
Naujausios
– Esi kaimo ar miesto vaikas? Kur geriau jautiesi?
– Aš esu iš tų, kurie gerai jaučiasi ten, kur jie yra. Gerovę sau kuriu ten, kur tuo metu esu. Bet giliai sielos kamputyje, matyt, esu daugiau kaimo vaikas. Aš girdžiu čiulbantį paukštį, girdžiu kurkiančią varlę, pažįstu kolorado vabalą ant bulvės lapo...
Už šimto metrų nuo tėvų namų – miškas. Man smagu būti gamtoje, įdomu ją jausti, pažinti. Patikdavo vaikystėje rengti varžybas, kas išvardins daugiau upių, ežerų pavadinimų. Traukdavo Ingos Valinskienės įgarsintos televizijos laidos apie gamtos pasaulį. Kai tik išmokau skaityti, pamėgau gyvūnų enciklopediją. Galbūt tai padėjo ir renkantis studijas...
– Vilniaus universitete baigei geografijos studijas, bet pasukai kitu keliu...
– Universitete labai patraukė veikla ne tik studentų gamtininkų mokslinėje draugijoje, bet ir muzikiniame teatre, leidybos srityje, viliojo protmūšių organizavimas... Baigdama bakalauro studijas, nebuvau tikra, ar noriu gilintis į geografiją, ar į kurią nors kitą sritį. Nutariau padaryti pertrauką. Įstojau į Vilniaus technologijų ir verslo profesinio rengimo centro kompiuterinio projektavimo specialybę. Ten mokėsi net baigę tris aukštąsias mokyklas... Nustebino aukštas studijų lygis.
Taip klostėsi, kad šių mokslų nebaigiau, nes, pasitaikius progai, išvykau padirbėti į Angliją (pasiėmiau akademines atostogas). Ir visai netikėtai sulaukiau tėčio pasiūlymo grįžti į Biržus, imtis veiklos parduodamoje kavinėje (studijų metais juokaudavau, jog atidarysiu restoraną). Tėtis žinojo mano pomėgį gaminti maistą. Gal ir juokais pasiūlė... Bet aš išgirdau...
– Į Angliją važiavai ir atidariusi kavinukę... Kodėl? Ką davė darbas užsienyje, ko išmokai, ką supratai?
– Darbui logistikos centre, kur iš pradžių dirbau aštuonis mėnesius, diplomo nereikia. Neskubėjau jo išversti į anglų kalbą – žinojau, jog atvykau trumpam laikui. Tikslas buvo vienas – užsidirbti pinigų atiduoti skoloms, paėmus paskolą dėl kavinukės kūrimo. Antrajai kelionei į Angliją paskatino ir prasidėjusi daugiabučio, kuriame jau trejus metus veikė mano kavinė, renovacija. Nutariau negaišti laiko. Juk sudėtinga būtų buvę dirbti pastoliais apstatytame name, kai net laiptukai į kavinę nuardyti...
– Ar Lietuvoje sklandančios kalbos apie sunkų emigrantų darbą užsienyje atitinka tiesą?
– Daugelis įsivaizduoja, jog išvažiavę į užsienį lietuviai dirba tik juodžiausius darbus – nusukinėja galvas vištoms ir skuta žuvų žvynus. Ne. Sutikau Anglijoje daug šviesių, išsilavinusių emigrantų, turinčių gerus darbus, net tapusių vadovais. Norintiems mokytis ypatingai geriems darbuotojams ten net kelionės į universitetus yra apmokamos. Norint kilti karjeros laiptais, ir ten reikia įdėti pastangų. Dažniausiai emigrantai, pamatę, jog uždirba 3–4 kartus daugiau nei Lietuvoje, aptingsta, nieko naujo nebesiekia, nesimoko kalbos, nelanko ten daugybės organizuojamų kursų, nenori tobulėti. Kartais paprasčiau jiems atrodo surasti ką nors iš savų, kad pavertėjautų...
– Ar nebuvo kilę minčių pasilikti Anglijoje?
– Aš visada žinojau, jog išvažiavau laikinai. Žinojau, jog turiu tikslą užsidirbti, kad paskui būtų ramiau „ant dūšios“. Sėdėjau prie kompiuterio logistikos įmonėje, rūpinausi, kad būtų išspręstos jiems kylančios problemos, kad prekės nukeliautų ten, kur reikia. Pinigine prasme tas darbas buvo tobulas. Bet man nepakanka vien atsėdėti tam tikrą valandų skaičių ir už tai gauti atlyginimą. Monotonija – ne mano stilius.
Grįžusi į Lietuvą sakydavau, jog nebenoriu skristi svetur. Čia galiu rengti protmūšius, kryžiažodžių čempionatus, arbatos vakarėlius, laukti kavinės klientų, gaminti jiems vis naujus patiekalus. Anglijos nepasiilgstu, nebent ten sutiktų draugų. Jiems sakau, jog laukiu atvykstančių į svečius Biržuose. Šalia logistikos centro – aerouostas, lėktuvas skrenda į Rygą... Vadinasi švęsti pažįstami gali ir Biržuose.
– Turi daug draugų?
– Aš nesu iš tų, kurie turi daug draugų. Nesu ir išranki. Man svarbu, kad sutaptų interesai – pasaulėžiūra, vidinės vertybės. Mane traukia patikimi, neišpuikę žmonės. Tarp draugų yra skirtingo išsilavinimo ir skirtingo amžiaus bičiulių. Pastebėjau, kad kultūros pristinga ir „diplomuoti“.
Turiu draugę, su kuria sieja bičiulystė, besitęsianti nuo 5-os klasės. Buvau moksliukė, net per pertraukas skaitydavau knygas, neatrodžiau draugams labai įdomi.
– Tavo gimtinė – Biržai?
– Ne. Gimiau Druskininkuose. Mama yra tikra dzūkė, kilusi iš Švendubrės kaimo, esančio keturi kilometrai nuo kurorto. Tėtis irgi ten ilgokai gyveno, nors kilęs iš Sližių (Papilio sen., Biržų r.). Į tėčio gimtinę „atkeliavau“ kelių mėnesių... Net nežinau, kaip save vadinti. Mama – dzūkė, savo tarme kalbanti su giminėmis, močiutė iš tėvelio pusės kalba papilietiškai. Į Dzūkiją nuvažiuodavome 1–2 kartus į metus. Tėtis mane labai saugojo, viena retai kur vykdavau. Tiesa, antrojo kurso praktiką atlikau Marcinkonių kaime, esančiame Dzūkijos regioninio parko teritorijoje (Varėnos r.). Labai patiko. Pažinau miškų augalus... O meškauogės vardas vėliau padėjo laimėti televizijos laidoje „Gamtos kodas“.
– Pirmuosius mokslus krimtai Biržų krašte. Gal galėtum pasidalyti prisiminimais apie mokyklines akimirkas, mokytojus, kelią į pažinimą...
– Pirmoji mokykla – Skrebiškių pradinė. Buvome jos priešpaskutinė laida. Klasės buvo sujungtos po dvi. Mokytis tai nė kiek netrukdė. Po vieno vaikų pasišaipymo pažadėjau sau, kad skaitysiu už visus geriau. Eidavau į kaimo bibliotekėlę ir vienintelė ten sėdėdavau iki vėlumos. Bibliotekininkė, žinodama, jog iki namų trys kilometrai, klausdavo, ar manęs nepasiilgs namai, tėvai.
Į 5-tąją klasę ėjau Papilio vidurinėje. Problemų nekilo, visi mokytojai atrodė įkvepiantys. Man visada jų darbas atrodė vertas pagarbos. Norėjau jų nenuvilti. Stengiausi mokytis. Viskas buvo įdomu. Traukė lietuvių kalba, istorija, geografija. Geografijos ir biologijos mokytojas Eugenijus Januševičius – įdomi asmenybė. Jis dėstė ne šabloniškai, pasakodavo daug istorijų apie savo keliones, jo visada būdavo galima paklausti to, ko nerasi vadovėlyje. Galbūt jo mokymas ir buvo viena iš priežasčių, kodėl rinkausi geografijos studijas. O juk mąsčiau ir apie aktorės kelią, ir apie mediciną.
Lituanistė Edita Lansbergienė sudomino Zomkelio tyrinėjimais, poezijos skaitymais Binkynėje, bėgimais nuo senosios mokyklos iki Zomkelio.
Įdomu ir tai, kad mano ir tėčio auklėtoja buvo ta pati – mokytoja Ona Solovjova. Tai labai šiltas žmogus, lyg mama.
– „Saulės“ gimnazija irgi nenuvylė?
– Į ją atėjau iš kaimo. Prisimenu, jog mano informatikos žinios buvo minimalios. Griežtai, bet teisingai informatikos mokytojai Rimai Mikalajūnienei esu dėkinga, kad kompiuteris man tapo darbo įrankiu. Studijų metais niekada neturėjau problemų.
Lituanistei Daivai Sribikienei ačiū, kad išmokau laisvai išreikšti save. Ji paskatino dalyvauti eilėraščio kūrybos konkurse.
Anglų kalbos mokytojas, vertėjas Povilas Gasiulis – tikras talentas. Formalumo nebuvimas, gebėjimas prieiti prie mokinių, jumoro jausmas – puikus mokymo stilius.
– Grįžkime prie kavinukės. Pradžia ir dabartinės svajonės...
Pradžia nebuvo lengva. Skolos, paskolos, mokymasis pažinti sritį, kurioje nebuvo patirties. Bet buvo įdomu. Tikiuosi, jog einu savo keliu. Stengiuosi įtikti klientui, noriu rasti lanksčius variantus. Negali pirkėjui siūlyti vis tą pačią bulvę ir tą patį kotletą. Reikia atkreipti dėmesį į naujoves, besikeičiančią aplinką, negyventi vien provincijos ritmu... Aš esu už pažinimą, ieškojimą, riziką...
– Tau artimiausia filosofinė mintis. Tavo gyvenimo credo?
– Nežinau vienos minties, kurios vedama eičiau per gyvenimą. Man svarbu su visais elgtis pagarbiai, nesureikšminti savęs, savo gyvenimo kelyje padaryti daugiau gero nei blogo.
– Kas Tau darė didžiausią įtaką?
– Mano tėvas. Jo pasirinktas gyvenimo būdas, filosofija. Tas gyvenimas vienkiemyje, kitokiame nei visų name... Mokykloje iš manęs pasijuokdavo, jog gyvenu rūsyje. Tai sustiprino. Džiaugiuosi, kad negyvenau „degtukų dėžutėje“. Tai suformavo originalesnį požiūrį į pasaulį, į gyvenimą, išmokė skirti, kas yra labai svarbu, o kas nesvarbu. Man nėra labai svarbi materialioji gyvenimo pusė, man nereikia milijono. O jei jį laimėčiau loterijoje? Kodėl gi tada nenutiesus biržiečiams naujų šaligatvių? Neturiu noro kaupti pinigus. Norėčiau kurti bendrą gėrį. Politika? Nepolitikuoju. Turiu savo nuomonę, bet jos neviešinu, į ginčus nesiveliu. Kur kas daugiau padaryti galima nepolitikuojant.
– Ko stinga Biržuose?
– Gal giedrų veidų, gal šypsenų... Bet kai žinai žmonių vargus, rūpesčius, supranti, kodėl veidai kitokie nei užsieniečių... Ten senoliai keliauja po pasaulį... Betgi niekas nei vienam iš mūsų neatneš kilogramo laimės ir neįdės į rankas. Reikia pačiam rasti jėgų, įdėti pastangų ir susikurti džiaugsmą. Gal niekad nešokai? Pabandyk. Nori klubo? Iki Kauno, Vilniaus ar Rygos – tik dvi valandos. Negali? Didmiestį prie provincijos labai priartino technologijos. Gali matyti, ką tik panorėjęs, gali klausytis koncertų, žiūrėti filmus, skaityti knygas.
– Tavo geriausia knyga, knygos?
– Antuano de Sent Egziuperi „Mažasis princas“. Perskaičiau gal dvidešimt kartų. Ji tinka net kai norisi gerai išsižliumbti. Kiekviename gyvenimo tarpsnyje gali sutapatinti save su veikėjais – lape, rože, princu.
Paauglystėje perskaičiau ir visą fantastikos aukso fondą.
Man patinka ir Žemaitės kurmeliai bei marčios, I. Simonaitytės Pikčiurnienė. O kur K. Donelaičio „Metai“, kur gali pažinti seniai nutolusią kaimišką buitį, pajusti tiek paprastumo, pamatyti ką tik pavasario spalvomis nudažytus kaimo laukus.
Daug skaičiau ir dirbdama Anglijoje. Sužavėjo John Steinbeck "Of Mice ant Men", Ray Bradbury „Fahrenheit 451“.
– Apie ką svajoji, ko nori pati iš savęs?
– Svajonė būtų iš fantastikos srities. Pavyzdžiui, norėčiau gyventi kelis šimtus metų – įgyti vis naujų patirčių, pritaikyti naujas žinias, pamatyti ateities rytojų (gal jis bus šviesesnis nei mums visi piešia).
O jei žemiškiau, – kad kavinukėje „Kų Tujė?“ sektųsi, kad ji žmonėms patiktų, kad jausčiau gyvenimo ritmą, kad tobulėčiau. Nenoriu tapti parazitu sau, tėvams, visuomenei. Norėčiau būti naudinga.
– Kada kavinukė vėl atvers duris?
– Tikiuosi, jog vasario mėnesį jau galėsiu pakviesti biržiečius ir miesto svečius užsukti išgerti kavos, arbatos, išsirinkti dienos pietus... Gal panorės ateiti pasikalbėti kurių nors klubų, ratelių nariai. Gal norės susitikti klasės draugai. Gal kas pabandys surengti seminarą, protmūšį, diskusiją...
– Sėkmės, Giedre, linkiu neprarasti originalumo...