
Naujausios
Muziejaus darbuotoja Snieguolė Kubiliūtė susitikimą su senjoru, pedagogu, kraštotyrininku Manfredu Bridžiumi pavadino Manfredo vakarėliu. Ponia Snieguolė paaiškino, jog muziejuje atidarius parodą "Sugrįžimai: išeivijos paveldas Biržų krašto muziejuje "Sėla" (ir ne tik...)", ponas Bridžius užsiminė dėl giminių ir pažįstamų gyvenimų emigracijoje patyręs įvairių išgyvenimų. Todėl biržietis buvo pakviestas pasidalinti prisiminimais apie emigraciją.
Lietuvoje - žurnalistas, emigracijoje - juodadarbis
Ponas Manfredas Bridžius prisistatė, jog yra gimęs 1936 metais Šunskuose, Marijampolės rajone. Jo tėtis Kazys Bridžius tarpukariu dirbo žurnalistu, redaktoriumi keliuose laikraščiuose. Savo kūrinius pasirašinėdavo slapyvardžiais Fata Morgana, Alfredas Banga... Dirbo net Marijampolės teatro vadovu. Buvo išleidęs vieną poezijos knygą, rengė antrą, bet... Lietuvą okupavo sovietai. Ir Kazys Bridžius 1940 metais pasitraukė į Vokietiją. O sūnelis Manfredas liko su mama.
Beje, įdomi ir pono Bridžiaus vardo istorija. Pasirodo, tėtis žavėjosi 19 amžiaus pradžios anglų poetu Džordžu Baironu, kuris buvo parašęs poetinę dramą "Manfredas". Todėl iš pagarbos Baironui savo sūnui ir davė Manfredo vardą.
- Aš to vardo mokykloje net gėdijausi. Visi turėjo įprastus vardus, o mano - negirdėtas, - prisiminė ponas Bridžius ir pridūrė, jog namuose jį vadindavo tiesiog Fredu.
Tad 1940 metais Manfredas liko pusiau našlaitis, nes jo tėtis atsidūrė Vokietijos pabėgėlių stovykloje, iš kur po kelerių metų išvažiavo į Kanadą. Ten Kazys Bridžius, Lietuvoje gana garsus žurnalistas, gabus literatas dirbo juodadarbiu sunkų darbą aukso kasykloje. 1982 metais, būdamas 74 metų, mirė vienišas savo kukliame bute Toronte.
Sūnus Manfredas gyvo tėvo emigracijoje taip ir nepamatė. Tik kelerius metus iki tėvo mirties susirašinėjo laiškais. Sovietų laikais stengėsi garsiai nekalbėti apie emigracijoje esantį tėvą, tačiau valdžia tai žinojo. Todėl Manfredas Bridžius, penketais baigęs vidurinę mokyklą, nebuvo priimtas studijuoti į Kauno politechnikos institutą. Tad pasirinko studijas Šiaulių pedagoginiame institute. Baigęs institutą, mokytojavo Nemunėlio Radviliškio mokykloje. Taip Biržai ir gavo puikų pedagogą, meniškos prigimties žmogų.
Ponas Manfredas prisiminė, kaip 1983 metais važiavo į Toronto kapines išsikasti ir parsivežti į Lietuvą urnos su tėvo palaikais.
Nuvykęs į Kanadą, apsigyveno pas tėčio draugą Vincą Paulionį. Tada daug sužinojo apie tėvo ir kitų emigrantų gyvenimą emigracijoje. Kartu su Paulioniu Toronte aplankė biržietį emigrantą, žinomą menininką, skulptorių Jokūbą Dagį. Vincas Paulionis turėjo gražią Jokūbo Dagio skulptūrą, kurią nusprendė padovanoti Biržų muziejui. Ir ši skulptūra laivu buvo atplukdyta į Lietuvą ir dabar stovi vienoje iš "Sėlos" muziejaus salių.
Ilgesys ir parama Lietuvai
Minėtoje muziejaus emigracijai skirtoje parodoje, kuri veiks iki metų pabaigos, galima pamatyti ir daugiau išeivijos lietuvių muziejui dovanotų kūrinių. Ponas Manfredas Bridžius tvirtino, jog visi emigrantai, nors ir ką jie kalbėtų apie gerą gyvenimą užsieniuose, širdyse ilgisi Tėvynės. Todėl stengiasi Lietuvai kuo galėdami padėti. Štai minėtas suvalkietis Vincas Paulionis ne tik biržiečio Jokūbo Dagio skulptūrą dovanojo Biržų muziejui, bet Nemunėlio Radviliškio mokyklai per Kanados paramos fondą yra atsiuntęs 1000 dolerių.
Ponas Manfredas papasakojo, kaip viena garsi emigrantė dailininkė savo kūrinių yra dovanojusi net keliems Lietuvos muziejams.
Ankstesniais metais Ponas Manfredas vieną tolimą giminaitę iš Rygos aerouosto lydėjo į Joniškį, iš kur į emigraciją prieš daugelį metų buvo išvažiavęs jos tėtis.
- Kai privažiavome Joniškį, ši moteris paprašė sustoti. Išlipo iš automobilio ir atsiklaupė prie miesto riboženklio, nes iš šio miesto jos tėtis išvažiavo į Ameriką, - sakė pasakotojas, ir paaiškino, jog ši moteris jau buvo gimusi Amerikoje. Tačiau neblogai kalbėjo lietuviškai, mokėjo lietuviškų dainų.
Pono Manfredo Bridžiaus manymu, Tėvynės ilgesys yra būdingas visoms išeivių kartoms, nors kai kurie trečios kartos išeiviai jau yra nutautėję ir nebekalba lietuviškai.