
Naujausios
Duomenų surenkama daugiau nei padaroma darbų
Ar viešosios paskirties patalpos tinkamai įrengtos ir pritaikytos pagal naujus reikalavimus, šias galimybes privalo įvertinti savivaldybių institucijos. Biržų seniūnijas apskriejo Biržų rajono savivaldybės administracijos raštas. Skubama rengti darbų sąmatas. Ne taip jau paprasta atnaujinti balsavimo patalpas pagal naujas taisykles. O ir rinkimai į Seimą čia pat – 2020–ųjų spalį. Rinkimų šaukliai po įvairius renginius jau sklando, mina ant kulnų...
– Prieš kiekvienus artėjančius rinkimus prasideda raginimai rinkti duomenis apie balsavimo apylinkių pritaikymą rinkėjams. Duomenų surenkame daugiau nei padarome darbų, – sako Širvėnos seniūnijos seniūnas Saulius Eigirdas.
Pabiržės seniūnė Vita Zurbaitė „Biržiečių žodžiui“ pasakojo: bandė parengti sąmatą ir skaičiuoti, kiek tai kainuotų. Per seniūniją susidarytų nemaža pinigų suma darbams. Pasak seniūnės, reikėtų nepamiršti ir žmonių su regėjimo negalia. Jiems irgi būtina pritaikyti balsavimo patalpas.
– Pažįstame seniūnijos žmones. Iki šiol nepasitaikė nė vieno atvejo, kad neįgalusis būtų pareiškęs norą pakliūti į vieną ar kitą balsavimo apylinkę. Visi pasinaudoja išankstinio balsavimo teise. Nors gal ir reikėtų tokią galimybę suteikti, neįgaliesiems pritaikyti balsavimo apylinkės patalpas, nes kartais gali atvykti į seniūniją pas giminaičius svečių. Ir jeigu patalpos nebus pritaikytos ar netinkamai parengtos, sulauksime nusiskundimų, – svarstė seniūnė Vita Zurbaitė.
Biržų miesto seniūnijos seniūnė Kristina Undzėnienė „Biržiečių žodžiui“ pasakojo: Biržų mieste ne visos balsavimo patalpos atitinka įsigaliojusius įstatymų pakeitimus. Kai kur rinkėjams sudėtinga patekti į balsavimo patalpas.
– Ten, kur neįgaliesiems tokių tinkamų patalpų nėra, svarstome apie galimybę tokias patalpas rinkimų apylinkei išsinuomoti kitos paskirties pastate, – kalbėjo seniūnė Kristina Undzėnienė.
Meilūnų seniūnaitijos seniūnaitė Sandra Bieliauskienė pripažįsta: Meilūnuose balsavimo pastatas neįgaliesiems nepritaikytas. trūksta specialaus įvažiavimo. Ir ne tik...
Seniūnaitės nuomonė
– Neužtektų vien tik įvažiavimo. Durys siauros. Neįgalusis su vežimėliu pro jas nepravažiuos. O tos durys – ne vienerios. Keturios. Tektų daužyti sieną, platinti duris. Bendruomenės namų pastatas, kur įsikūrusi biblioteka, medicinos punktas ne taip jau seniai rekonstruotas pagal europinį projektą. Ir kam tos rekonstrukcijos, lėšų švaistymas? Ir kas tiek lėšų skirs? Senyvo amžiaus gyventojai naudojasi išankstinio balsavimo teise, mes juos aplankome namuose. Mūsų balsavimo apylinkėje gyvena du neįgalūs vaikinai. Visišką negalią iš vaikystės turintis vaikinas, pavyzdžiui, balsavimo lapelį gavo pirmą kartą per praėjusius Prezidento, Europarlamento rinkimus ir referendumus, bet motina nenorėjo net lapelio priimti. Antras neįgalus vaikinas gyvenime nėra gavęs kvietimo balsuoti, – pasakojo seniūnaitė.
Į pagalbą – specialistas
Papilio seniūnijos seniūnas Renas Čygas praėjusią savaitę į pagalbą pasitelkė Biržų rajono savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyriaus vyriausiąjį specialistą Arvydą Baranauską. Vyriausiasis specialistas „Biržiečių žodžiui“ sakė: pagalbos kol kas kreipėsi tik Papilio seniūnijos seniūnas R. Čygas.
Aplankytos dvi balsavimo apylinkės. Seniūno R. Čygo nuomone, netinkamai įrengtas ir neįgaliesiems bei senyvo amžiaus rinkėjams labiausiai nepritaikytos balsavimo patalpos Skrebiškiuose ir Kupreliškyje. Čia rinkėjai aktyviausi.
Specialistas ėmėsi matavimų.
– Svarstysime ką darysime – imsimės statybos darbų ar mokėsime baudas? Baudos gal atsieis pigiau nei statybos... – liūdnai juokavo seniūnas Renas Čygas.
Ir Skrebiškiuose, ir Kupreliškyje trūksta specialaus įvažiavimo. Skrebiškiuose tokį įvažiavimą įrengti paprasčiau nei Kupreliškyje. Kupreliškio medicinos punkto bendruomenės slaugytoja Ona Klovienė suko galvą: jeigu tame kampe bus įrengtas specialus įvažiavimas, kur žiemą jos su bibliotekininke dės nuo laiptų ir keliuko nukastą sniegą?.. Visi trys nusprendė: žiemų Lietuvoje nebebus. Antras klausimas: kiek miestelyje gyvuos biblioteka ir medicinos punktas?..
Neįgaliojo pastabos
„Biržiečių žodžio“ kalbintas neįgalus, bet pilietiškas Pabiržės seniūnijos gyventojas Justinas Oržekauskas tik atsiduso: neįgalieji ne tokio dėmesio iš valdžios laukia.
– Visuomet naudojuosi ir naudosiuos išankstinio balsavimo teise. Čia tik lėšų švaistymas. Krečia nesąmones, o kasdieninių kliūčių iš neįgaliųjų gyvenimo nepašalina, – tvirtino Justinas Oržekauskas.
Vyriškis pateikė gyvenimiškus pavyzdžius. Valdžiai seniai reikia susirūpinti ir pirmiausia įrengti įvažiavimus neįgaliesiems prie bibliotekų. Trūksta įvažiavimų ir neįgalieji negali patekti į kai kurias parduotuves. Neįgaliesiems nepritaikytas ir naujai nutiestas šaligatvis Kęstučio gatvėje. Pastatęs automobilį aikštelėje su neįgaliojo vežimėliu kol užvažiuoju ant šaligatvio. Nebent vežimėlį stumčiaus atbulom, bet viduryje gatvės juk nemanevruosi... Pasak J. Oržekausko, jam sudėtinga buvo pakliūti ir į Policijos pastatą. Jau buvo pasiryžęs šauktis pagalbos bendruoju telefonu 112, bet pro šalį ėjo pareigūnas ir problemą padėjo išspręsti.
„Biržiečių žodis“ neseniai pasakojo ir apie astraviečio neįgaliojo Ramučio Mockaičio vargus. Neįgalusis iš namų keliu niekaip negali išvažiuoti į pagrindinį kelią be kaimyno pagalbos. Kelias duobėtas, todėl kaimynas Ramutį kiekvieną kartą prilaiko, kad šis neįgriūtų į balą.