Biržiečiai pasidarė reiklesni – nori gėlynų ir tvarkos

Gražinos DAGYTĖS nuotr.
Prie Savivaldybės pastato – nudžiuvę tulpių žiedkočiai.
Birželio viduryje, pačiame vasaros gražume, Biržų miesto centre ir kitose visų daugiau matomose vietose gyventojus suerzino nudžiūvę gėlynai bei nešienautos pievutės. Kol miesto svečiai, kitokį vaizdą matę interneto puslapiuose, stebisi, biržiečiai piktinasi, visą bėdą mesdami seniūnijai. Valdžios atstovai teisinasi nespėjimu, žolės augimą skatinančio lietaus gausumu bei pavasarinėms gėlėms reikalingu ramybės laiku, kol jas bus galima pakeisti kitomis.

Nepatenkinti gėlynais ir nenupjautomis pievutėmis

Biržiečiai ir miesto svečiai įpratę gėrėtis miestą puošiančiais gėlynais, nežiūrint į metų laiką – akį jie traukia tiek pavasarį, tiek vasarą bei rudenį. Net minties niekam nekildavo, jog miesto centre būtų galima pamatyti piktžolių ar išvysti nenušienautas pieveles.

Šįmet situacija pasisuko neigiama linkme. Žmonės į redakciją kreipėsi teiraudamiesi, kas nutiko, kad gėlynuose pūpso nudžiūvę tulpių žiedkočiai ir lapai, pievutės vietomis nušienautos, o vietomis vaizdą gadina ne tik įprastos pievų žolės, bet ir iš jų išstypę aukštos piktžolės.

Skambučiai praėjusį pirmadienį ragino pasižvalgyti net prie savivaldybės, kur, pasak skambinusių kraštiečių, nei medžių nulaužtos šakos nesurinktos, nei pievutės nupjautos. Žmonės teiravosi, ar priimtina prie šaligatvių auginti dilgėles ir vadinamuosius arkliadančius. Dar pastebėta, jog ant buvusio pašto pastato laiptų klesti kiaulpienės bei kitos piktžolės. Pasukę takeliu palei Širvėnos ežerą žmonės liko nustebinti, pasak jų, netvarkingai pjaunama pievele. Jie teiravosi, kodėl vietomis nušienaujama, o vietomis ne.

Nepjautos pliažo pievutės „laukia Joninių“

Pirmiausiai apie tvarką mieste praėjusio pirmadienio popietę pasiteiravome Biržų m. seniūnės Kristinos Undzėnienės. Pasukus kalbą apie pliažo teritoriją, seniūnė tvirtino, jog pievutės yra šienaujamos. Tačiau ji pripažino, jog viską suspėti vienu metu neįmanoma, nes orai lietingi ir galimybės šienauti yra gana ribotos. O apsauginėmis juostomis esą „aptvertas žolynėlis, darželis gėlių, kuriame Rasų šventės metu bus pinami vainikai“. To, pasak K. Undzėnienės pasiprašė Kultūros centro darbuotojai.

Dėl piktžolių ant buvusio pašto laiptų seniūnė žadėjo išsiaiškinti, kas minėta teritorija turėtų rūpintis išsikėlus paštui.

Kitose vietose šienaujama „pagal poreikį“. Pasak seniūnės, orai karšti, drėgni ir žolė greitai auga, todėl kai kur laiku nupjauti tiesiog nesuspėjama. Dalį teritorijų šienauja seniūnijos darbuotojai, priimti laikiniesiems darbams, o kitą dalį – Biržų komunalinio ūkio darbuotojai. Pjaunama žoliapjovėmis, trimeriais, specialiais traktoriukais. Technika pasirenkama pagal ploto dydį.

Planuojama pasodinti naujų gėlių

Miesto žolynai „pašepę“ tik dėl to, kad gėlynuose augusios tulpės. Tam, kad jas išrautų ir vėliau sėkmingai panaudotų kitiems metams, pasak seniūnės, iš karto svogūnėlių išrauti negalima, jie kurį laiką turintys „pastovėti“. Planuojama svogūnėlius išrauti ir sodinti kitas gėles.

Respublikos gatvės pievelės, pasak seniūnės, yra šienaujamos, tačiau trukdo lietūs, lyjant imamasi kitų darbų.

„Biržiečių žodis“ pasiteiravo, kiek darbuotojų, galinčių pjauti pievutes, rinkti šiukšles, tvarkyti gėlynus turi Biržų miesto seniūnija. Seniūnė Kristina Undzėnienė informavo, jog šiuo metu (nuo gegužės mėnesio iki rugsėjo pabaigos) pagal laikinųjų darbų programą dirba dvidešimt žmonių. Dar seniūnija turi tris nuolat tvarka mieste besirūpinančius darbuotojus. Pjovėjų gretose – keturi darbininkai.

Nežinia, ar dėl to, kad praėjusio antradienio rytą švystelėjo saulutė, ar po „Biržiečių žodžio“ pastabų, bet pievutės prie Respublikos gatvės šaligatvių ir prie savivaldybės jau buvo nušienautos. Tiesa, pasigėrėjimo nekėlė ant šaligatvių palikta išdraikyta žolė. Seniūnė informavo, jog šaligatviai buvo nušluoti jau kitą dieną. Kai kurie biržiečiai tvirtino, jog stinga seniūnės reiklumo ir griežtesnės rankos. Esą seniūniaujant dabartiniam merui Vytui Jareckui, kuris nuo ankstyvo ryto „aplakstydavo miestą“, taip nebūdavo elgiamasi.

Kiti teigė, jog ne kasmet pila tokie gausūs ir šilti lietūs, todėl natūralu, kad nespėjama šienauti. „Ne pati seniūnė gi pjauna, o darbininkai“, – teigė geranoriškai nusiteikę kalbinti biržiečiai. Jie sakė tikintys, jog artėjant Rasoms miestas pasipuoš naujomis gėlėmis, o šaligatvių kraštuose esančios pievutės bus nupjautos.

Biržų rajono meras Vytas Jareckas mano, jog tai – seniūnijos planavimo, organizavimo ir kontrolės problema. Karantino dėl netvarkos kaltinti nereikėtų.