Siauruko šimtmetis palydėtas ovacijomis

Ž. Katkūnaitės nuotr.
Prieš šimtą metų Biržuose įvyko proveržis – pradėjo veikti siaurojo geležinkelio stotis.
Šeštadienį Biržų turizmo informacijos centras (TIC) biržiečius pakvietė kartu švęsti siauruko 100 metų jubiliejų. Renginio metu vaikučiams bei jų tėveliams, kitiems šventės dalyviams buvo išdalintos knygelės, kuriose – ne tik siauruko, bet ir kitų objektų, taip pat ir Biržų istorija.

Siauruką pakeitė automobiliai

Renginiui pasirinkta Europos paveldo diena. Biržų rajono savivaldybės paveldosaugininkas, gidas Dalius Mikelionis susirinkusiems priminė, kad šventė rengiama jau penkioliktąjį kartą. Šiemet ypatingas dėmesys skirtas mažiesiems. „Tarėmės su TIC darbuotojais, kaip paveldo dienos galėtų būti patrauklesnės mažiesiems mūsų miesto gyventojams. Kokia gi šventė be balionų, torto, sausainių... Labai tikimės, kad vaikai pamatys ir supras, kokią gilią istoriją turi mūsų miestas ir galės tuo didžiuotis“,- sakė D. Mikelionis.

Gidas pasakojo, kad siaurukas Biržams buvo vienas svarbiausių statinių. „Lietuvai atgavus nepriklausomybę, tai buvo vienas didžiausių projektų, siekiant Biržams turėti miesto statusą. Savivaldybė tada nupirko žemės bėgiams, o žmonės buvo labai laimingi, žinodami, kad užaugintus grūdus galės vagonais išgabenti pardavėjui. Kiekvienas, siekdamas greičiau pasiekti norimą tikslą, kad siaurukas greičiau pradėtų veikti, talkino – kasė, statė. Šiandien siaurukas nėra toks reikalingas, kaip anksčiau, nes turime automobilius, tačiau mūsų sentimentai jam išliko“,- pasakojo gidas.

Knygelė

Biržų TIC, bendradarbiaudamas su Biržų rajono savivaldybe, renginį skyrė vaikams – knygelės leidimą iš dalies finansavo Kultūros paveldo departamentas. Biržų TIC specialistė Vaiga Landauskienė pasakojo, kad knygelė yra interaktyvi, todėl renginys ir buvo susietas su aktyviomis veiklomis ne prie siaurojo geležinkelio stoties, bet ir apjungiant kitus turistinius objektus. „Knygelėje yra interaktyvus žaidimas, vaikai, lankydamiesi objektuose, turi galimybę daugiau apie juos sužinoti. Knygelę įsigyti galima Biržų TIC“,- priminė V. Landauskienė.

Istoriniai kadrai

Biržų miesto gatvėmis patraukę renginio dalyviai, pasiekė fontanus. Toliau žygiavo prie tvirtovės, kur gavo užduotį – suskaičiuoti pilies langus. Įsiamžinę bendroje nuotraukoje, kelionę tęsė link Nepriklausomybės aikštės. Paklausę istorijos, nusifotografavę ir prie Biržų ženklo, aplankę didingąją Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią, visi sugužėjo į autobusiukus ir, linksmai nusiteikę, pradėjo žygį ilgiausiu Lietuvoje mediniu pėsčiųjų tiltu per ežerą. Veiklos netrūko ir Montegailiškio dvare. Paleidę balionus skristi į padangę, vaikai buvo apdovanoti siauruko šimtmečio meduoliais.

Biržų kultūra Biržuose, Lietuvoje ir pasaulyje.

logo