
Naujausios
Kol vieni šaukia, kad kaimai nyksta, kad trobos aplink tik tuštėja, Biržų rajono Nausėdžių kaimo moterys nesnaudžia ir naujus sumanymus audžia. Lygiai taip prieš beveik šešerius metus Irinos Šakuro pavadintos ir gražios idėjos suvienytos, keturios kaimo moterys susibėgo į grupelę ir ėmė šokti čigoniško stiliaus šokius.
Šiandien tas kuklus būrelis jau gerokai išaugęs, kolektyvą sudaro vienuolika skirtingo amžiaus šokėjų, kurias vis dar vienija karšta meilė šokiui, mūsų tautos folklorui. Pasikeitė ne tik kolektyvo sudėtis, bet ir atliekamas šokio repertuaras. Kadangi savo šokiu moterys labiau gręžiasi į folklorą, mūsų krašto savitumą, tai paskatino susikurti savo kolektyvui ir atitinkamą pavadinimą.
Taip vienos repeticijos metu ir gimė šio kolektyvo pavadinimas „Liepa“. Daugelis klausia, kodėl liepa? Liepa, nes vasaros vakarais kiekvienas kaimo kampelis apglostytas švelniu liepų žiedų aromatu. Liepa, nes šokanti moteris, kaip tas medis – grakšti, svajinga ir visai nesvarbu, kokio ji amžiaus. Galų gale liepa, nes ilgi žiemos vakarai Nausėdžių kaime nenuobodūs ir neatsiejami nuo jaukių pašnekesių, susirinkus prie puodelio karštos liepų žiedų arbatos.
Šie metai kolektyvui „Liepa“ buvo kaip niekad sėkmingi ir įdomūs. Turėjome galimybę pasižvalgyti ir save parodyti ne tik po Biržų, Pasvalio, Kupiškio rajonus, dalyvavome Šiaulių miesto šventėje, bet ir buvome pakviestos į tarptautinį folkloro festivalį „Mėlynasis deimantas“, kuris vyko Čekijos respublikos sostinėje – Prahoje. Festivalis vyko rugpjūčio 23–26 dienomis, jame dalyvavo 29 kolektyvai iš skirtingų pasaulio šalių. Šis renginys jau ne pirmus metus kviečia įvairaus pobūdžio mėgėjų folkloro ansamblius: dainuojamojo folkloro ansamblius, šokių kolektyvus, šokančius su gyva muzika ar fonograma, istorinės muzikos grupes. Pagrindinis jo tikslas – padėti išsaugoti, o kartu ir parodyti, skirtingų tautų folkloro lobynus. Ir tai padaryti žvelgiant ne į profesionalų atliekamą kūrinį, o būtent labiau paskatinti folkloro mėgėjus parodyti save.
Taigi, vėlų besibaigiančios vasaros vakarą, su pilnais lagaminais nerimo, spėlionių ir vilčių, Nausėdžių kaimo moterų šokių kolektyvas „Liepa“, kartu su vadove Irina Šakuro bei dar dviem lydinčiais pagalbininkais, išsiruošė į Čekiją. Buvo įdomu, kaip ten viskas bus? Kaip pasiseks? Tačiau vasariškas oras ir nauji įspūdžiai greitai išblaškė nerimą ir beliko tik mėgautis kelione. O kelionė neprailgo... Lietuvos žaliąsias lygumas keitė Lenkijos kukurūzų platybė, ugniniai saulėgrąžų laukai, galiausiai akis stulbino Čekijos kalvų grožis ir Prahos senamiesčio katedrų didybė.
Festivalis „Mėlynasis deimantas“ prasidėjo rugpjūčio 24-osios vidurdienį. Tądien saulė nepagailėjo savo spindulių, galbūt, taip tarsi drąsindama mūsų šokėjas. Nausėdžių kaimo moterų šokių kolektyvas „Liepa“ pasirodė 15 numeriu. Į sceną pakilo Lietuvos ir Biržų miesto vėliavos. Šokėjos šoko trijų šokių pynę. Viso pasirodymo metu netrūko aplodismentų, fotoblyksčių. Po pasirodymo žiūrovai labai domėjosi mūsų šokėjų apranga, fotografavosi su šiaudinėmis skrybėlėmis, ypač visus domino muštokės (sviestamušės). Susidraugavome su Lenkijos ir Graikijos kolektyvais. Gavome kvietimą ir kitais metais atvykti į tokį festivalį, kuris vyks Graikijoje. Festivalio organizatoriai apdovanojo visus kolektyvus prisiminimo dovanėlėmis. Kartu su kitais kolektyvais plaukėme laivu aplink Prahos senamiestį, vakare buvome pakviestos į tradicinę Čekų vakarienę. Jos metu ne tik vaišinomės tradiciniais čekų patiekalais, bet ir klausėmės čekiškos muzikos, gėrėjomės šokiais.
Atvykus į tokią šalį, nebuvo galima pasitenkinti vien festivaliu, norėjosi išnaudoti kiekvieną laisvą minutę ir pamatyti Prahą iš arčiau. Juk ne veltui sakoma, kad Praha – vienas gražiausių Europos miestų. Laisvomis valandomis skubėjome į senamiestį ir tarsi po kaulelį narstėme Prahos grožybes. Pasivaikščiojome Karolio tiltu, aplankėme Prahos pilį, Šv. Vito katedrą, kopėme į 60 metrų aukščio Prahos apžvalgos bokštą, kuris dar vadinamas jaunesniąja Paryžiaus Eifelio bokšto sesute. Ėjome siauriausia Prahos gatve, kuri vos 50 centimetrų pločio. Neišdildomą įspūdį paliko astronomijos observatorijos sodai, naktinės Prahos panorama...
Pilnos naujų įspūdžių, pakilios nuotaikos grįžome į savo šalį, į savo kaimą tęsti nebaigtų darbų ir pradėti naujus. Ši kelionė įkvepia kurti toliau ir siekti dar didesnių tikslų. Esame be galo dėkingos rėmėjams už pasitikėjimą bei idėjos palaikymą. Be pagalbos vargu ar būtų mums pavykę įgyvendinti šį projektą. Dėkojame kolektyvo vadovei Irinai Šakuro, nes ji pirmoji mumis patikėjo ir nesiliovė kartojusi, jog mes galime ir mums tikrai pavyks. Taip pat ačiū ir Nausėdžių kaimo bibliotekos vedėjai Reginai Kavaliauskienei už įamžintas kelionės akimirkas, Ignui Šakuro – už nepakartojamas ekskursijas po Prahą. Tikimės, jog ši kelionė bus tik viena pirmųjų Nausėdžių kaimo moterų šokių kolektyvo „Liepa“ išvykų į svečias šalis.
