
Naujausios
Trumpai apie mūšį Leliškiuose. Jo istoriją žygeiviams priminė Biržų jaunųjų šaulių vadas Vidutis Šeškas.
1944 metų rudenį Krinčino valsčiuje susibūrė partizanų būrys „Laisvė“, kuriam vadovavo Vytautas Šatas iš Berčiūnų kaimo. Beveik šimtas vyrų apsistojo Varžų kaime. 1945 m. vasario 20 d. partizanai išžygiavo iš kaimo. Aplinkiniuose kaimuose siautėjo Pabiržės stribai, ketinantys patikrinti sodybas, kuriose naktį garsiai lojo šunys. Rytą partizanų sargyba pranešė apie keliu artėjančius ginkluotus vyrus. Išlikti nepastebėtiems partizanams nepavyko. Įvyko susišaudymas. Supratę, kad partizanų daugiau, stribai leidosi bėgti Pabiržės pusėn, bet buvo nukauti, išsigelbėjo gal tik vienas kitas. Tuo metu partizanai susirinko priešo paliktus ginklus, šaudmenis ir skubiai traukėsi į Pasvalio pusę. Apsistoję beržynėlyje Leliškių kaime, sužeistuosius nuvežė į kaimą pas žmones. Besiilsint pasirodė lėktuvas, žemai apsuko ratą ir dingo. Paaiškėjo, jog tai buvo priešų žvalgyba. Netrukus partizanų žvalgai pranešė, kad mišką supa kariuomenė. Trauktis nebebuvo laiko, prasidėjo mūšis. Tik vakarop partizanams pavyko prasiveržti iš apsupties į Guodžių mišką. Tie, kurie mėgino trauktis grioviu, žuvo nuo kryžminės ugnies. Vietiniai žmonės tą griovį praminė „mirties grioviu“. Leliškių kautynėse žuvo 25 partizanai. Trys buvo nuvežti į Krinčiną ir išniekinti, kiti – į Pabiržę. 2001 m. prie „mirtie griovio“ partizanų artimųjų rūpesčiu pastatytas paminklas su visų žuvusiųjų pavardėmis. Tarp jų – ir rašytojas Mamertas Indriliūnas.
Praėjusio penktadienio vakarą žygeiviai iš aikštelės prie Savivaldybės vyko į Leliškius prie paminklo. Į žygį išsirengė 15 jaunųjų šaulių, jų vadas Vidutis Šeškas. Taip pat atvyko žygeiviai iš Panevėžio, tarp jų – šaulys Tomas Indriliūnas, partizanų dainų dainynėlį parengęs ir žygeiviams išdalinęs Faustas Vaičiulis. Panevėžiečiai š naktinį žygį Leliškiai-Gerkiškis leidžiasi ne pirmą kartą. Žygyje dalyvavo ir pavieniai asmenys iš Biržų.
Prie paminklo Leliškiuose žygio dalyviai partizanų atminimą pagerbė tylos minute, uždegė žvakutes. Iš Leliškių jau pėsčiomis, su dainomis žygio dalyviai 9 kilometrus leidosi į Gulbinėnus. Gulbinėnų kaimo bendruomenė žygeivių laukė su vaišėmis ir muzika. Pasivaišinę, pabendravę žygio dalyviai keliavo į Gerkiškius ir... pasuko ne tuo keliu. Anot žygeivių, iš tiesų ne tuo keliu pasuko juos lydėjęs policijos ekipažas, tad vietoje 12 kilometrų žygeiviai nukeliavo 18 kilometrų ir žygio tikslą pasiekė ne 24 valandą, kaip buvo planuota, o apie antrą nakties. Nors ir įvyko nenusipratimas, tačiau kantrūs Gulbinų bendruomenės žmonės žygeivių Gerkiškuose vis tiek sulaukė. Dainas dainavo Gulbinų folkloro ansamblis, buvo skaitomos šviesuolės Sakalauskienės surnktos eilės. Prie paminklo Gerkiškiuose buvo uždengtos žvakutės.