Naujausios
Kaip teigė J. Bruniuvienė, rūšiavimas būtinas dėl skirtingo atliekų irimo laiko. Bioskaidžios atliekos gamtai žalos nepadaro, jos sėkmingai virsta kompostu, o plastikas ir stiklas yra sudėtingai yrančios medžiagos ir jų perdirbimas sudėtingas.
Kalbant apie žvakes, anot J. Bruniuvienės, tvariausias sprendimas būtų daugkartinės stiklinės žvakidės su keičiamais žvakių įdėklais. „Daugiau išteklių sutaupytume, nei pirkdami vienkartines stiklines žvakes, kurios užsiteršia parafinu. Konkrečiai tokios atliekos Lietuvoje net nėra perdirbamos, o stiklo skaidymosi laikas yra 900 metų, tai reiškia, kad tokios žvakės sąvartynuose išliks ilgai“,- sakė J. Bruniuvienė.
Neretai pasitaiko, kad nušalę ar nužydėję augalai į konteinerius išmetami su visais vazonais. Toks rūšiavimas, anot savivaldybės ekologės, netinkamas. Augalas su vazono turiniu turėtų būti metamas į žaliąsias atliekas, o pats plastmasinis vazonas, kuriame augalas buvo – į stiklui ir plastikui skirtus konteinerius. Kapus puošiančios floristinės kompozicijos, netinkamos naudojimui, turėtų irgi būti rūšiuojamos žaliąsias atliekas atskiriant nuo dirbtinių gėlių ar kitų plastiko atliekų.
„Saugodami gamtą turėtume siekti, kad kapinių atliekų susidarytų kuo mažiau, laikantis saikingumo principo. Gal vietoj kelių žvakių pakaktų vienos, o vietoj kelių kompozicijų – irgi vienos, kuklesnės ir iš augalinių medžiagų arba greitai yrančio plastiko?“ – kalbėjo J. Bruniuvienė.
Ji pripažino, kad geresnės rūšiavimo sąlygos – kaimiškųjų seniūnijų kapinėse. Biržų miesto kapinėse lankytojams atliekas – tiek žaliąsias, tiek plastiko ir stiklo, vis dar tenka mesti į vieną krūvą.
Biržų miesto kapinėse daugiau dėmesio rūšiavimui bus skiriama nuo kitų metų – ketinama pastatyti specialias kompostines, į kurias keliaus žaliosios atliekos, o plastiko ir stiklo atliekos vežamos rūšiuoti į Panevėžio regiono atlietų tvarkymo centrą (PRATC).