Naujausios
Praėjusią savaitę Biržuose lankėsi UAB Projektavimo ir restauravimo instituto architektas Evaldas Purlys, kuris prieš kelis dešimtmečius rūpinosi reprezentacinių tvirtovės rūmų, kuriuose dabar įsikūrusi Biržų viešoji biblioteka ir Biržų krašto muziejus „Sėla“ atstatymo projektu. Šis vizitas buvo malonus ir seniai lauktas. Biržiečiai nenustojo svajoti – jie tikisi ant pilies bokštelių išvysti vėtrunges, ant kurių būtų matomas ir Radvilų giminės herbas.
Biržų krašto muziejaus „Sėla“ direktorius Gintaras Butkevičius patvirtino informaciją apie architekto vizitą bei visų bendrą svajonę – vėtrunges. Direktorius džiaugėsi savivaldybės vadovų palaikymu ir sakė, jog svajonių įgyvendinimas turėtų prasidėti nuo techninio projekto parengimo.
Biržų rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiasis specialistas paveldosaugai Dalius Mikelionis pastebėjo, jog pilies atstatinėjimo metu vėjarodžiai nebuvo atstatyti. Tuo metu suabejota, ar teisingai bus suprastas ant jų vaizduojamas Radvilų herbas – ereliai. Šiuo metu kliūčių nėra. Muziejus turėtų užsakyti projektą, o tada jau ateitų ir vėtrungių gaminimo laikas.
Biržų rajono savivaldybės meras Vytas Jareckas patvirtino, kad vėtrungių idėja gyvuoja seniai. Jis pasakojo, jog seniau ant bokštelių kas mėnesį būdavo keliamos vėliavos, kurios greitai nuplyšdavo. Jau seniai svajota apie originalias vėtrunges. Tokia idėja aptarta ir su paveldosaugos specialistais.
Vytas Jareckas prisipažino lankęsis Projektavimo ir restauravimo institute pas architektą Evaldą Purlį ir kvietęs jį atvykti į Biržus aptarti istorinių vėtrungių projekto galimybę. Vėjarodžių techniniu projektu turėtų pasirūpinti pats muziejus, o jo įgyvendinimu – savivaldybė. Bus ieškoma finansavimo šaltinių.
Pasak mero, yra ir daugiau svajonių, kurias planuojama įgyvendinti realybėje. Viena tokių – pagrindinio pilies pastato apšvietimas iš visų pusių. Be to, reikia pasirūpinti vartų pastato ir vienos parakinės remonto darbais.
UAB Projektavimo ir restauravimo instituto architektas Evaldas Purlys patvirtino praėjusį penktadienį lankęsis Biržuose. Jis ne tik aptaręs vėtrungių idėją, bet ir buvęs užlipęs į pilies rūmų bokštelius, apžiūrėjęs, kokios būtų galimybės pritvirtinti vėtrunges, kurios dažniausiai būna pagamintos iš vario. Apžiūrėjus paaiškėjo, jog bokštelių konstrukcijos tinkamos būsimoms vėtrungėms – jie gerai suręsti, su įstatytais vamzdeliais vėjarodžiams. Viena vėtrungė, kaip aprašyta dokumentuose, virš pilies bokštelio turėtų būti stacionari (nesisukiotų), ant jos būtų vaizduojamas Radvilų herbas – erelis, kita – sukinėtųsi. Piešinio originalas yra išlikęs, jis saugomas Mokslų akademijoje. Tekstą prie piešinio yra parašęs pilies komendantas Karlikas. Po piešiniu nenurodoma, kas yra jį piešė, autorystė – tik spėlionės. Pabuvęs Biržuose, apžiūrėjęs pilies bokštelius ir kitas vietas architektas Evaldas Purlys sakė, jog kol kas tik vyksta pasiruošimo darbai, yra laukiama, kada bus duotas startas projektui.