pastatas bus atgaivintas.

Pirmiausia reikia turėti tvarkybos darbų projektą, kad žinotume, ką galima pastate daryti, kaip daryti ir kiek tas kainuos. Tik turėdami tokį projektą ir juo remdamiesi jau galime planuoti tolimesnius žingsnius ir ieškoti finansavimo istorinio pastato prikėlimui ir pritaikymui šiuolaikinėms veikloms.

Roletai | Žaliuzės | Tinkleliai nuo uodų - Solemlux