Naujausios
Atranka dalyvauti programoje JAV
Mokytoja Eglė Gintautaitė į stažuotę Jungtinėse Amerikos Valstijose išvyko laimėjusi atranką. Ji pateikė "Fulbright" mokytojų tobulinimosi ir pasiekimų programai paraišką. Jos paraišką organizatoriai atrinko ir pakvietė į pokalbį. Taip pat reikėjo išlaikyti anglų kalbos egzaminą. Iš Lietuvos dalyvauti stažuotėje buvo pakviestos trys mokytojos: dvi anglų kalbos ir viena matematikos. Pasak Eglės, programoje gali dalyvauti įvairių dalykų mokytojai. Programą finansuoja JAV Užsienio reikalų ministerija.
Visus programoje dalyvaujantys mokytojai buvo išskirstyti į šešis universitetus. Mokytoja Eglė ir dar 20 dalyvių iš skirtingų šalių pateko į Boone miestelio universitetą. Šiame miestelyje – 20000 gyventojų ir dar tiek pat studentų. Tad visas gyvenimas sukasi apie universitetą. Universitete stažuotės dalyviai buvo mokomi anglų kalbos mokymo, informacinių technologijų ir lyderystės. Iš septynių stažuotės savaičių dvi savaitės buvo skirtos mokykloms. Anot Eglės, jai teko stebėti pamokas gimnazijoje, pristatinėti Lietuvą, pasakoti apie Biržus ir net vesti pamokas.
Mokiniai JAV domėjosi okupacija, mašinomis, "makdonaldu"
Kokios mokyklos Amerikoje, kuo jos skiriasi nuo mokyklų Lietuvoje, kuo skiriasi mokiniai?
Kadangi Amerikoje nėra bendros švietimo sistemos, mokytoja Eglė pasakojo patirtį iš tų mokyklų, kuriose pati lankėsi.
– Buvo malonumas mokiniams pristatyti Lietuvą ir Biržus. Gimnazijoje, kurioje daugiausiai teko lankytis, mokosi 1500 mokinių. Bent 700 iš jų sužinojo, kuo įdomi Lietuva, kas yra Biržai. Mokiniai – labai motyvuoti, drąsūs, žingeidūs, uždavė daug klausimų, – pasakojo Eglė.
Eglė pasakojo, jog mokytoja ją paprašė pravesti mokiniams pamoką apie lietuvių poeziją.
– Pasirinkau Jono Meko ir Sigito Parulskio kūrybą. Apie šių kūrėjų poeziją pasakojau dvyliktokams. Jie nebuvo nieko girdėję apie Joną Meką ir nustebo, kad jis daug metų gyveno Niujorke. Amerika – didelė šalis, tad ne visi mokiniai yra buvę Niujorke ar Vašingtone, – sakė Eglė.
Anot Eglės, amerikiečiams mokiniams atrodo, kad sovietų okupacijos metu kiekviename Lietuvos miestelyje važinėjo tankai, patruliavo ginkluoti kareiviai. Teko pasakoti, kaip okupacijos metu gyvenome iš tiesų. Mokiniams buvo įdomu, kokiais automobiliais važinėjame, ar mūsų šalyje yra "makdonaldas". Jiems buvo keista, kad važinėjame su mažais taupiais automobiliais, nes Amerikoje, skirtingai nei Lietuvoje, ekologiški elektriniai automobiliai brangiai apmokestinami.
– Mane šokiravo didžiulis plastiko naudojimas Amerikoje. Visur – mokyklų valgyklose, miesto užeigose, viešbučiuose naudojami plastiko indai. Išmetamas milžiniškas kiekis šiukšlių. Tik prabangesniuose restoranuose naudojami stiklo indai, – kalbėjo Eglė.
Pamokų pradžioje – priesaika tėvynei
Mokyklą mokiniai lanko pagal gyvenamąją vietą. Jei tėvai pageidauja vaiką leisti į mokyklą, esančią kitoje vietovėje, privalo patys persikraustyti. Mokiniai į gimnaziją atvažiuoja nuosavais automobiliais. Juos palieka didžiulėje aikštelėje prie mokyklos. Pamokų metu mokykla užrakinama ir atrakinama tik po pamokų. Mokyklose budi ginkluoti pareigūnai. Kiekvieną mėnesį tikrinama priešgaisrinė sistema. Ir ne taip formaliai, kaip pas mus. Pasigirdus pavojaus signalui, mokiniai tvarkingai palieka patalpas. Kiekvieną rytą gimnazistai pradeda priesaika savo tėvynei.
– Jokio raivimosi ir nepasitenkinimo. Kadangi daugelis per pamokas sėdi su kepurėmis, priesaikos metu jie kepures nusiima, prideda ranką prie širdies ir pagarbiai pasako priesaikos žodžius, – pasakojo mokytoja.
Per pamokas valgo
Pamokos gimnazijoje tęsiasi nuo 8.30 iki 15.30 val. Pamokos trukmė – 85 minutės. Pertraukos trunka tik tol, kol mokiniai pereina iš vienos klasės į kitą ir dar 20 min. – pietų pertrauka. Mokiniai pamokose elgiasi laisvai: valgo, gali sėdėti užsikėlę kojas ant suolo. Tačiau tai netrukdo jiems diskutuoti, nekyla drausmės problemų.
Po pamokų – futbolas, chorai
Po pamokų labai populiari veikla – amerikietiškas futbolas, chorai.
– Teko stebėti universiteto komandos amerikietiško futbolo varžybas. Tai – jaudinantis šou. Varžybų metu groja didžiulis orkestras, šoka šokėjos. Ten amerikietiškas futbolas toks populiarus, jog ant mokyklų fasadų puikuojasi tos mokyklos komandos talismanas, – kalbėjo Eglė.
Mokytojai atostoginių negauna
Mokytojų darbas Amerikoje – etatinis. Mokytojai mokykloje turi atidirbti paskirtas valandas. Mokytojo specialybė nėra prestižinė, tad ir atlyginimai – neprestižiniai. Mokytojams atlyginimas mokamas 10 mėnesių, o atostoginių – nėra. Juos mokytojai turi susitaupyti iš uždarbio kas mėnesį.
Apie patyčias ir aukštąjį išsilavinimą
Ar yra mokyklose patyčių problema? Pasak Eglės, patyčių problema Amerikos mokyklose yra. Mokytojai pasakojo, jog su patyčiomis sunkiai sekasi kovoti, nes tyčiojasi dažniausiai turtingų tėvų vaikai, dažnos patyčios rasiniu pagrindu.
– Amerikoje mažiau žmonių, nei pas mus turi aukštąjį išsilavinimą. Amerikoje mokslas – mokamas ir labai brangus, todėl ne kiekvienas jo gali siekti. Vienoje mokykloje, kurioje teko lankytis, nemokamą maitinimą gauna net trečdalis nepasiturinčių šeimų vaikų. Tačiau Amerikoje yra tokia organizacija, kuri rūpinasi nepasiturinčių šeimų vaikais. Šios organizacijos uždavinys – motyvuoti vienuoliktų klasių mokinius siekti aukštojo mokslo. Ši organizacija rengia minėtiems mokiniams įvairias veiklas, padeda susirasti studijoms stipendijas, – pasakojo mokytoja Eglė.
Kita populiari Amerikoje programa – proto negalią turinčių vaikų integracija. Šie vaikai, kad įgytų universitetinę patirtį, yra kviečiami gyventi universiteto miestelyje kartu su kitais studentais, išmoksta rūpintis savimi ir net įdarbinami. jie dirba parduotuvėse, mokyklose verda kavą mokytojams ir pan.
Vietoje vadovėlių – kompiuteriai
Eglę nustebino, kaip stipriai amerikietiškos mokyklos yra pažengusios technologijų srity:
– Kaip mes savo mokiniams mokslo metų pradžioje išdaliname vadovėlius, taip amerikiečių mokiniams mokslo metų pradžioje yra išdalinami nešiojamieji kompiuteriai, kuriuos, pasibaigus mokslo metams, jie grąžina. visos užduotys yra atliekamos kompiuterio ekrane.
Mokytoją taip pat nustebino itin pagarbus mokytojo ir mokinio santykis. Mokinys, ne mokytojas mokykloje yra svarbiausias, ko kartais negali pasakyti apie mokyklas Lietuvoje.
Kultūrų skirtumai: mokiniai mušami, į svečius – su vyro leidimu
Visi stažuotės dalyviai buvo apgyvendinti viešbučiuose. Eglės grupėje buvo mokytojai, atvykę iš Šri Lankos, Vietnamo, Malaizijos, Turkijos, Bolivijos, Kolumbijos, Malavio, Nigerijos ir t. t.
– Į Ameriką nuvykusi kultūrinio šoko nepajutau, tačiau bendraudama su grupės nariais iš kai kurių pasaulio šalių, patyriau tikrą kultūrinį šoką, – kalbėjo mokytoja.
Anot mokytojos, iš Jordanijos atvykusi moteris nustebino savo netvarkingumu. Tik po to paaiškėjo, kad daugelyje trečiųjų šalių gyvenančių mokytojai turi tarnus, tad patys tvarkyti jie nepratę.
– Mano bičiulė jordanietė išgirdusi, kad pas drauges lankausi be vyro leidimo, negalėjo atsistebėti. Tad paklausiau, kaip ją vieną vyras išleido į Ameriką. moteris prisipažino, kad leidimo teko ilgai prašyti, – pasakojo Eglė.
Jordanijoje Amerika piešiama baisiomis spalvomis. Bet atvykusi į šią šalį mokytoja iš Jordanijos pakeitė nuomonę.
– Viename užsiėmime universitete teko atlikti užduotį – pateikti mokyklų tobulinimo planą. Mokytojas iš Nigerijos pristatė planą, kaip baus mokinius už pamokų nelankymą ir neklusnumą – pertrauką sutrumpins nuo 30 iki 20 minučių. Jam pasakiau, jog tai bus žmogaus teisių pažeidimas. Tuomet išgirdau, kad Nigerijoje mokiniai yra mušami. Po tokio pareiškimo supratau, kad pertraukos sutrumpinimo bausmė – išties jų šaly būtų pažangi. Malavio ir Malaizijos mokytojai taip pat atskleidė – jų mokyklose mokiniai taip pat gauna į kailį. fizines bausmes jie taiko dėl to, kad klasėje sėdi po 100 mokinių ir mokytojas su jais kitaip nesusitvarko, – sakė Eglė.
Dar viena keistenybė, kurią teko išgirsti iš Šri Lankos atstovo – mokyklose mobiliuosius telefonus draudžiama neštis ne tik mokiniams, bet ir mokytojams.
Iš kai kurių šalių atvykusiems mokytojams teko prašyti leidimo vykti į Ameriką savo šalies švietimo ministro.
– Nustebino ir baltarusės, gruzinės ir azerbaidžanietės sovietinis požiūris į daug dalykų. Pažangius dalykus jos vertino kaip blogį, – stebėjosi Eglė.
Laisvu laiku – į Niujorką
Mokymų dalyviai turėjo šiek tiek ir laisvo laiko. Laisvu laiku Eglė vyko aplankyti Niujorko.
- Jei antrą kartą tektų viešėti Amerikoje, į Niujorką nebevažiuočiau. Šis miestas man pasirodė labai svetimas, – sakė mokytoja.
Universiteto bendruomenė stengėsi stažuotės dalyviams parodyti Amerikos kultūrą, tad surengė Helovyno vakarėlį, vežė į amerikietiško futbolo varžybas. Kiekvienam dalyviui buvo priskirta šeima, kuri rūpinosi jų laisvalaikiu, kvietė į svečius. Eglė susidraugavo su jai paskirta Amerikos perujiečių šeima. Sužinoję, kad Eglė mėgsta važinėti dviračiu, ją nuvežė net į kitos valstijos miestą pasivažinėti. Ši šeima nuolat priima ir rūpinasi svečiais iš kitų šalių. Jų namuose lankėsi net 40 šalių žmonės.
Pakvietė į sūnaus vestuves Indijoje
Eglė labai susidraugavo su kinų tautybės mokytoja iš Malaizijos, tunisiete, azerbaidžaniete, inde. Indė jau pakvietė Eglę į sūnaus vestuvės – kai tik jam išrinks nuotaką. Pasirodo, jog sūnui žmoną internete ruošiasi rinkti mama. Į svečius pakvietė ir azerbaidžanietė. Eglė taip pat savo naująsias bičiules pakvietė į svečius.
Dalinsis patirtimi su kolegomis
Savo patirtimi mokytoja Eglė Gintautaitė žada dalintis su rajono mokytojais.
– Galbūt bus norinčių dalyvauti programoje, nes tokia galimybė yra įvairių dalykų mokytojams. Kasmet į šią programą ketinama įtraukti vis daugiau mokytojų. Beje, "Fulbright" programoje dalyvauja ne tik mokytojai, bet ir mokslininkai, menininkai, – sakė Eglė.
Visi stažuotės dalyviai tampa alumnais. Alumnai yra kviečiami dalyvauti ambasadų renginiuose.
– Gruodžio 10-ąją Kaštonų mokykla minės Žmogaus teisių dieną. Į ją atvykti pakviečiau ir JAV ambasados Lietuvoje atstovus, – sakė Eglė.