Maitinimo įstaigos: žemyn linkstančią kreivę palaiko optimizmas

Asmen. nuotr.
Kavinės įkūrėja Giedrė Užkurėlytė uždaryti sukurto verslo neketina, sako – išgyvens.
Verslininkai stengiasi suktis kaip išmano: pristato maistą į namus, teikia išsinešimo paslaugą. Vieni savo darbuotojus atleido, kiti šio žingsnio nesiėmė. Dabar maitinimo įstaigoms užtenka ir vieno žmogaus, kad patenkintų negausių klientų poreikius.

Pagrindinis pajamų šaltinis išseko

Populiariausios maitinimo įstaigos mieste – valgyklos, kurios pietų metu paprastai būdavo pilnos žmonių. Čia žmonėms pigu ir laukti ilgai nereikia. Tačiau dabar pietauti viduje negalima, tad dauguma teikia išsinešimo ir pristatymo į namus paslaugas. Nors klientų yra, tačiau daugiausia pelno atnešdavo šventės ar gedulingų pietų ruošimas, ko dabar žymiai mažiau.

Prie poliklinikos įsikūrusiai valgyklai „Pušaitei“, pasak vadovės Ritos Januševičienės, sunku. Sutrumpėjo darbo valandos, sumažėjo darbuotojų. Savininkė pasakojo, kad daug įtakos turi ir padėtis ligoninėje bei poliklinikoje – jų darbuotojai ar ligonių lankytojai buvo dažni klientai. Kasdien valgykloje po tris valandas dirba viena darbuotoja, kitą dieną ateina kita.

Valgyklos „Laigis“ savininkė Laima Abuojienė „Biržiečių žodžiui“ sakė, kad klientų sumažėjo trečdaliu, bet reikia išgyventi.

-Liūdniau, nes klientų sumažėjo. Žmonės, kurie buvo įpratę užsisakyti maistą išsinešimui ar į namus, užsisako ir dabar. Tik nebėra pro šalį užklystančių klientų. Ir gedulingų pietų sumažėjo,- kalbėjo L. Abuojienė. Pasak jos, kai kurie darbuotojai prastovose, o atleisti nė vieno kol kas dar neprireikė.

Svarbiausia – nesusirgti

Rinkuškiuose esančioje valgykloje „Auksinė Volungė“ klientų sumažėjo ženkliai, trys darbuotojos atleistos, liko tik viena. Tikimasi, kad po visko jos sugrįš. Maistą galima užsisakyti išsinešimui, o pristatymo į namus paslaugos neteikia.

-Šis karantinas baisesnis, nes dar nebuvome atsigavę po pirmojo. Tada irgi darbuotojos abipusiu sutarimu išėjo iš darbo, bet paskui sugrįžo. Tikimės, kad ir dabar taip pat bus, nes gaila kolektyvo,- kalbėjo valgyklos vadovė Judita Juodviršienė. Ji pasidžiaugė, kad šalia esančių įstaigų darbuotojai liko ištikimi, o ir pravažiuojančių keleivių pasitaiko, nors anksčiau jų į valgyklą užsukdavo daugiau.

Restoranai ir kavinės taip pat pasiruošę

Kavinukės „Kų tujė“ savininkė Giedrė Užkurėlytė sakė, kad nors dabar ir sudėtingas laikotarpis, reikia kuo daugiau optimizmo negu neigiamų minčių. Kavinėje karantino metu dirba pati savininkė ir pakaitomis – trys darbuotojos. Nors kavinė teikia maisto išsinešimo ir pristatymui į namus paslaugą, klientų, pasak G. Užkurėlytės, ne per daugiausiai.

-Pajamos krito, nes sumažėjo klientų. Gal daugiau žmonių dirba namuose, tad gaminasi patys, o kiti gal tiesiog neturi galimybių arba šiuo sunkiu metu stengiasi pataupyti. Kol kas užsidaryti neketiname. Tai yra mano verslas, tam įdėjau daug darbo ir pastangų, tad stengiamės išsiversti, kad ir mažesnėmis apsukomis. Reikia tikėtis, kad kai vėl atidarysime, mūsų klientai sugrįš ir vėl viskas bus kaip buvę,- kalbėjo kavinukės savininkė.

Biržiečių ir ypač turistų pamėgtas restoranas „Alaus kelias“ taip pat uždarytas. Tiesa, maistą galima užsisakyti išsinešimui arba pristatymui į namus. Pasak direktoriaus Rimanto Čygo, apie 30 darbuotojų yra prastovoje, atleistas nebuvo nė vienas, o virtuvėje dabar darbuojasi vienas žmogus.

„Portfolio“ meno galerija ir kavinė karantino metu uždaryta ir paslaugų neteikia. Paklausta, kokiomis nuotaikomis gyvena, kavinės savininkė savininkė Lijana Judickaitė sakė, kad viskas gerai, o nuotaikos geros, nes artėja šventės.

-Jei galvosi, kaip viskas blogai, nuo to tikrai geriau nebus. Dabar galiu labiau atsiduoti kūrybai, kurti šventinius Kalėdų vainikus ir laukti švenčių,- kalbėjo L. Judickaitė.

Kavinės „Biržė“ savininkai taip pat tikina, kad jų nuotaikos geros, nors įstaiga ir nedirba. Laiką išnaudoja gamindami šventinius skanumynus, kuriuos smaližiai jau gali užsisakyti.