Ar ilgai bus įteisinti Biržų harmonizavimai ir „paskolos“ dėžutėse?

Autoriaus nuotr.
Kęstutis ISAKAS
Teismo sprendimas išteisinti buvusį Liberalų sąjūdžio lyderį Eligijų Masiulį ir kitus politikus bei verslininką garsioje korupcijos byloje šokiravo visuomenę. Pasirodo, yra normalu, kai verslininkas dalina politikams 90 000 eurų „paskolas“ alkoholio dėžutėje. Jei pacientas „paskolina“ bene tūkstantį kartų mažesnę sumą gydytojui, tai jau nusikaltimas, ir medikui skubiai atimama licencija. Bet... Ar reikėtų tuo stebėtis?

Kai tuose pačiose Biržuose įtakingas politikos veikėjas gauna iš valstybės du kartus išmokas už tą patį, o rajono savivaldybė net nesistengia jų išieškoti ir ramiai sau nurašo, teismai pripažįsta, kad viskas teisėta. Viename filme kriminalinis autoritetas sakė: „Vogti vagonais yra saugiau, nei monetas iš žmonių kišenių“.

Kam rūpi reputacija?

„Tokio sprendimo ir tikėjausi“, – socialiniuose tinkluose rašė Seimo pirmininkė, Liberalų Sąjūdžio vedlė Viktorija Čmilytė-Nielsien. Jos bendražygis, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas žiniasklaidai pareiškė, kad Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Justas Laucius turėtų gelbėti savo „reputacijos likučius“ ir neskųsti išteisinamojo nuosprendžio politinės korupcijos byloje. Jiems normalu, kai verslas „skolina“ pinigus politikams tokiu būdu – be notaro patvirtintos sutarties. Liberalai nuolat kalba apie skaidrumą ir moralę. Tik ar patys laikosi aukštai iškeltos vertybių kartelės? Ar E. Gentvilas tokiais pareiškimais nedaro spaudimo teisėsaugai? Politikų išteisinimas sugriovė visuomenės pasitikėjimą teismų sistema. Paprasti žmonės, kurie yra mėginę kovoti su valdininkų ar politikų savivale, puikiai žino, jog teisėsauga yra labai vangi, jei klausimas susijęs su įtakingais veikėjais. Iš tikrųjų kartais atrodo, jog jiems įstatymai negalioja.

Harmonizuoti Biržai iki šiol moka už politikų klaidas

Panašiai, kaip ir „MG Baltic“ bei Eligijaus Masiulio korupcijos byla, subliuško „Rubicon“ ir socialdemokratų lyderio V. Andriukaičio, konservatoriaus A. Vidžiūno bei socialliberalo V. Kvietkausko kyšininkavimo skandalas. Verslininkai ir politikai buvo taip pat išteisinti. Portalas 15min.lt rašė, kaip buvo harmonizuojami Biržai pasirašyti sutartį dėl šilumos ūkio nuomos su „Litesko“: „Rubicon“ vadovas A. Janukonis paprašė, kad V. P. Andriukaitis pasikalbėtų su Trakų rajono meru Tadeušu Uždeliu ir Biržų rajono meru Regimantu Ramonu bei juos nukreiptų reikalinga A. Janukonio rengiamų projektų linkme, būtent pasirašyti sutartis su „Litesko“. V. Andriukaitis A. Janukonį informavo, kad sutvarkė visus reikalus Finansų ministerijoje su Rolandu Kriščiūnu (tuometis Europos Sąjungos programų valdymo departamento direktorius, – aut.) ir sutarė toliau tęsti bendradarbiavimą. Kitą dieną V. Andriukaitis informavo verslininką, kad su bendrapartiečiais iš Biržų kalbėjo ir viskas „tvarkoj“. Tą pačią dieną „Litesko“ komercijos direktorius S. Juodka A. Janukonį informavo, kad „Biržai pagaliau susiharmonizavo“.

Ta galima „harmonizacija“ biržiečiams gerokai atsirūgo. Už šilumą iki šiol mūsų rajono gyventojai moka bene brangiausiai Lietuvoje. Beje, kai kurie Biržų socialdemokratų atstovai po sutarties su „Litesko“ pasirašymo užėmė aukštas pareigas šioje įmonėje. Kupiškėnai ir pasvaliečiai, nusprendę likti „Panevėžio energijoje“, tik išlošė, nes šiluma jiems kainuoja žymiai pigiau. Šilumos ūkio nuomos istorija verta atskiro žurnalistinio tyrimo.

Kada valdžia pradės dirbti žmonėms?

Džiugu, kad nuo šiol sveikatos priežiūros įstaigų vadovai galės dirbti ne daugiau nei dvi kadencijas iš eilės. Kaip būtų gerai, jei tokia tvarka būtų įvesta ir savivaldybėse bei jų tarybose. Po gulinčiu akmeniu, kaip žinome, vanduo neteka. Ilgamečiai politikai daug metų trina tarybos narių bei savivaldybės vadovų kėdes, tačiau rajonas akivaizdžiai stagnuoja. Nauji žmonės įneštų permainų tik tada, jei jų būtų dauguma taryboje, o ne vienetai.

Kalbant su biržiečiais, dažnai tenka išgirsti frazę: “Kas su juo atsitiko, juk kol nebuvo politikoje, atrodė normalus žmogus“. Šioje situacijoje reikėtų analizuoti politiko vertybes. „Geras žmogus – ne profesija“ – sako patarlė. Iš tikrųjų minkšto charakterio asmuo, patekęs į politikos girnas, greitai sumalamas. Taip pat reikėtų vertinti ir darbus. Jei gražiai šneka ir mažai daro – nieko nebus. Jei neaukoja ar neužjaučia nepasiturinčio ir sunkiai besiverčiančio, reiškia, jam rūpi tik savi interesai. Jei bijo pasisakyti ir nori atrodyti gražiai, tai ką toks narcizas nuveiks visuomenės labui. Išvada paprasta – reikalingi tvirti, turintys nuomonę ir gebantys dėl jos pakovoti, veiklūs žmonės, suprantantys, kad yra socialinė atsakomybė, turintys idėjų bei noro jas įgyvendinti...

P.S. Komentaro autorius nepriklauso jokiai partijai ar politinei organizacijai ir nedalyvauja jų veikloje. Atstovauja tik viešajam interesui.

Gali būti aktualios paskolos