Kas sustabdys po kapines važinėjančius vairuotojus?

Gražinos Dagytės nuotr.
Automobiliai kapinėse tapo įprastu vaizdu
Visur įpratę riedėti automobiliais kai kurie biržiečiai įsigudrino jais važinėti ir kapinių takais. Tuo pasipiktinę žmonės kreipėsi į „Biržiečių žodį“ išsakydami priekaištus tiek piktnaudžiaujantiems vairuotojams, tiek Biržų miesto seniūnijai.

Piktina kapinių takais riedantys automobiliai

Biržiečius jau senokai piktina tie kraštiečiai, kurie į naująsias miesto kapines nuvykę automobiliais, nepasivargina jų palikti aikštelėje, o rieda iki pat kapavietės ar bent jau kuo arčiau palaidojimo vietos. Pastebėta, jog taip kartais elgiasi žinomi ir gerbiami biržiečiai. Tokius atvejus matę žmonės stebėjosi, kodėl niekas tokių poelgių neįvertina baudomis, kodėl nekontroliuoja pažeidėjų (prie kapinių yra pastatytas kelio ženklas draudžiantis įvažiuoti į vidų). Gyventojai korespondentei pasakojo neva girdėję, jog norint su automobiliu įvažiuoti reikia turėti seniūnijos leidimą. Svarstydami, ką reikėtų daryti, kad „gastroliuojančių po kapines“ neliktų, siūlė įrengti vaizdo kameras, juolab, kad vis pasitaiko vagysčių atvejų, kai išdrįstama nurauti gyvas gėles ar iš vazų ištraukti dirbtinių gėlių puokštes. Viena biržietė pasakojo jau kelintą kartą šįmet nerandanti prie motinos kapo padėtų gėlių. Žmonės įsitikinę, jog tvarką kapinėse turėtų užtikrinti seniūnija, kuri turinti teisę kreiptis į pareigūnus.

Seniūnija jaučiasi bejėgė – bausti negali

Biržų miesto seniūnijos seniūnės pavaduotoja Justina Pečiukevičiūtė-Pipynė pastebėjo, jog prieš pat įvažiavimą į kapines yra pastatytas kelio ženklas, jog automobiliams į kapines važiuoti negalima. Tačiau jei žmonės stato paminklus, tvarko antkapius, tada jiems tenka važiuoti į kapines, nes antkapių, tvorelių ar paminklų iki kapavietės nenuneš. Važiuoja visi darbininkai, kurie teikia kapų tvarkymo paslaugas. Pasak seniūnės pavaduotojos, šie žmonės tikrai nepiktnaudžiauja. Leidimų įvažiuoti minėtas paslaugas teikiantiems verslininkams nereikia. Leidimus seniūnija išduoda tik laidotuvių atveju.

Pavaduotoja Justina Pečiukevičiūtė-Pipynė neslėpė, kad seniūniją ne kartą pasiekė gyventojų nusiskundimai dėl privačių asmenų, kurie po kapines važinėja norėdami kapus aptvarkyti, palaistyti gėles ar tiesiog pabūti prie artimo žmogaus kapo. Ne kartą kreiptasi į policijos pareigūnus, kurie vyko į nurodytą vietą. „Seniūnija neturi žmogaus, kuris stovėtų prie kapinių vartų ir prižiūrėtų. Tam yra ženklas. Mes prašytume ir žmonių pagalbos, kad jie nepabijotų ir užsirašytų mašinos numerį, apie netinkamai besielgiančius informuotų numeriu 112. Seniūnija negali nuvažiuoti pas pažeidėją ir jį nubausti. Mes esame bejėgiai, bausti negalime, tą atlieka policija.“ – aiškino J. Pečiukevičiūtė-Pipynė.

Pavaduoja sakė, jog skubant informuoti ar bausti nereikėtų pamiršti žmogiškojo faktoriaus. Jei žmogus yra neįgalus, senyvo amžiaus, kuris negali vaikščioti arba jam sunku pačiam paeiti, tikrai jis neturėtų būti baudžiamas. Suprasti reikėtų ir tuos, kurie iki kapavietės nori nuvežti žvyro ar maišą juodžemio.

Pavaduotoja žadėjo pasidomėti, ar tikrai žmonės per kapinių takus važiuoja norėdami pasiekti naujausią kapinių kvartalą.

Stebėjimo kameros pasiteisina

Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoja Astra Korsakienė sakė, jog kapinės yra sakrali vieta, kur turėtų būti laikomasi rimties ir susikaupimo. Ji pastebėjo, kad žmonės dabar yra įpratę kiekvieną objektą pasiekti automobiliu. Pamirštama, jog seniau būdavo kiekvienam žinoma, kad ne tik reikia laikytis rimties, bet ir įeinančiam ar išeinančiam į kapines privalu paskui save užverti vartelius. Tokia buvusi mūsų tautos tradicija, kurios nesilaikyti niekam net mintis nekilusi.

Neįgalus, ligotas, ką tik iš ligoninės išėjęs ir jėgų stokojantis žmogus – išskirtinis atvejis. Šiuos žmones reikėtų suprasti, kai jie nori aplankyti artimųjų kapus.

Vicemerė A. Korsakienė mano, jog seniūnija turėtų ieškoti problemos sprendimo būdų. Ne tiek daug yra kapavietes tvarkančių meistrų, kad jiems nebūtų galima išduoti leidimų įvažiuoti. Galbūt tai pristabdytų kitų žmonių norą važinėti po kapinių teritoriją. Mero pavaduotoja svarstė įvairius variantus. Jei būtų rakinami centriniai kapinių vartai, meistrai turėtų žinoti, kur rasti raktą. O gal verta kalbėti, jog reikalingi kapinių prižiūrėtojai? Žmonių siūlomos įrengti stebėjimo kameros irgi svarstytinas dalykas. Astra Korsakienė pastebėjo, jog jau sulaukta rezultatų stebėjimo kameras įrengiant prie vienų Biržų miesto kapinių, netoli konteinerių, prie kurių vis būdavo randami maišai su statybinių medžiagų atliekomis. Paaiškėjo, jog juos nešė aplinkinių gatvelių garbingo amžiaus gyventojai. Jie buvo įspėti. To pakako, kad būtų tvarka.

Vicemerės pasiūlymui dėl stebėjimo kamerų įrengimo pritarė ir vėliau kalbintas Biržų rajono savivaldybės meras Vytas Jareckas.