
Naujausios
Laisvas žmogus, pirmiausia tas, kuris gali būti savimi. Kiekvienas esame laisvas tiek, kiek atsakingas. Laisvė neegzistuoja be atsakomybės, tačiau lygiai taip pat absurdiška reikalauti atsakomybės iš žmogaus, kuris nesijaučia laisvas, kuriam nesuteikiama erdvė veikti, galimybės rinktis.
Su tokia jaunų žmonių samprata teko susidurti muziejuje, viešint nuostabiai Sribikių šeimai. Taip, tai tos pačios plačios Sribikių giminės, kilusios iš Sungailių kaimo, jaunosios kartos, nepriklausomybės kartos, kuri niekada nejautė okupacijos naštos ir apie tragiškus tautos įvykius girdėjo tik iš senelių ir tėvų, besidomint praeitimi, nagrinėjant giminės genealoginį medį.
Nepamirštamas susitikimas: jauna šeima – Lietuvos kariuomenės savanorio Boleslovo Sribikės, sužeisto mūšyje su bermontininkais prie Saločių ir žuvusio 1919 m., palikuonys: Boleslovo sūnėnas- Antanas Sribikė, Antano sūnaus biržiečio Viganto Sribikės šeima: žmona, mokytoja Daiva Sribikienė (Juškaitė), šeimos galva – Vigantas Sribikė bei atminties puoselėtojos iniciatorės jų dukros Viginta ir Ernesta Sribikaitės bei jų brolis Dovydas Sribikė. Su pasididžiavimu jaunimas pristatė pagrindinį muziejaus svečią–- senelį Antaną Sribikę. Antano akys artimųjų apsuptyje spindėjo džiaugsmu, nes jaunoji karta neabejinga iškovotos laisvės ir nepriklausomybės istorijai.
Antanas noriai dalijosi savo prisiminimais: nusikėlė į Sungailius, tragiškus to laiko įvykius, netektis, tremtį, grįžimą į Lietuvą, gyvenimą Lietuvoje. Nors niekas nepasimiršo, tačiau niekas nepraėjo veltui: su žmona Stase Sribikiene (Puodžiūnaite) užaugino dvi dukras: Vitaliją, Astą ir sūnų Vigantą. Sulaukė septynių anūkų ir pirmosios proanūkės - Domilės.
Didžiausias Antano pasididžiavimas – anūkų domėjimasis tautos praeitimi. Biržietės anūkės ėmėsi iniciatyvos dar daugiau sužinoti apie savo šeimos praeitį. Metų neišdildomi jų vaikystės prisiminimai iš Gerkiškių kapinaičių, žvakelių uždegimas ant partizanų kapų, pirmos žinios apie nepriklausomybės kovų savanorius... Ir paieška Biržų muziejaus „Sėla“ archyvuose – fotografijų radimas, naujos žinios apie Vabalninko skyriuje sukauptus ir saugomus „gyvus“ liudininkus – traukinio bilietus iš Sibiro atgal į Lietuvą. Vartydama atminties lapus, Antano anūkė Ernesta vis kartojo: „...didžiuojuosi, kad mano gyslomis teka tokių drąsių Lietuvos patriotų kraujas“. Ernestos dėka į šią giminės praeities istorijos paiešką įsitraukė ir jos sesuo Viginta, brolis Dovydas ir be abejo, jų tėvai, kurie nebuvo abejingi šeimos istorijai ir anksčiau. Domėjimasis protėvių praeitimi tęsiasi.
Jaunosios viešnios liudijo šeimos nuostatą: būdami laisvės kartos atstovais ir mylintys Lietuvą, turime niekada nepamiršti laisvės ir nepriklausomybės aukų kainos.
Sribikių giminėje – kartų vieningumas, pagarba ir atsakomybė vienų už kitus. Tas vieningumas ypač jautėsi, svečiuojantis Šukionyse, per Šv. Mato atlaidus. Smagu buvo stebėti į atlaidus suplaukusius žmones, tarsi visi būtų vienos šeimos nariai: visi sveikinasi, visi pažįstami, pilni naujienų... Atlaidų dieną Antanas Sribikė šventė savo jubiliejų. Jubiliatas nespėjo sveikintis su visais. Antanas, pagiedojęs su kitais choristais giesmes atlaiduose, pirmiausia spaudė rankas savo sesėms dvynėms, buvusioms Sribikaitėms – Janinai Petrėnienei ir Emilijai Urbonienei. O kur dar susitikimas su kitais „tremties broliais“ ir karščiausios naujienos apie sveikatą, vaikų likimus... Tarsi visai nedaug nugyventa, o visko tiek buvę... Džiaugsmai, netektys, tremtis, viltis ir tikėjimas, gyvenimas grįžus iš tremties – šeima, vaikai, anūkai , proanūkiai. Lietuvos nepriklausomybė ir laisvė.
Pakermošis ir Antano jubiliejaus šventė tęsėsi Antano ir Stasės Sribikių namuose. Susirinkę visi Antano vaikai: dukros – šukionietė Vitalija Kalinauskienė ir Kupiškyje gyvenanti Asta Ažūsenienė, sūnus Vigantas su savo atžalomis. Pasinaudoję proga, pakalbinome visus Antano vaikus, anūkus. Giminės dėmesio centre – anūkės Livetos ir jos vyro Nedo dukrelė, Antano proanūkė Domilė. Artimieji noriai dalijosi savo tėvų ir senelių istorijomis, prisiminimais. Nepriklausomybė tik siena, už kurios gyva laisvė. O laisvė – tai galimybės įgyvendinti savo lūkesčius...
Sribikiai - laisvės mylėtojai. Jaučiasi ta išdidi, ori, savimi pasitikinti giminės aura. Nuoširdus troškimas dažniau susirinkti, bendrauti su giminėmis, švęsti laisvę, prisiminti istoriją ir praeitį, kalbėti apie dabartį ir ateitį.
Laisvės suvokimas ir branginimas kaip testamentas perduodamas iš vienos Sribikių kartos į kitą kartą.