
Naujausios
Praėjusį ketvirtadienį Biržuose, „Portfolio“ meno galerijoje, atidaryta fotomenininko Stasio Povilaičio fotografijų paroda „Viganto arkliai“. Lietuvos sunkiųjų arklių gyvenimo akimirkos sustabdytos Biržų rajono Gaižiūnų kaime, Viganto Indrašiaus ūkyje.
Besirenkančius į parodos atidarymą fotografijos meno mylėtojus pasitiko šiltas vasariškas lietus, švelnios gitaros melodijos ir aikštelėje prie galerijos stovintis dviejų arklių kinkinys. Karietoje jau sėdėjo pats ūkininkas Vigantas Indrašius, maloniai kviesdamas pasivažinėti Biržų miesto gatvelėmis, iš aukščiau žvilgterti į vakarėjantį miestą.
Lietuvos sunkieji arkliai didelei daliai biržiečių, atėjusių į parodos atidarymą, priminė tolimą vaikystę. Dabar į saugotinų sąrašus įtraukti arkliai, prieš keletą dešimtmečių buvo savaime suprantamas dalykas, be žirgų neįsivaizduotas gyvenimas ne tik kaime, bet ir mieste. Jie gelbėjo ūkio darbuose, vežė į turgų ir bažnyčią, skubėjo su vestuvininkais ar iš lėto žingsniavo laidotuvių procesijose.
Fotomenininko Stasio Povilaičio vaikystė, kaip ir daugelio kitų vienmečių, irgi buvo kupina kaimiškų įspūdžių. Būtent tada susipažinta su žirgais, kurie vėliau tapo jo meninio gyvenimo dalimi. Menininkas yra surengęs eilę fotografijos parodų Lietuvoje ir užsienyje. Dalis jų skirta pažinti permainingam arklių gyvenimui, ieškoma formų išreikšti jų nuotaikas, atspindėti būsenas, parodyti paprastumą ir didingumą.
Į V. Indrašiaus ūkį fotomenininkas 2003-aisiais metais užsuko netikėtai sau pačiam. Važiuodamas iš Panevėžio į Biržus, truputį už Vabalninko stabtelėjo, išvydęs Gaižiūnų kaimo laukuose besiganančią arklių bandą. Netruko susipažinti ir su jų savininku, ūkininku, Lietuvos sunkiųjų arklių veislės augintojų asociacijos prezidentu Vigantu Indrašiumi.
Fotografas prisipažino tuomet supratęs, jog Biržų žemė garsi ne tik gausiais derliais, gardžiu alumi, žinomais fotografais, bet ir gražuoliais žirgais. Keletas tokių modelių, sustojusių prie seno automobilio (nuotrauka pavadinta „Eržilai mechanikai“), Stasiui Povilaičiui 2018-aisias pelnė Auksinio kadro laureato vardą bei apdovanojimą „Gamtos ir jos apsaugos“ kategorijoje.
Šešiolika metų graži bičiulystė sieja ūkininką Vigantą ir fotomenininką Stasį. Jau trisdešimt metų arklius fotografuojantis menininkas parodos atidaryme tvirtino, jog „kuo labiau pažįsta žmones, tuo labiau myli arklius“.
Fotonuotraukų albumai, pavieniai kadrai reikalingi tam, kad, pasak Stasio Povilaičio, turėtume ką parodyti ateities kartoms. Lietuvos sunkiųjų arklių veislė yra saugoma valstybės.
Ūkininkas, Lietuvos sunkiųjų arklių veislės augintojų asociacijos prezidentas Vigantas Indrašius tvirtino, jog grįžimas prie šių arklių auginimo, kiekvienam lietuviui prilygsta grįžimui į save. Jie esą ne tik padeda pačiam geriau suprasti save, bet ir „palaikyti ryšį su protėviais“. „Noriu, kad šie arkliai grįžtų į savo vagą, noriu, kad jais jaunimas dirbtų“, – kalbėjo ūkininkas, ant rankų keldamas savo atžalas.
Vigantas Indrašius pastebėjo, jog šie gyvūnai kituose kraštuose auginami ne tik darbui – kumelės pienas prilygsta vaistui, jis artimiausias motinos pienui. Pasak ūkininko, jo negali atstoti nei karvės, nei ožkos ar avies pienas.
Fotografijos mylėtojų, parodos organizatorių ir visos gražios V. Indrašiaus šeimynos narių laukė malonus vakaro siurprizas – muzikanto ir pedagogo Raimundo Januševičiaus gitaros melodijos. Į tėvų gimtąjį kraštą iš Panevėžio atvykęs muzikantas dar kartą biržiečiams įteikė muzikinę dovaną.