Naujausios
E. Timukas grįžęs iš bažnyčios po mišių nusprendė pasižvalgyti savo kaimynės Angelės Lazauskaitės-Vileišienės, neabejingos krašto istorijai, sklype Parupės kaime. Vyriškis tai daro jau ne pirmą kartą – maždaug šešerius metus jis aktyviai padeda Klaipėdos universiteto Baltijos regiojo istorijos ir archeologijos instituto vyriausiajam mokslo darbuotojui prof. habil. dr. Algirdui Girininkui. Jis su komanda ieško istorinių artefaktų kur Nemunėlio-Apaščios ir bevardžio upelio, įtekančio į Nemunėlio upę, santakose prieš tūkstančius metų savo laikinas stovyklas buvo įsikūrę pirminiai žmonės.
„Žinau šios vietovės kontekstą – čia gyveno ne tik akmens, bet ir geležies amžiaus žmonės, nemažai radinių aptinkama būtent iš šio laikotarpio. Turime keramikos (grublėtu, lygiu, gnaibytu, tekstilės) paviršiumi, kuri priklausė žmonėms, gyvenusiems IV/V, VIII a., ir kito inventoriaus. Šiose vietose buvo gera terpė gyventi žmonėms, todėl dažnai sakau, kad Parupė yra Nemunėlio Radviliškio motina“, – „Biržiečių žodžiui“ pasakojo E. Timukas.
Kelis šimtus senovės žmonių įrankių savo rankose laikęs istorijos mėgėjas teigia, kad šiose apylinkėse rasti akmens amžiaus dirbiniai yra nedideli, o didžioji dalis artefaktų – iš atsineštinės titnaginės medžiagos, kurios kilmė iš pietų Lietuvos teritorijų.
Anot E. Timuko, tokiais įrankiais kaip šis senovės žmonės apdirbdavo kailius – nuo odos nugremždavo riebalus. „Gremžtukas naudotas maksimum 20 min., ir išmetamas lauk. Gaminamas kitas arba kažkiek pataisomas. Man teko rasti titnaginį paleolito įrankį, galimai apdirbtą neolite. Šiuos laikotarpius skiria tūkstančiai metų. Tikriausiai neolito žmogus, būdamas sėslus, kuriam nueiti šimtus kilometrų iki titnagynų buvo sunku, rado paleolito gyventojo pamestą įrankį ir jį prisitaikė savo reikmėms“, – svarstė E. Timukas.
Paklaustas, kaip jam pasiseka aptikti tiek daug radinių. E. Timukas teigė, kad paieškoms skiria nemažai savo laiko. Už darbą užmokesčio negaunantis vaikinas sakė, kad tai yra kultūrinė veikla. „Džiaugiuosi, kad galiu padėti mokslininkams jų tyrinėjimuose“, – teigė jis.