![](/sites/default/files/2020-02/marius-seima.jpg)
Naujausios
Jums tapus UAB Biržų autobusų parkas vadovu, dažnas kraštietis teiraudavosi: „Kas jis toks, iš kur?“
Esu visiškas biržietis. Čia – visą savo gyvenimą. Mielas man šis kraštas, nuo pat vaikystės išlikę geri prisiminimai.
Kokios buvo Jūsų vaikystės, Jūsų mokyklinių metų vasaros?
Jos prabėgo šeimos sodyboje Biržų rajone, pas tetą ir močiutę Vėjo ir Jaunimo gatvėse.
Vasarą „tarnaudavau“ mamai sode. Manęs laukė ūkio darbai – savo sodas, savo daržas, savos bulvės. Tėvai buvo gana reiklūs. Jie labai vertindavo darbą.
Nuo trylikos metų pradėjau darbuotis savarankiškai, kartu su draugais užsidirbdavom miške kapodami nenaudingus krūmus.
Darbui laiko rasdavote ir mokslų metu…
Mokiausi Biržų pagrindinėje mokykloje (gimnazijos pastate), paskui įstojau į „Saulės“ gimnaziją. Po pamokų dirbdavau autoservise. Pagalbiniu. Mokiausi, žiūrėjau, kaip dirba profesionalas. Ir man ateity tai padėjo.
Mokslai? Tam, kas nesisekė, daug dėmesio neskyriau. Neskyriau dėmesio ir tam, kas sekėsi, nes … sekėsi.
Užtat rasdavot laiko pomėgiams, kurie išliko iki šiol. Vienas iš jų – knygos, jų skaitymas ir vertimas.
Versti man patiko ir sekėsi. Kalbos mokiausi ir žiūrėdamas filmukus per kabelinę televiziją. Būdamas penkiolikos, pabandžiau versti Miyamoto Musashi „Penkių žiedų knygą“. Po puslapį kasdien. Bet man verčiant ji greitai buvo išleista kito vertėjo. Turėjau galimybę palyginti.
Pernai buvau pradėjęs versti Noamo Chomskio (Noam Chomsky) „Rekviem amerikietiškajai svajonei“ (Requiem for the American Dream). Bet leidyklos nesusidomėjo.
Iki darbo Biržų autobusų parke vertimams – filmų subtitravimui televizijoje skyriau visą savo laiką.
Turiu savo mylimų knygų bibliotekėlę. Tiesa, didesnę jų dalį atidaviau bibliotekai. Visiems rekomenduoju paskaityti Džeko Londono „Martiną Ideną“. Poezija? Tik vienas poetas. Paskaitau ir paklausau anglų poeto Viljamo Bleiko (William Blake) eiles.
Klasikinei literatūrai šiuo metu laiko visai neturiu. Džiaugiuosi, jei randu laiko ir jėgų pasidomėti tuo, kas vyksta pasaulyje.
Antrasis vaikystės pomėgis irgi nepaleidžia iki šiol… Ką Jums reiškia breikas?
Breiką šoku nuo keturiolikos metų. Tai yra vienintelis vykęs žmonijos eksperimentas. Bet kurioje šalyje, bet kurioje jos kertelėje gali rasti draugų, bendraminčių. Kai būdamas Osle susiradau darbą, iš karto apsilankiau Breiko studijoje. Šokantiems breiką nesvarbi nei tavo rasė, nei tautybė, nei religija, nei politinės nuostatos. Tereikia noro ir laisvo laiko. Tapęs breiko, jo kultūros dalimi, visada lieki skolingas. Dabar mano pareiga yra mokyti jaunąją kartą – treniruoju vaikus. Turiu septynis mokinius.
Jei mums jauniems būtų uždraudę šokti, užtrenkę duris, nežinau, kur šiandien būčiau. Bet Biržuose buvo ir yra daug gerų žmonių, kuriems galiu padėkoti. Esu labia dėkingas „Saulės“ gimnazijoje dirbusiam fizinio lavinimo mokytojui Vytautui Klemkai. Ko gero, tik jo patarimų dėka nesu rimtai traumuotas šokdamas breiką. Mano draugų kitokios patirtys – išoperuoti kelių sąnariai, plyšę raiščiai ir pan
Kuo skiriasi šiandienos vaikai nuo Jūsų kartos?
Skiriasi ir vaikai, ir tėvai. Tėvai supranta, kur veda vaiką. Mokiniai modernesni, visi su išmaniaisiais telefonais… Į vaikų vidinį pasaulį nesigilinu. Stengiuosi „nukankinti“. Dirbame rimtai. Mano dvylikametis mokinys Povilas šiuo metu šoka kur kas geriau nei aš būdamas septyniolikos. Tuo tarpu mano penkiametis sūnus jau išmoko stovėti ir ant galvos.
Smalsu, kur mokėtės po gimnazijos baigimo, ką dar yra tekę dirbti?
Vilniuje baigiau logistikos studijas. Dabar studijuoju teisę Panevėžio kolegijoje. Galutinis tikslas – tarptautinės teisės magistras.
Dirbau aviacijos industrijoje – vienoje Kauno įmonėje, kuri užsiima lėktuvų remontu (logistikos skyriuje) ir kt. Biržuose dirbau čia esančioje švedų įmonėje. Vėliau pradėjau individualią veiklą.
Ne tik pats grįžote į gimtinę, bet ir žmoną prikalbinote palikti Kauną…
Biržai yra labai gražus ir patogus gyventi miestas. Mūsų piliakalnis man niekada nenusibosta. Žmona iš pradžių nesiryžo. Bet pirmasis įspūdis – nėra kamščių, viskas arti – nenuvylė. Auginame du mažus žmones – Sofiją ir Danielių. Žmona Edita – fotografė.
Kaip Jūsų gyvenime atsirado UAB Biržų autobusų parkas? Ar dar nenusivylėte?
Pamatęs skelbiama konkursą, nusprendžiau dalyvauti. Konkursą laimėjau. Darbo pradžia nuteikė pozityviai. Kolektyvas (virš 50 darbuotojų) sutiko šiltai ir profesionaliai. Kuriame verslo planą, kuris mūsų bendrovę turėtų ištraukti iš esamos padėties. Išanalizuoti maršrutai, būtini pirkiniai, finansinės galimybės. Iš pradžių maniau, kad sunkiausia bus gauti pinigų, tačiau bendravimas su banku šią nuostatą pakeitė. Verslo plane liko tik rašinėlio dalis ir kai kurios konsultacijos su teisininkais, tam tikrų sričių specialistais.
Buvo atliktas Autobusų parko auditas. Iš 16 reikalavimų septynis jau įvykdėme. Daug dirbame. Šiuo metu parkas laikosi tik kolektyvo sunkaus darbo dėka.
Nuostolingi priemiesčio ir miesto maršrutai savivaldybei per metus kainuoja maždaug 130 tūkstančių eurų. Tai didžiulė našta. Be savivaldybės pagalbos bendrovė neišsilaikytų.
Ką planuojate, apie ką svajojate?
Planuojame maršrutų optimizavimą ir papildomas veiklas bendrovei, kurios neštų pelną. Bendrovę išgelbėti tikrai galima. Bet reikia skubėti. Laiko nedaug. Po trejų metų baigs galioti kai kurių tarpmiestinių autobusų licencijos. Nereorganizavus bendrovės jų tikėtis būtų naivu. Turiu pasiūlymų pirkti naujus autobusus. Miesto autobusai irgi nedings, planuojame naują maršrutą. Laukia pokalbiai su teisininkais, savivaldybės Taryba ir banku. Politikai daug kalba apie Autobusų parką, bet rimtai juo domisi tik Autobusų parko valdyba su administracijos direktoriumi priešakyje. Kiti pas mus nė karto dar nebuvo apsilankę...
Gal naujasis vadovas norėtų ką nors pasakyti kolektyvui?
Norėčiau atsiprašyti Autobusų parko vardu tų vairuotojų, kurie dėl nepagarbaus elgesio turėjo palikti kolektyvą... Atsiprašyti derėtų ir buvusios buhalterės Dalios Lukštienės, kuri neteko darbo. Kolegų atžvilgiu jos reputacija – nepriekaištinga. O mes, jos netekę, samdome buhalterijos paslaugas teikiančią įmonę.
Dėkoju už pokalbį. Sėkmės Jums visuose Jūsų darbuose!