
Naujausios
Buvusiame banke
Pirmiausia buvo aplankytas Kęstučio gatvės 12-tu numeriu pažymėtas buvusio Žemės ūkio banko pastatas. Jame dabar šeimininkauja kariškiai. Tvarka kariška, tad dabar neužsuksi ir nepasidairysi, kaip atrodo pastato vidus. Šį kartą užėjome. O pastato interjeras – įspūdingas.
Savivaldybės paminklosaugininkas Dalius papasakojo, jog pastatą Biržuose suprojektavo architektas Mykolas Songaila. Šis, garsus tarpukario Lietuvos architektas, suprojektavo Kauno Valstybės teatrą, Lietuvos banko rūmus, kitus pastatus. Architektas Songaila vadovavo Panevėžio, Mažeikių, Kretingos, Raseinių, Tauragės bankų pastatų projektavimui ir statybai. Biržų bankas, kurio sąmatinė statybos vertė – 280 tūkstančių litų, buvo pastatytas per 7 mėnesius. Pirmiausia į statybos vietą buvo atvežtas Šveicarijoje pagamintas seifas. Ir tada aplink seifą prasidėjo pastato statybos darbai. Pastate ir dabar tebestovi tas, šimto metų senumo seifas, kuriame dabar kariškiai saugo ginklus. Kariškis Modestas atvėrė ir leido pavarstyti kelias tonas sveriančias seifo duris. Jos ir šiandien varstosi necypdamos ir negirgždėdamos.
Įspūdinga pastato centrinė dalis. Ir monumentali, ir solidi, ir lengva. Įspūdingos medinės durys su žalvarinėmis rankenomis. Salės erdvę puošia karnizas, lubų – plafonas. Sienos ir kolonos dengtos dirbtiniu marmuru. Minėjome, kad į pastato vidų bet kada nebeužeisime. Tačiau kasdien galime stabtelėti ir atidžiau pasižiūrėti į buvusio banko išorę. Vien ko verta metalinė tvora, dekoruota tautiškais ornamentais, primenančiais lovatiesių ar staltiesių ornamentus. Išsiskiria ir pastato vartai su dviem stulpais, žibintu. Iš tolėliau šie vartai primena Gediminaičių stulpus.

Buvusiame pašte
Iš buvusio banko pastato smalsuoliai patraukė į buvusio pašto pastatą. Kol veikė paštas, jo klientai lankydavosi tik lankytojų aptarnavimo salėse. Kitose patalpose, dėl įstaigos specifikos, apsilankyti galėjo tik nedaugelis biržiečių. Dabar ekskursantai galėjo pasidairyti po ištuštėjusias pastato erdves. Yra erdvių salių... Net dvi įspūdingos koklinės krosnys... Tikrai galėtų šiame pastate įsikurti biblioteka. Kas pastatą nupirks, tas jame ir šeimininkaus.
Ekskursijos vadovas Dalius priminė, jog buvusio pašto pastatą 1903 metais pastatė turtingiausias Biržų verslininkas Teodoras Jansonas. Jis supirkinėjo ir perdirbo žemės ūkio produkciją, todėl turėjo iš ko pastatyti dviejų aukštų namą su mansarda. Šis pastatas vadintas Jansonų rūmais. Tačiau šiame pastate Jansonai beveik negyveno. Atidavė naudoti biržiečiams. Šiame mūriniame raudonų plytų pastate 1908 – 1914 metais veikė keturklasė mokykla. 1917 – 1931 metais – Biržų gimnazija. 1931 metais čia įsikūrė pašto, telefono ir telegrafo įstaiga. Biržų paštas šiame pastate veikė iki šiųmetės vasaros.
Kažkas iš ekskursijos dalyvių pasvajojo, jog būtų gerai, kad koks biržietis verslininkas dabar nupirktų buvusi paštą ir, kaip kadaise Jansonai, jį padovanotų Biržams.

Archeologų laboratorijoje
Iš pašto žingeidūs biržiečiai patraukė į Biržų pilį. Buvo įleisti į muziejaus archeologinių radinių laboratoriją. Muziejaus darbuotojas archeologas Karolis papasakojo, kaip restauruojami archeologiniai metalo radiniai. Parodė, jog radiniai, nuo žemėse buvusių druskų "verkia". Jeigu verkia, vadinasi, reikia padaryti, kad nebeverktų. Todėl radinius nuvalius nuo rūdžių, jie 2 – 3 mėnesius ar net pusmetį verdami distiliuotame vandenyje, nuolat tą vandenį pakeičiant. Kol iš gelžgalių nepasišalina druskos. Po virimo daiktai džiovinami 205 – 215 laipsnių karštyje. Išdžiovinti padengiami medžiagomis, kad taptų atsparūs oro poveikiui. Tokius daiktus jau galima eksponuoti muziejuje. Taip metalo radiniai be pokyčių gali būti rodomi 5 – 10 metų. Jeigu pradeda gesti, juos vėl reikia virti, kepti...

Muziejaus fonduose
Muziejininkė Vita papasakojo, kaip muziejuje restauruojamos ir saugomos knygos, dokumentai, nuotraukos... Apsimovusi baltas švarias pirštinaites Vita paėmė vieną seną bažnytinę knygą ir ją atsargiai vartė. Rodė, kaip lotyniškai dailiu raštu kunigas registravo Biržų parapijos žmones. Muziejuje yra keli šimtai bažnytinių knygų. Jos dabar skaitmenizuojamos, tad kai kurias knygas jau galima rasti elektroninėje erdvėje.
Muziejininkė Tatjana ekskursantus pavedžiojo po sausakimšas muziejaus saugyklas. Muziejus fonduose jau yra beveik 160 tūkstančių eksponatų. Tik kelis procentus jų galima pamatyti muziejaus ekspozicijų salėse. Didžioji dalis muziejinių vertybių – saugyklose. Sunku parodyti, kas saugyklų spintose, dėžėse, stelažuose sukaupta. Čia yra visko: audinių, rūbų, knygų, batų, dokumentų, nuotraukų, paveikslų, įvairių įvairiausių daiktų... Muziejininkams bet koks daiktas, ypač turintis kokią istoriją, yra vertingas. Biržų muziejaus žmonės džiaugiasi, jog biržiečiai dosniai muziejui atiduoda daiktus. Jie nufotografuojami, registruojasi, ir tampa valstybės nuosavybę. Muziejininkė Tatjana apgailestavo, jog fonduose ankšta. Tačiau sakė, jog siūlomų daiktų neatsisakys. Pavyzdžiui, tarybinių laikų kalėdinių eglučių papuošalų net nupirktų...
Muziejininkai pasvajojo, kad iš pilies, kaip žadama, išsikels biblioteka. Tada muziejus turėtų naujų erdvių muziejinėms vertybėms laikyti, kaupti, rodyti. Būtų gerai. Ir mes turėtume, kur erdviau po muziejininkų valdas pasidairyti. Jeigu kartą, ačiū, įsileido į savo paslapčių patalpas, tai gal dar kokį kartą muziejininkai pakvies smalsuolius į svečius.