Biržuose susitiko Lietuvos ir Latvijos žemės ūkio ministrai

J. Grubinskaitės nuotr.
Pasak ŽŪM ministro Kęstučio Navicko, trečdalis Latvijoje pagaminto pieno yra perdirbama Lietuvoje, o ir struktūriškai ūkiai labai panašūs, tad priimtas sprendimas sėstis prie vieno derybų stalo.
Vakar Biržuose Lietuvos žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas susitiko su Latvijos žemės ūkio ministru Didzis Šmits ir aptarė bendrą šalių kreipimąsi į Europos Komisiją dėl pagalbos pieno sektoriui bei aptarė kitus klausimus.

Reikia koordinacijos, išvengiant didesnės krizės

Po susitikimo K. Navickas spaudos konferencijoje sakė, kad pieno krizė paveikė ne tik Lietuvą, bet ir kaimyninę Latviją. Pasak jo, trečdalis Latvijoje pagaminto pieno yra perdirbama Lietuvoje, o ir struktūriškai ūkiai labai panašūs, tad priimtas sprendimas sėstis prie vieno derybų stalo.

„Pagrinde šis susitikimas buvo apie tai, kaip bendrai koordinuoti veiksmus – kokią žinią mes nešime kovo 20 dieną, kada vyks susitikimas su Europos Komisijos komisaru. Taip pat aptarti koordinaciniai veiksmai dėl priemonių, kad jos būtų panašios“, – kalbėjo ŽŪM ministras.

Pasak K. Navicko, panašių koordinacinių priemonių su kaimynais reikia tam, kad jeigu latviai paskelbtų pieno ūkiams skirtą rėmimo programą, tada dėl valstybės pagalbos atpigęs pienas galėtų „persistumti“ į Lietuvos pusę ir ištiktų dar didesnė krizė.

Kooperacija ir pieno gamintojų apsauga

Anot ministro, pagalbos prašymas Europos Komisijai paruoštas, o pristatytas jis bus Žemės ūkio taryboje kovo 20 dieną Europos komisarui Janusz Wojciechowski. Kreipimusi į Europos komisiją norima parodyti, kad problema yra ir ji rimta.

„Bendras sutarimas yra toks – einame link pagalbos, kuri vestų į struktūrinius pokyčius, kooperaciją ar pieno gamintojų apsaugos. Tai yra bendras sutarimas su Latvija“, – komentavo K. Navickas.

Jis priminė, kad į Europos Komisiją jau buvo kreiptasi, gautas pažadas, kad šie stebės situaciją, bet anot ministro stebėti jau nepakanka. K. Navickas nesiėmė vertinti ar pieno krizės situacija nėra užsitęsusi, nes šioje situacijoje pasak jo – „yra daug dedamųjų“.

„Kalbėdami apie paramos instrumentus, mes turime remtis statistika. Bendroji statistika nebuvo tokia negailestinga ar dramatiška, koks buvo vasaris ar dabar yra kovas“, – kalbėjo ministras.

Mažiausiai – po 40 centų už kilogramą

Latvijos žemės ūkio ministras Didzis Šmits pasidžiaugė dviejų šalių bendradarbiavimu, akcentavo, kad reikalingos ne tik trumpalaikės, bet ir ilgalaikės priemonės krizei suvaldyti. Pasak D. Šmits, Latvija planuoja sukurti ilgalaikę žemės ūkio politiką.

Spaudos konferencijoje dalyvavo ir LR Seimo narys Valdemaras Valkiūnas, kuris „Biržiečių žodžiui“ sakė, kad dabartinę situaciją pieno ūkyje vertina tragiškai. „Kiek aš domėjausi, pienininkus tenkintų pieno supirkimo kaina – 40 centų už kilogramą. Čia būtų minimumas, o toliau koeficientas priklausytų nuo kokybės“, – kalbėjo Seimo narys.

Labiausiai kenčia maži ūkiai

Susitikime su ministrais dalyvavo ir kooperatyvo „Pieno gėlė“ valdybos pirmininkas ir Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“ vadovas Jonas Kuzminskas. Pasak jo, krizė labiausiai paveikė smulkiuosius, kurie modernizavo ūkius.

„Yra didžiulė bėda – kreditus grąžinti reikia, o pieno supirkimo kaina nukrito. Kooperatyvo nariai klausia, Jonai, kada baigsis krizė? Aš nesu Viešpats, negaliu atsakyti į šį klausimą. Tokiems ūkiams reikalinga trumpalaikė pagalba“, – kalbėjo J. Kuzminskas.