Naujausios
Gelbėjimosi planas – medicinos punktai į mokyklų patalpas. Ar verta?
Anot vicemerės A. Korsakienės, siūlymas perkelti medicinos punktus į mokyklų patalpas atkeliavo iš Medeikių, Pačeriaukštės Petro Poškaus bei Nemunėlio Radviliškio mokyklų. Šios mokyklos ir dar Pabiržės pagrindinė mokykla yra tos ugdymo įstaigos, kurios pagal planą turėtų būti pertvarkytos iki 2020 metų.
Medicinos punktai ir ambulatorijos (medicinos punktų yra septyni, bei keturios ambulatorijos: Vabalninke, Papilyje, Nemunėlio Radviliškyje ir Pabiržėje) priklauso Biržų poliklinikai. Jų patalpos yra sutvarkytos, pritaikytos pagal reikalavimus, tad perkelti jų į mokyklų patalpas, anot vicemerės, Poliklinikos direktorius L. Sologubovas nesuinteresuotas.
– Aš pati visus medicinos punktus apvažiavau. Norint ryžtis perkelti medicinos punktus į mokyklų patalpas reikėtų įvertinti perspektyvas: ar tai padaryti verta, kiek kainuotų, kas atsitiktų, jei mokykla ištuštėtų. Medicinos punktams keliami specialūs reikalavimai: turi būti atskiras įėjimas, vanduo, kanalizacija ir t. t. Patalpas įrengti brangiai kainuotų, – kalbėjo vicemerė.
Ar tai nėra desperatiškas bandymas mokykloms išsilaikyti? Anot vicemerės, ko gero taip.
Sveikatos apsaugos, švietimo, socialinės paslaugos rajone tampriai susijusios. Vicemerės teigimu, šiuo metu minėtos mokyklos ruošia mokyklų tinklo pertvarkos komisijai konkrečius argumentus, kurie nulems jų ateitį. A. Korsakienė svarsto: ar verta Savivaldybei išlaikyti didžiulius pastatus, kuriuose mokosi saujelė mokinių. Galbūt nereikėtų baimintis priimti nepopuliarų sprendimą, sutvarkyti šiuos reikalus ir eiti į priekį? Pasak vicemerės, bendruomenės turėtų būti suinteresuotos savo kaimuose išlaikyti pačius mažiausius – ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio ugdymo klasių vaikus. Jiems ugdyti galėtų būti rastos mažesnės ir universalesnės patalpos. Minėtos mokyklos galėtų tapti miesto mokyklų padaliniais. Juose besimokantys mokiniai turėtų galimybę lankyti miesto mokyklose užsėmimus, susipažinti su bendruomene. Anot vicemerės, svarbiausia – turėtų būti aiškiai išanaliuozta kiekvienos rajono mokyklos ugdymo kokybė: pagrįsta ne spėlionėmis, o konkrečiais skaičiais. Juk visuomenei įdomu, kaip mūsų rajono ugdymo įstaigos atrodo šalies kontekste. Ir kiekvienas turėtų pažiūrėti per savo prizmę: ar jis norėtų, kad jo vaiką ugdytų mokytojas, galvojantis, kaip pratraukti iki pensijos likusius metus ar dirbantis pasenusiais metodais užuot taikęs modernesnius ugdymo metodus, kad ir nusižiūrėtus nuo kitų.
O kas lauktų ištuštėjusių mokyklų pastatų? A. Korsakienė mato du variantus: arba pastatai liktų apleisti (tokių – pilna Lietuva), arba juos reikėtų parduoti nelaukiant, kol ant stogo pradės augti beržai. Daugiafunkcių centrų steigimas, ko gero, pavėluotas reikalas. Bendruomenės jau turi įkūrusios savo namus, medicinos punktai taip pat įrengti ir pan.
Medicinos punktai sutvarkyti
L. Sologubovas "Biržiečių žodžiui" patvirtino: kelti medicinos punktus į mokyklas – netikslinga. Galbūt vertėtų perkelti tik Medeikių medicinos punktą. Anot Poliklinikos direktoriaus, visi punktai yra sutvarkyti, jų išlaikymo išlaidos nelabai didelės. Didesnės išlaidos žiemą, nes patalpas reikia nuolat kūrenti, mokėti atlyginimą kūrikams. Nuostolingiausi punktai tose vietovėse, kur mažiausiai prisirašiusių gyventojų. gyventojų skaičių (nemažiau kaip 800 gyventojų) atitinka tik Parovėja ir Medeikiai.
L. Sologubovas sakė, jog penkeri ar šešeri metai kalbama apie Nemunėlio Radviliškio ambulatoriją, kurią būtina pertvarkyti, nes gyventojų mažėja, ambulatorija nuostolinga. Anot L. Sologubovo, visi paskaičiavimai yra pateikti Savivaldybės administracijai. Rajono Taryba turėtų spręsti šią problemą.
Ar padės prittraukti gydytojų parama kraustymosi išlaidoms?
Viena iš Ligoninės problemų – specialistų trūkumas. Anot A. Korsakienės, iš vėl reikėtų kalbėti apie pinigus. Pavyzdžiui, nebūtų naštos išlaikyti nuostolingus mokyklų pastatus, atsirastų pinigų jauniems specialistams pritraukti į Biržus. A. Korsakienė kalbėjo, jog jaunus medikus atbaido besitęsianti gydymo įstaigų reforma, kuri sukelia daug neaiškumų regionų ligoninėms. Anot vicemerės, Biržai yra neblogoje vietoje – ranka pasiekimas Rygos oro uostas, tad gyvenamoji vieta jaunų specialistų neturėtų atbaidyti. Ypač iš Biržų kilusių – išrauti biržietį iš Biržų ne taip jau ir lengva.
Vicemerės įsitikinimu, anksčiau buvo teigiama, kad Biržams jaunų medikų nereikia, jų nebuvo ieškoma aktyviai. Tačiau naujasis ligoninės direktorius Petras Bimba sugebėjo ir Konsultacinę polikliniką įsteigti, apie kurią anksčiau buvo tik kalbama, ir jaunų specialistų prisikviesti. Ar kitų metų biudžete bus numatyta eilutė gydytojų rezidentų studijoms finansuoti, vicemerė negalėjo pasakyti. O jei neatsiras rezidentų, kurie norėtų tuo pasinaudoti?
Ligoninės direktorius Petras Bimba pasidžiaugė: po truputį pavyksta pritraukti jaunų specialistų į Biržų ligoninę ("Biržiečių žodyje" jaunus specialistus pristatėme). Pastaruoju metu į konsultacinę polikliniką kartus per mėnesį jau atvažiuoja ir gydytoja pulmonologė iš Rokiškio Adriana Šedienė. Kabinetas aprūpintas nauju kompiuteriniu spirometru. Bus ir daugiau naujienų, apie kurias Ligoninės direktorius žadėjo informuoti artimiausiu metu. Savivaldybėje svarstyta, jog jauniems specialistams pritraukti reikėtų numatyti persikėlimo kompensavimo lėšas. P. Bimba pateikė kitų rajonų patirtį. Pavyzdžiui, Šiauliuose trejiems metams atvykstančiam specialistui sumokama 15000 eurų kompensacija. Yra rajonų, kurie šią sumą išdėlioja per trejus metus – po penkis tūkstančius per metus. Šią patirtį būtų galima pritaikyti ir Biržuose.
Rentgeno aparatas bus pradėtas montuoti šią savaitę
P. Bimba sakė, jog į priekį juda ir rentgeno kabineto įrengimo darbai. Šiuo metu remontuojamos patalpos, jau šią savaitę bus atvežtas ir pradėtas montuoti naujas rentgeno aparatas. Jis bus efektyvesnis, saugesnis, funkcionalesnis. Rentgeno aparatas kainavo 200000 eurų. Jis nupirktas Sveikatos apsaugos ministerijos Radiologinių paslaugų programos lėšomis. Savivaldybei prisidėti nereikėjo. Naujasis aparatas turėtų pradėti veikti lapkričio 20 dieną.
Senasis rentgeno aparatas jau išmontuotas. Jis priklauso Savivaldybei, Ligoninė juo naudojosi pagal panaudos sutartį. Savivaldybė turės senąjį rentgeno aparatą nurašyti ir spręsti: ar parduoti, ar utilizuoti.
Apie medikų psichologinį komfortą
Su gydymo įstaigų vadovais buvo kalbama ir apie medikų saugumą – medikai turi būti ramūs savo darbo vietoje. Priėmimo ir skubios pagalbos skyriuje įtaisytas pagalbos mygtukas medicinos darbuotojams, kuris padės apsaugoti medikus nuo agresyvių pacientų. Kalbėta apie būtinybę rengti medikams motyvacinius, psichologinės pagalbos seminarus.